Sanat halı’dan gençlere Pop Sanat koleksiyonu

Sanat halı 2013 modelleri sanat halı yeni modelleri 2013 halı modelleri pop art halı çeşitleri…

sanat halı pop sanat

Halı tasarımında 30 yıllık tecrübesi ile Türkiye’nin en uzman isimlerinden biri olan Sanat Halı’nın AR-GE ve Tasarım Grup Başkanı Selçuk Sayılı’ya göre, 2013’te halılarda pop-art ve patchwork akımı hakim.
2013 yılında renk çeşitliliğinin öne çıktığını belirten Sayılı, “İki yıldır hakim olan gri ve tonlarının yerini yavaş yavaş pudra tonlarına bıraktığını söyleyebiliriz. Bir çok rengi bir arada karıştırarak kullanmak ya da tek bir rengin hemen her tonunu aynı üründe kullanmak sadece halıda değil tüm tekstil ürünlerinde de oldukça sık kullanılan bir yöntem haline geldi” dedi.
Halı tasarımında özellikle pop-art ve patchwork tarzının çok benimsendiğini vurgulayan Sayılı, “Tıpkı tekstilde olduğu gibi halıda da ana trendlere paralel bir akım devam ediyor. Yarı klasik ve Barok klasiği denilen salon halıları bu yıl ön planda. Yatak odalarında kullanılan shaggy halılar ise geçen yıla oranla daha az tercih edilir oldu” açıklamasında bulundu.
Sanat Halı Olarak Göz Önünde Bulundurduğumuz İki Önemli Nokta Var: İnsan ve Zarafet
Tasarım yaparken insan faktörünü, duyguyu ve zarafeti göz önünde bulundurmadan tasarımların taklitten ileri gidemeyeceğini belirten Sayılı, “Halı her ne kadar bir sanayi ürünü de olsa insanlar halı satın alırken duyguları ile hareket ediyorlar. Bu sebeple Sanat Halı olarak göz önünde bulundurduğumuz iki önemli nokta var: İnsan ve zarafet. Tasarım yaparken insan faktörünü, duyguyu ve zarafeti göz önünde bulundurmazsanız yaptığınız tasarımlar taklitten ileri gidemez.”
sanat halı pop sanat_4
Sanat Galeri Koleksiyonu: “Gençlere Yönelik İlk Çalışma”
30 yaş altına hitap edecek koleksiyon bulunmadığını dile getiren Selçuk Sayılı, “Sanat Halı olarak bu boşluktan yola çıkarak bir ilke imza attık ve gençlere yönelik bir çalışma yaparak Sanat Galeri isimli bir koleksiyon hazırladık. Bu koleksiyon daha önce de bahsettiğim gibi pop-art akımının tüm etkilerini görebileceğiniz bir koleksiyon oldu. Sanat Galeri’de renkleri gruplarına ayırdık ve 18 farklı renk kullanarak modern, genç ve zamansız bir koleksiyon tasarladık.
Bir başka koleksiyonumuzda da hepimizin bildiği Karabağ kilimi motiflerini farklı renk ve dokuma teknikleri kullanarak yeniden yorumladık. Türkiye motif ve desen açısından çok zengin bir ülke. Her yöremizde farlı renk ve desenlerden oluşan motifler bulmak mümkün. Bu
sebeple bir tasarımcı olarak kendi kültürümüzden beslenerek bu koleksiyonları çıkarttığımızı söyleyebiliriz.”
Geçmişten günümüze gelen desen ve motiflerle, patchwork çalışmaların daha çok tercih edildiğini ifade eden Sayılı ayrıca,  Sanat Halı olarak herkesin bildiği motiflere farklı bir bakış açısı getirdiklerini, geleneklerden kopmadan yenilikçi ve modern bir anlayışı benimsediklerini sözlerine ekledi.

sanat halı pop sanat_3

sanat halı pop sanat_5

sanat halı pop sanat_2
sanat halı pop sanat_6

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bellona yatak odası takımları 2013-2014 (Mondeo)

2013 yatak odası takımları bellona yatak odası modelleri fiyatları taksit seçenekleri resimleri bellona evsel dönüşüm kampanyası... Yeni sezona yepyeni koleksiyonlarının...

Kapat