Şömineniz Olsun İstermisiniz ?…

Sadece Dekoratif Amaçlı Değil birazda romantizm…
Genelde çok büyük evlerde, villalarda dekorasyonun vazgeçilmezi olan şömineler evleri güzelleştirdiği gibi romantik ortamların da vazgeçilmezi halini almıştır. Dolayısı ile artık sadece görüntü amaçlı da olsa şömineler apartman dairelerinde de yer almaya başladı. Evlerimizin güzelliğine güzellik katmak, sadece dekoratif amaç için değil, biraz da şömine karşısına geçip içkisini yudumlayarak romantizm yaşamak isteyen bizler için şömine sahibi olmak hiç de zor değil. Peki şömineyi nereden bulacaksınız, nasıl bir şömine alacaksınız ve ne kadar ödeyeceksiniz? Aldığınız şömine evinizin dekorasyonuna uyacak mı? Uysa bile sizi ısıtacak mı?
Bir kere evinizin büyüklüğü şöminenin büyüklüğüyle doğru orantılı olmak zorunda değil. Artık şehir dışındaki evlerde gördüğünüz kocaman, ahşap şömineleri şehir içindeki apartman dairelerinde de görebiliyorsunuz. Ya da evinizin modern dekorasyonuna uygun bembeyaz modern şöminelerden birini de seçebiliyorsunuz. Ayrıca modellerden herhangi birini hazır satın almak zorunda da değilsiniz. Çoğu iyi firma istediğiniz şömineyi sizin için yapıyor.
Şömine deyince herkes ısınamamaktan korkuyor. Açık sistem bir şömine 30 – 40 metrekarelik bir alanı ısıtabiliyor. Ama bu bana yetmez diyorsanız özel teknik donanımlı ve belki de daha büyük bir şömine seçerek ve tabii ki daha fazla para ödeyerek 160 – 200 metrekare arasındaki bir alanı sımsıcacık yapabilirsiniz. Şu sıralar doğalgazlı şömineler moda. İçinde yapay odunlar var ve arasından alevler yükseliyor. Kül derdinden de kurtulmuş oluyorsunuz.
Gelelim teknik tavsiyelere… Türkiye Şömine Üreticileri Dernek Başkanı Isıtma Uzmanı Makine Mühendisi Ali Araptarlı’dan öğrendiklerimize göre şömine yaptıracaksınız öncelikle bacasına bakmalısınız. Bacası iyi bir şömine iyi bir şöminedir bilesiniz. Çünkü sizi tüm dertlerden kurtaracaktır. İyi bir bacanın özelliklerini madde madde saymak gerekirse:
1. Baca çapı şömine ağzından girecek oksijen miktarına göre hesaplanmalı. Ülkemizde bazı taşçı, duvarcı, mermerci gibi insanlar şömine yaptıkları için bu iş hafife alınıyor. Sonra da bu şömineler çiçeklik olarak kullanılıyor.
2. Baca dik çıkmalı.
3. Baca iç cidarı pürüzsüz olmalı.
4. Baca hiçbir yerden hava almamalı.
5. Baca boyu çatı mahyasını minimum 50 santimetre geçmelidir.
6. Baca şapkası tekniğine uygun olmalıdır.
Elbette tüm bunları siz hesaplayıp kontrol edemezsiniz. Bu yüzden de gerçekten iyi bir yerden şöminenizi almalısınız. Ne de olsa bütün bu hesapları ısıtma uzmanı makine mühendisleri yapar.
Her şeyde olduğu gibi şömine alırken de modayı takip edebilirsiniz. Ağzı açık, döküm yanma hazneli, sıcak hava dolaşımlı, çift cidar davlumbazlı, geri tepme setli, alev yalar duvarlı, fonksiyonel, ısıtma yüzeyi artırılmış şömineler her yıl yeni tasarımlarla dizayn ediliyor. Madem alacaksınız bari bu senenin modellerinden birini alın. Fiyatları mı? 400 liradan başlıyor ve zevkinize göre fiyat artıyor…

Şömineniz Olsun İstermisiniz ?… Galerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir