Simli Duvar Boyası Nasıl Yapılır? Kendin Yap Fikirleri

Simli Duvar Boyası Kendin Yap

Ev dekorasyonuna farklı yorumlar katmaktan hoşlananlar için değişik ve şık uygulamalar araştırmaya devam ediyoruz. Bu sayfamızda sizlere çok bilinmeyen ama ismini bilmeseniz de sıklıkla rastladığınız uygulamalardan biri olan simli duvar boyası uygulamasından bahsedeceğiz. Duvarlarını boyamaya hazırlanan okurlarımız için bu farklı tarzın nasıl hazırlanacağı ve uygulanacağı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bu nedenle eğer şu sıralar zengin bir ev dekorasyonu istiyorsanız bu uygulamaya mutlaka göz atmanızı öneririz.

Simli Duvar Boya Ne Demek?

Bir tür efekt duvar boyası uygulaması olan bu uygulamayı ilk defa duyanların çok şaşırdığını tahmin edebiliyoruz. “duvar boyasına sim katılır mı?” yada “duvarda simli boya nasıl durur” gibi çılgın sorular geçiyor şu anda kafalarından. Endişelenmeyin efendim birazdan bu sorularınızın tüm yanıtlarını alacaksınız. Üstelik biraz hayal gücünüz ve birazda el beceriniz varsa hiç bir işçilik ödemeden sadece malzeme parası ile evinize saraya çevireceksiniz. Dolayısı ile vakit kaybetmeden işe başlayalım ne dersiniz 🙂

Hazır Simli Boya Uygulaması

Bu uygulama için iki yöntem var. Bunlardan ilki ve en bilineni hazır simli boyalarla direk duvarın boyanması metodudur. Bu tip boyalar boya İçindeki ince simler sayesinde duvarda küçük pırıltılar oluşturan su bazlı renksiz iç cephe boyalarıdır. Fakat hazır simli boya uygulaması için yeni boyanmış yada son derece temiz duvarlarınız olması gerekiyor. Aksi takdirde uygulamak için ilk olarak duvarınızı su bazlı silikonlu duvar boyası ile 2 kat boyamanız ve en az 2-4 saat arasında kurumasını beklemeniz gerekiyor. Ardından hazır simli boyanızı iyice karıştırdıktan sonra duvara 1 kat uygulayabilirsiniz. Yüzeydeki simi arttırmak için isterseniz 4 saat sonra ikinci katı da yapabilirsiniz. Bu arada hazır simli boyalar kullanıma hazırdır, herhangi bir şekilde inceltme gerektirmez.

Evde Simli Boya Yapımı

Gelelim işin en ilginç tarafına, yani “evde simli duvar boyası nasıl yapılır?” sorusunun detaylı yanıtına… Efendim ince toz simleri su bazlı boyanıza karıştırarak kendi simli boyanızı hazırlayabilirsiniz. Boya simi 30 Gram ve 100 Gramlık ambalajlarda toz halinde, hobi malzemeleri dükkanlarında, kırtasiyelerde ve İnternet üzerinden satılıyor. Altın, gümüş, bakır, yeşil, mavi gibi renk seçenekleri bulunan Boya simi fiyatları ise gramajına göre 15 TL ile 50 TL arasında değişiyor.

Boyaya Sim Ne Kadar Katılır ?

Burada en çok boya sim dengesi sorusu ile karşılaşıyoruz. Dolayısı ile boya-sim karışım oranı ile işe başlayalım. Efendim 2,5 Litre plastik yada silikonlu duvar boyası için 30 gramlık bir paket yeterli olacaktır. 7,5 Litre boyalar için 3 paket, 15 Litre boya için ise 6 adet 30 Gramlık sim kullanabilirsiniz. 

Simli Boya Nasıl Hazırlanır?

Simin boyanın içinde topaklanmaması ve eşit dağılması için boyanızı su ile inceltirken yavaşça karıştırarak siminizi dökün. Burada boyayı mümkün olduğunca iyi ve dikkatli karıştırın. Aksi taktirde toz halinde ki simler birbirlerine yapışarak topaklanırlar ve duvarlarınızda hiç istemediğiniz bir görüntüye yol açarlar.

Simli Boya Uygulama Aşamaları

Duvarınızın temiz, kuru ve tozsuz olması gerekir. Duvarınızdaki boya eski, kirli, yıpranmış veya plastik boya ise önce sadece 1 kat binder astar ile boyayın. Astar kuruduktan sonra eğer duvar boyanızı iki kat yapacaksanız kesinlikle ilk katı simi karıştırmadan yapın. İlk kat boyanın kurumasından sonra yani 2-4 saat sonra sim karıştırdığınız duvar boyanızı uygulamaya başlayabilirsiniz. Boyanızı kısa tüylü su bazlı saten rulosu ile veya küçük parmak rulo ile yapabilirsiniz. Duvarda dengeli bir dağılım için Boyanızı kullanmadan önce ve boyarken de sık sık karıştırmayı ihmal etmeyin.

Simli Boya Uygulama Örnekleri

Simli boya hakkında bu kadar detaylı bilgi umarız yeterlidir. Şimdi bu bilgileri hayata geçirme zamanı… Ancak fırça ve boyaları elinize almadan hemen önce sizler için hazırladığımız ve hemen alt tarafta yer alan uygulama örneklerine ve değişik uygulama açıklamalarına göz atmanızı ve bu örneklerden ilham aldıktan sonra işe başlamanızı öneririz.

Simli Duvar Boyası Görselleri

“Simli Duvar Boyası Nasıl Yapılır? Kendin Yap Fikirleri” Konusunda 36 Yorum Var

 1. Valla resimlerde çok şık duruyor ama gerçekte nasıl olur ki. Alçıpanlı özel tasarım bir yatak başı var benim yatak odamda. arası boş. o boşluğa bir tablo düşünüyordum ama böyle bir şey yaptırsam nasıl olur çünkü bu uygulamayı çok beğendim. Yardımcı olabilir misiniz. Olmadı başka bir şey tavsiye eder misiniz.

  1. Size yardımcı olabilmemiz için yatak başınızda ki o alçıpanlı uygulamayı görmemiz lazım. Elbette nasıl bir şey olduğunu tahmin edebiliyoruz ama kesin bir şey söylemek çok zor. Eğer iki taraflı sütunlu bir alçıpan uygulaması varsa ortasına deneyebilirsiniz.

 2. Komutan yeni ev aldım da biraz masrafı var. Zaten kredi, borç harç falanla zar zor aldık. Biraz güzel bişeyler yaptırmak istiyorum. Mesela yatak odası ile oturma odasına böyle bir şeyler yapmayı düşünüyorum fakat pahalıya mal olur mu fiyat bilgisi de vermemişsiniz ondan soruyorum kusura bakma. Yoksa anlatımınız için teşekkür ederiz yani.

  1. Öncelikle hayırlı uğurlu olsun Sait kardeşim. Allah borcu varsa bir an evvel ödemeyi nasip etsin. Ağız tadı ile güle güle oturmayı nasip etsin. Tahmin edebiliyorum evine neler yaptırmak istediğini, ancak ekonomik durumdan nasıl zorlandığını. Bu konu da eğer elinden iş geliyorsa sadece simli boya değil akla gelebilecek her şeyi kendinin yapmanı tavsiye ederim. Fiyat özellikle vermiyoruz çünkü ülke şartlarında fiyatlar sürekli değişiklik gösteriyor…

 3. YA abi denedim de çok topaklanıyor. tavsiye etmem duvarlarım hep pütür pütür oldu. öyle evde kendin yap bişey değil bu iş. bi usta tutmak lazım

  1. Büşra kardeşim konu içerisinde de belirttiğimiz gibi eğer bu işi evde yapıyorsanız tıpkı hazır çorbanın topaklanmaması için nasıl sürekli karıştırıyorsanız öyle karıştırmanız gerekiyor. Aksi taktirde topaklanması gayet normal…

 4. Hocam çok güzel bir uygulama. Aslında görüyordum bir yerlerde ama adını koyamıyordum. Sayenizde hem adını ögrendik, hem de yapmasını. Dilinize anlatımınıza sağlık. En kısa zamanda yatak başlığının üstüne o resim deki bir şey yapmayı düşünüyorum.

  1. Estağfurullah ne demek efendim. Ev dekorasyonunuza katkıda bulunmayı kendimize görev bilmişiz zaten. İltifatlarınız için teşekkür eder, bizleri değerli yorumlarınızla motive ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 5. Ben sizin dediğiniz gibi yaptım çok güzel oldu. Fakat biraz pütürlenme var. simler birbirine yapıştı biraz topaklandı. Neden olur ki acaba. Ama yine de güzel. Emeğinize sağlık.

  1. Konu içerisinde de belirttiğimiz gibi boyayı simle oldukça fazla ve iyi karıştırmak lazım. Pütürlenme yada topaklanma az karıştırmanız yada düzgün karıştırmamanızdan kaynaklanıyor. Bu arada sizlerin de dilinize sağlık…

 6. Duvar boyamız eskidi yenilemeyi düşünüyoruz. evin yatak odasında böyle bir şey yaptırmaya kalksak ustaya ne diye soracağız. Ustaların çoğu bilmiyor da ondan soruyorum. Sizlere de kolay gelsin.

  1. Merhaba Fahriye doğru düzgün ustalarla görüşürseniz bilirler aslında. Ancak şu sıralar eline rulo yada fırçayı alan herkes boyacı. Simli yada efektli boya derseniz o tip ustalar bilirler.

 7. Abi ben deneyecem de başarılı olamazsam diye bir korkuyorum. Her yeri böyle boyamayacağım. Sadece Televizyon arkası dekorasyonunda düşünüyorum ne dersin.

  1. Bence TV arkası için uygun değil. TV arkası yerine televizyonun karşısında yer alan koltuğun arkasına bu uygulamayı yaptırmalısınız.

 8. Merhaba gerçekten çok değişik uygulamalar veriyorsunuz. Ben yapmak istiyorum ancak kendim hazırlayamam zannedersem. Hazır simli boya satılıyor mu acaba? Birde fiyatları pahalı mı

  1. Teşekkür ederiz. Evet Filli Boya veya Polisan gibi markalarda olması lazım. Ancak fiyatları hakkında bir bilgimiz yok.

 9. Acayip şık bir şey ama modası geçti bence. Birde eskidiği zaman simler falan dökülmezmi ki

  1. Modasının geçtiği konusunda bir şey söylemek zor, zira bu uygulama 1900’lü yılların başından bu yana lüks mekanlarda kullanılıyor. Günümüzde de bu tür mekanların özel duvarlarında yer alıyorlar. Dökülme meselesine gelecek olursak, evet sık temizlenen duvarlarda dökülme yapıyor.

 10. Hayır hayır beğenmediğimden falan değil. Simli boya gayet güzel ve hoş bir uygulama Hanife hanım. Eğer salonunuzda biraz lüx dekore ettiyseniz, spot ışıklar falan varsa güzel duracaktır. Ben oturma odama daha modern mobilyalar aldım ve bu duvar duvar kağıdı gibi bir şey düşündüğümden sordum. Şimdi simli boya olunca duvar kağıdı falan tutmaz, ondan yani. Siz yaptırabilirsiniz.

 11. Merhaba duvarlarımı boyatmayı düşünüyorumda. Salon için böyle bir uygulama nasıl olur. Şimdi Nesrin hanımın yorumunu okudum ama neden bu boyadan vazgeçmiş kötü mü oluyor acaba. Biraz daha açıklık getirebilirmisiniz konuya.

 12. Simli duvar boyası nasıl temizlenir ? Arkadaşlar bundan 5-6 yıl kadar öne oturma odasına böyle bir boya yaptırdık. Şimdi daha farklı bi şeyler düşünüyoruz. Acaba bu boyayı kaldırınca duvarda bir hasar meydana gelirmi.

  1. Duvarda simli boya yada simli sedef boya varsa sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Fakat simli yağlı boya var ise temizlemek biraz zor olacaktır.

 13. selamunaleyküm levis marka boyayi bir kat sürdüm kurutukdan sonra ikinci kata sim kattiğim ayni boyadan sordüm simler tamamen kayboldu sim sanin simini kattim ama boyadan sonra duvarda bir tane bile sim görünmüyor yoksa simi katacağimiz boya değişik bir boyami olmasi lazim

 14. merhaba ben yıllardır dekorasyon işindeyim simli boya yaparken müşterinin isteğine göre az veya çok olarak direk boyaya katarak uyguluyorum gayet güzel sonuç veriyor veya müşteri simin miktarı konusunda kararsızsa diğer şekilde uyguluyorum
  Duvar kağıdında simli boya uygulaması ancak boyana bilen duvar kağıtlarında olur daha önceden yaptığımdan iyi sonuç vermiyor.Beton zemine sim kötü fikir 0536 865 36 40

 15. Merhaba, beton zemin kaplamalı üreten bir firmam var. Bu imalatlarda sim kullanmanın iyi olabileceğini düşünüyoruz. Ancak sim maddesi hakkında yeterli bilgimiz yok. kullanılırsa tüketim miktarımız günlük 20 tonlarda olabilir ancak fiyat ve tedarik konusunda bilgilenmemiz gerek.
  yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Böyle yeni fikirlere bayılıyoruz açıkçası, ancak beton zeminde sim ne kadar etkitili olur onu siz daha iyi bilirsiniz. Fiyat ve tedarik konusuna gelince sanırım size yardımcı olamayacağız…

 16. Tasarımlarınızın, ev dizaynlarınızın ne kadar özgün olacağı hayal gücünüze kalmış.

  1. Merhaba Yaren, soruna cevap bulmak için ufak çaplı bir araştırma yaptım, ancak olumlu bir sonuç alamadım. Bu arada neden böyle bir şeyi yapmak istediğini anlamadım, zira zaten piyasada hazır vaziyette yüzlerce çeşit simli duvar kağıdı var…

 17. öncelikle bu tarz bir sayfa hazırladığınız içi tşk ederim. simli boya konusunda ilave etmek istediğim bir husus var! simi direk boyanın içerisine boca eder iseniz tamamı boyaya karışacağından dolayı simin üzeri tamamıyla boyayla kaplanır. bunun olmaması için firmalardan hazır simli boya alırsınız yada transparan made dediğimiz jel ile karıştırıp yüzeye tatbik edersiniz. şimdiden kolay gelsin. sorularınız için DEKOR YAPI YILMAZ USTA 532 626 13 88

  1. Merhaba Zeynep, bu konu hakkında sayfalarımızda her hangi bir yazıya rastlayamadık, öncelikle güzel bir konuya temas ettiğin ve bize hatırlattığın için sana teşekkür ediyor ve en kısa zamanda binbirdekor.com sayfalarında bu konu ile ilgili bir makale yayınlayacağımızı bilmeni istiyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir