Şubat ayı bahçe ve çim bakımı

Şubat ayında bahçeye ne ekilir kış aylarında çim bakımı şubat ayında bahçe bakımı düzenlemesi aylara göre bahçe bakımı önerileri bahçe ilaçlaması ne zaman yapılır…

Merhaba değerli bahçe seveler ve hemen hemen her makalemde kıskandığımı açık bir dille ifade ettiğim bahçe sahipleri 🙂 Yaklaşan yaz aylarında güzel bir bahçede keyifli anlar yaşamak ve bahçesi olan diğer komşularımızı kıskançlıktan çatlamak adına, aylara göre bahçe bakımı takvimimizde yeni girdiğimiz Şubat ayında bahçede yapılacak işler konusunu ele alacağız bu sayfamızda.

Efendim kışın yavaş yavaş sonlarına yaklaştığımızı işaret eden, özellikle ılıman güney illerinde bahar belirtilerinin görülmeye başladığı Şubat ayında kışın bahçede yapılacak işler bitirilmelidir. Çıplak köklü ağaç ve süs çalılarının dikimi, budama, kış ilaçlaması ve gübreleme işleri tamamlanır. Şeftali ve nektarin ağaçları yaprak kıvırcıklığına karşı bu ayın sonunda ilaçlanır.

Toprak altı zararlılarına yönelik uzman kişilerin danışmanlığı ile seçilecek zirai ilaçlarla, ilaçlama yaptırılması gerekmektedir. Çim olacak tüm alanlarda önceden bu çalışma tamamlanmalıdır. Daha sonra ise aşağıda tesviye ettiğimiz işleride yaptığınız zaman Şubat ayı bahçe bakımınız tamamlanmış olur.

Soğuğa dayanıksız bitkilerin üzerindeki yapraklar toplanır.
Yabani ot ve yosunla savaşılır.
Çimlere yosun önleyici gübre uygulanır.
Ömürlü bitkilerin kökleri ayrılarak çoğaltılır.
Ağaçlarda ılıman bölgelerde budama işlemi tomurcuklanmadan önce bitirilir. Özellikle güller bu ayda budanır…
Mevsim çiçekleri ve tarhlar gübrelenir, temizlenir ve yüzeyden tırmıklanır.
Don sakıncası yoksa, meyve ağaçları dikilir,
Şeftali, kiraz ve erik ağaçlarına bordo bulamacı uygulanır.
Ortancalar hava alacak şekilde ortalarından temizlenir ve kırık veya kurumuş dalları temizlenir.
Ayın ortasından itibaren güllere ilk gübresi verilir.
Japongülü , bugenvil gibi yaz sonu ve sonbaharda çiçek veren bitkiler budanır, yaşlı ve ağaçlaşmış olanlara gençlik budaması yapılır.
Seralarda mevsimlik bazı çiçeklerin tohumları atılmaya başlanır.
Asmalara azotlu gübre verilir.


Meyve ağaçları henüz çiçeklenmeden gerekli bütün budama ve bakımları yapılır.
Yapraklarını döken sarmaşık türlerine budama ile Şekil verilir.
Çiçek ve sebze yataklarında çıkan otlar uygun havalarda temizlenir.Çimler esnek çim tırmığıyla kış boyu biriken kuru yaprak ve yosunlardan temizlenir.
Ev bitkilerine halen kış muamelesi yapılır. Fazla sulanmaz ve besin verilmez. Ancak yapraklarına su püskürterek nemlendirilir. Kışın açan çiçekli bitkiler ise beslenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir