Saksı Bahçeciliği

Zaman içerisinde ardarda dikilen betonarme binalara yenik düşen yeşil alanların sınırlılığı, bu betonlar içerisinde yaşamaya mahkum edilen insanlara kendi yeşil alanlarını yaratma konusunda parlak fikirler sundu. Kısıtlı bir alanda olsa insanlar balkonlarını, bahçelerini çiçek kasalarına ya da saksılarda yetiştirdikleri bitkiler ile süslediler.
Bizde, belki hala böyle bir fikri uygulamaya sokmamış ve böyle bir teras veya bahçe hayali kuran binbirdekor.com okurları vardır diyerek, onlara bahçelerini, teraslarını bir botanik bahçesine çevirmeleri konusunda yardım etmeye karar verdik. Peki saksı bahçeçiliğine nasıl başlayacağız ?…
Öncelikle  Balkon kenarına dolgun çiçekler yerleştirmeden önce yük kapasitesini kontrol etmenizde fayda var. Birer metrelik üç tane çiçek kasası bile yerleştirseniz, her biri balkonunuzun parmaklığına 80-100 kilo kadar yük bindirir.


Saksıları Seçerken
Balkonunuzun kenarına asmak için çiçek kasalarına ihtiyacınız olacaktır. Yerde durması gereken daha büyük bitkiler içinse çeşitli materyallerden farklı boy ve şekillerde bitki tekneleri gerekir. Plastikten yapılmış çiçek kasaları hafiftirler, boşaltıldıklarında yıkanmaları kolaydır ve içlerindeki toprak daha uzun süre nemli kalır. Yedek su haznesi bulunan plastik kasalardaki bitkilerin siz tatildeyken bile uzun süre sulanmaları gerekmez. Asma saksılar veya askılı çiçek sepetleri asma bahçeleri gibi bir hava yaratırlar. Bitkileri farklı yüksekliklerde konumlandırırsanız çok çekici bir görüntü elde edersiniz.

Doğru Ekim Yapmanın Kuralları
Bitki satın alırken kökleri gelişmiş ve güçlü bitkileri seçin. Dolgun bitkilerin saksılarının yeterince büyük olmasına dikkat edin. Bitkinin dibinde zararlı su birikintisi oluşmaması için saksı seçerken altı delik olanları alın. Saksının üçte ikisine toprak dökün. Üzerine bitkiyi yerleştirin. Toprağı hafifçe bastırın. Saksının kenarında bir parmak genişliğinde sulama payı bırakmayı unutmayın. Ekildikten sonra bitkilerin bolca sulanmaları gerekir. Bitkileri asıl yerlerine götürmeden evvel bir gün boyunca gölgede bekletin. Yaklaşık dört hafta sonra toprağı gübreleyin.

Çeşitler Arasından Seçim Yapmak Zor
Sunulan çok değişik çeşitte bitki ve çiçek arasından istediklerinizi kendi kişisel zevkinize göre bir araya getirebilirsiniz. Mayıs ortasından sonbahara kadar bildiğimiz tek yıllık kasa çiçeklerinin zamanıdır. Çiçekler hep kısa aralıklarla yan yana duracaklarından taç yapraklarının renklerinin birbirleriyle uyumlu olması önemlidir. Sadece tek bir renk tercih etmek de başka bir dekorasyon tarzıdır. Ama geleneksel rengarenk çiçeklendirme sonsuz çeşitli kombinasyona imkan tanır. Çiçek seçerken balkon ya da terasınızın güneş alma durumunu göz önünde bulundurmalısınız.

 

Işık ve Gölge Durumuna Göre Bitki Seçimi
Güneş seven bitkiler:
Scaevola saligna, mavi papatya, labularia maritima, dukatenblume, eisbegonie, mine çiçeği, kımızı adaçayı, sardunya, kadife çiçeği, sanvitalia procumbens, kapringelblume, ageratum houstonianum, veronika, büyük papatya, çanta çiçeği, petunya, yaz karanfili, Afrika kadifeçiçeği, surfinia-petunie, heliotropium, verbana hybriden, yaban gülü, süs tütünü.
Yarı gölge seven bitkiler:
Edellieschen, eisbegonie, begonya, küpe çiçeği, sardunya, katmerli begonya, ageratum houstonianum, veronika, çanta çiçeği, petunya, adaçayı, heliotropium.
Gölge seven bitkiler:
Edellieschen, begonya, küpe çiçeği, katmerli begonya.

Çiçek Kombinasyonları İçin Öneriler
Güneş gören yerlerde:
Kırmızı ve pembe sardunyalar – mavi ve pembe petunyalar – sarı kapringelblumeler – kırmızı sarmaşık sardunyalar – kokulu mavi heliotropium – küçük sarı ve beyaz papatyalar.
Yarı gölge yerlerde:
Mavi veronika – kırmızı ve pembe sarmaşık sardunyalar – küpe çiçeği – mavi adaçayı – farklı pembe tonlarında begonyalar.
Gölge yerlerde:
Begonyalar – Edellieschenler – küpe çiçekleri (yakın tonlarda)
Tek yıllık balkon çiçeklerinin yanısıra ılıman bölgelere özgü çok yıllık bitkiler de gittikçe fazla rağbet görmektedir. Ancak bu tarz bitkiler için kış mevsiminde dondan korunacakları bir yer ayarlamanız gerekmektedir.
En bilinen fıçı bitkileri:
Begonvil, brugmansia/datura, küpe çiçeği ağacı, ortanca, canna indica, erythrina, defne, zakkum, çarkıfelek çiçeği, yaban gülü, agapanthus, çalı papatya, limon ağacı, portakal ağacı.
Minik Bir Sebze Bahçesi İçin
Saksıda sadece çiçek değil, bazı sebzeleri veya şifalı otları da yetiştirebilirsiniz. Tohum alırken özellikle çabuk gelişen, kısa boylu ve yere yakın bitkiler seçmeye dikkat edin.
Çok uzun yıllar yaşayan büyük yapraklı olarak küp içerisinde saklanan bitki türlerinde satın alırken kışın bunları yerleştireceğiniz yer konusunu düşününüz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir