Sao Paolo’dan İlginç Sokak Sanatı Örnekleri

Sokak Sanatları  

Sokak sanatı çeşitleri dünyaca günden güne artarken, dünyada hakikaten bir sanat olarak kabul edilip sokak sanatları festivali bile düzenlenirken, bu sanatı yeni yeni kabullenmeye başlayan ülkemizde de görür olduk. Artık sokak sanatı Türkiye‘de de en azından graffiti olarak var. Konu hakkında daha önceki binbirdekor.com sayfalarında çeşitli paylaşımlar yapmıştık ve bu günde yine farklı bir sokak sanatı örneği ile huzurlarınızdayız.

Sokak Sanatı Nedir ?

Ancak daha öncesinde konu ile ilgili hiç bir fikri olmayan okurlarımız için kısaca sokak sanatı hakkında biraz bilgi verelim. Efendim bu sanat sokaklarda gördüğünüz, elektrik direkleri, kaldırımlar, trafolar gibi kamunun kullandığı alanların değişik boyama teknikleri ile farklı bir görünüme kazandırılması, adeta bir kanvas tablo haline getirilmesi olarak özetleyebiliriz.

Sokak sanatı yada İngilizce tabiri ile Street Art sadece bir boyama değil aynı zamanda bir başkaldırı olayı olduğunu da tahmin etmişsinizdir muhtemelen. Yoksa insanlar neden devlete ait yada kamunun kullandığı bu alanları kendi şahsi malları gibi kafalarına göre boyasınlar ki ? Bu kamuya açık alanları boyama olayı aslında verilen gizli yada açık mesajların halkına gözüne daha iyi sokmak için icra edildiğini hepiniz anlamışsınızdır elbette.

Sokak Sanatçıları

Ancak olaya dilerseniz başkaldırı, dilerseniz isyan, dilerseniz sadece bir sanat gözüyle bakın sonuçta ortaya çok güzel şeylerin ortaya çıktığını inkar etmek haksızlık olur. Çünkü sokak sanatçıları bu kamu mallarında bizim gördüğümüzden farklı şeyler görüyorlar, bu malları farklı yorumluyorlar. Bir elektrik trafosuna sizin baktığınız gibi bakmıyor, kaldırımda ki mazgalları sizin gibi değerlendirmesi önemsiz bir şey olarak nitelendirmiyorlar. Tıpkı şimdi sokak sanatı çalışmalarını inceleyeceğimiz Brezilyalı sanatçılar gibi…

Sokak Sanatı Örnekleri

Brezilya ‘lı sanatçılar Anderson Augusto ve Leonardo Delafuente, Sao Paolo sokaklarına biraz heyecan katmak ve olduğundan daha sevimli görünmesini sağlamak için yaratıcı sanatsal zekalarını birleştirip ortak bir projeye imza atmaya karar vermişler.

Graffiti Örnekleri 

Bu proje kapsamında ikili, gri ve çirkin kentsel elemanları daha hoş ve sıcak göstermek adına, ışık direklerini, kanalizasyon kapaklarını, yangın musluklarını ve daha bir çok kent simgesini yeniden yorumlamış. Ortaya o kadar ilginç ve güzel manzaralar çıkmış ki inanamazsınız…

 

Ev Dekorasyonuna GRAFFİTİ Dokunuşları

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir