Simli Boya Nasıl Yapılır ?

Duvarda Simli Boya

Duvar dekorasyonu sınır tanımayan seçeneklere sahip, binlerce farklı desen ve renge sahip duvar kağıtlarının yanında, bir ton farklı duvar boyası seçeneği var… Yorucu bir iş olmasa her yıl duvarlarınıza farklı bir uygulama yapabilirsiniz.. Mesela ben geçen yıl çift renk uygulaması yaptığım duvarlarımı bu yıl trend renk tonlarından biri olan kum bejine çevirdim…

Simli Sedef Boya

Ancak siz değerli binbirdekor.com okurları için farklı duvar dekorasyonu araştırmaları yaparken simli duvar boyalarına rastladım ve sanırım önümüzdeki yıl en az bir odamın duvarında bu tip bir boyaya yer vereceğim.

Dolayısı ile benim gibi düşünen okurlarım ve tabi ki kendim için simli duvar boyaları hakkında detaylı bir araştırma yaptım… İşte simli boya hakkında bilmedikleriniz…

Hazır Simli Boya Uygulaması

İçindeki ince simler sayesinde duvarda küçük pırıltılar oluşturan su bazlı renksiz iç cephe boyalarıdır.
Duvarınızı önce su bazlı silikonlu duvar boyası ile 2 kat boyayın. (Yeni boyanmış veya temiz duvar boyasının üzerine de olabilir.)

Su bazlı duvar boyanızın tamamen kurumasını bekleyin. (2-4 saat)
Hazır simli boyanızı önce iyice karıştırarak duvara 1 kat uygulayın.  (Bu boyalar  kullanıma hazırdır, inceltme gerektirmez.)
Yüzeydeki simi arttırmak için isterseniz 4 saat sonra ikinci katı da yapabilirsiniz.

Simli Boya Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Boyanızı kullanmadan önce ve boyarken de sık sık karıştırın. (Duvarda dengeli dağılım için.)
Duvarın temiz, kuru ve tozsuz olması gerekir.
Boyanızı kısa tüylü su bazlı saten sulosu ile veya küçük parmak rulo ile yapabilirsiniz.
Simli boyalar 0,75lt. ve 2,5lt. ambalajlarında bulunabilir. 0,75lt. kutu ile küçük bir odayı 1 kat boyayabilirsiniz.

 

 

Simli Boya Nasıl Hazırlanır

Hobi malzemeleri satan yerlerden veya kırtasiyelerden ince toz simleri su bazlı boyanıza karıştırarak kendi simli boyanızı hazırlayabilirsiniz.
Duvarınızdaki boya çok eski veya plastik boya ise önce sadece 1 kat binder astar ile boyayın.

Bir oda için simli boya hazırlanacaksa 2,5 litre boyanıza küçük 2-3 kutu 45ml. lik ambalajda ince toz sim karıştırın. (resimde)

Simin boyanın içinde topaklanmaması ve eşit dağılması için boyanızı su ile inceltirken yavaşça karıştırarak siminizi dökün. (Çok iyi karıştırılması gerekir.)
Boyanızı duvara iki kat yapacaksanız ilk katı simi karıştırmadan yapın. 2-3 saat sonra simi karıştırdığınız duvar boyanızı uygulayın.
Bu ince toz simlerini hobi malzemeleri satan yerlerde, bazı yapı marketlerde veya internetten bulabilirsiniz.

Boyanıza karıştırabileceğiniz en iyi simler ince toz simlerdir. Bazı toz sim çeşitleri: Hologram sim (en çok tercih edilen resimdeki sim), altın sim, gümüş sim, yeşil sim, mavi sim, karışık renkte simler (altın-gümüş, altın-bakır, yeşil-mor v.b.). 
Sık sık temizlik yapılan duvarlarda simler zamanla azalabilir.

Simli boya hakkında bu kadar detaylı bilgi umarız yeterlidir. Şimdi bu bilgileri hayata geçirme zamanı, ancak fırça ve boyaları elinize almadan hemen önce sizler için hazırladığımız ve hemen alt tarafta yer alan uygulama örneklerine göz atmanızı ve bu örneklerden ilham aldıktan sonra işe başlamanızı öneririz.

Simli Duvar Boyası Görselleri

“Simli Boya Nasıl Yapılır ?” Konusunda 18 Yorum Var

  1. Merhaba Zeynep, bu konu hakkında sayfalarımızda her hangi bir yazıya rastlayamadık, öncelikle güzel bir konuya temas ettiğin ve bize hatırlattığın için sana teşekkür ediyor ve en kısa zamanda binbirdekor.com sayfalarında bu konu ile ilgili bir makale yayınlayacağımızı bilmeni istiyoruz…

 1. öncelikle bu tarz bir sayfa hazırladığınız içi tşk ederim. simli boya konusunda ilave etmek istediğim bir husus var! simi direk boyanın içerisine boca eder iseniz tamamı boyaya karışacağından dolayı simin üzeri tamamıyla boyayla kaplanır. bunun olmaması için firmalardan hazır simli boya alırsınız yada transparan made dediğimiz jel ile karıştırıp yüzeye tatbik edersiniz. şimdiden kolay gelsin. sorularınız için DEKOR YAPI YILMAZ USTA 532 626 13 88

  1. Merhaba Yaren, soruna cevap bulmak için ufak çaplı bir araştırma yaptım, ancak olumlu bir sonuç alamadım. Bu arada neden böyle bir şeyi yapmak istediğini anlamadım, zira zaten piyasada hazır vaziyette yüzlerce çeşit simli duvar kağıdı var…

 2. Tasarımlarınızın, ev dizaynlarınızın ne kadar özgün olacağı hayal gücünüze kalmış.

 3. Merhaba, beton zemin kaplamalı üreten bir firmam var. Bu imalatlarda sim kullanmanın iyi olabileceğini düşünüyoruz. Ancak sim maddesi hakkında yeterli bilgimiz yok. kullanılırsa tüketim miktarımız günlük 20 tonlarda olabilir ancak fiyat ve tedarik konusunda bilgilenmemiz gerek.
  yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Böyle yeni fikirlere bayılıyoruz açıkçası, ancak beton zeminde sim ne kadar etkitili olur onu siz daha iyi bilirsiniz. Fiyat ve tedarik konusuna gelince sanırım size yardımcı olamayacağız…

 4. merhaba ben yıllardır dekorasyon işindeyim simli boya yaparken müşterinin isteğine göre az veya çok olarak direk boyaya katarak uyguluyorum gayet güzel sonuç veriyor veya müşteri simin miktarı konusunda kararsızsa diğer şekilde uyguluyorum
  Duvar kağıdında simli boya uygulaması ancak boyana bilen duvar kağıtlarında olur daha önceden yaptığımdan iyi sonuç vermiyor.Beton zemine sim kötü fikir 0536 865 36 40

 5. selamunaleyküm levis marka boyayi bir kat sürdüm kurutukdan sonra ikinci kata sim kattiğim ayni boyadan sordüm simler tamamen kayboldu sim sanin simini kattim ama boyadan sonra duvarda bir tane bile sim görünmüyor yoksa simi katacağimiz boya değişik bir boyami olmasi lazim

 6. Simli duvar boyası nasıl temizlenir ? Arkadaşlar bundan 5-6 yıl kadar öne oturma odasına böyle bir boya yaptırdık. Şimdi daha farklı bi şeyler düşünüyoruz. Acaba bu boyayı kaldırınca duvarda bir hasar meydana gelirmi.

  1. Duvarda simli boya yada simli sedef boya varsa sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Fakat simli yağlı boya var ise temizlemek biraz zor olacaktır.

 7. Merhaba duvarlarımı boyatmayı düşünüyorumda. Salon için böyle bir uygulama nasıl olur. Şimdi Nesrin hanımın yorumunu okudum ama neden bu boyadan vazgeçmiş kötü mü oluyor acaba. Biraz daha açıklık getirebilirmisiniz konuya.

 8. Hayır hayır beğenmediğimden falan değil. Simli boya gayet güzel ve hoş bir uygulama Hanife hanım. Eğer salonunuzda biraz lüx dekore ettiyseniz, spot ışıklar falan varsa güzel duracaktır. Ben oturma odama daha modern mobilyalar aldım ve bu duvar duvar kağıdı gibi bir şey düşündüğümden sordum. Şimdi simli boya olunca duvar kağıdı falan tutmaz, ondan yani. Siz yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir