Parke Bakım ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

Parke bakımı hakkında bilgiler parke temizliği nasıl yapılır laminat parke temizleme yöntemleri ahşap parke bakımı…

Zemin dekorasyonunda parkeyi tek geçtiğimi, her daim, sıklıkla ve hararetle dile getirdiğimi, herkese bu zemin kaplamasını ısrarla önerdiğimi binbirdekor.com ‘u yakından takip edenler iyi bilirler.  Bunun sebebi ise evimin banyo, tuvalet gibi ıslak zeminli mekanları hariç her yerinde parke kullanıyor olmam. Burada bazılarınız “sen kullanıyorsun diye bizde mi kullanalım birader” diyebilirsiniz:) Ancak ben, gerek şık görünümden, gerekse ısı yalıtımından çok memnun olduğum için parkeyi tavsiye ediyorum siz değerli takipçilerimize…

parke temizlik ve bakım

Efendim gerçekten sıcak ve şık görünüme sahip parkelerimizi ilk günkü gibi parlak ve çiziksiz tutmak kolay değildir, özelliklede çocuklu evlerde. Ancak şimdi sizlere sunacağımız pratik bilgiler ile parkelerinizi ilk döşendiği günlerdeki gibi uzun süre muhafaza edebilirsiniz…

mobilya ayaklarına keçe

Parke üzerinde bulunan özellikle sandalye gibi hareketli mobilyalarınızın ayaklarına mutlaka altı yapışkanlı keçe uygulayınız. Yukarıda resmini gördüğünüz bu basit malzemeyi hemen hemen bütün büyük yapı marketlerden küçük paralara temin edebilirsiniz. Ayrıca bu malzemeleri yapıştırmak oldukça kolaydır, herhangi bir şekilde ustaya ihtiyacınız olmaz. Kendiniz kolayca uygulayabilirsiniz. Sadece bunu yapmış olmanız bile parkelerinizi en az 10-15 yıl hiç çiziksiz ve aşınmadan kullanabilmeniz demektir.

parke temizlik ve bakım_2

Parkelerinizi temizlemenin en etkili ve ucuz yolu ise bildiğiniz Arap sabunu karıştırılmış temiz, ılık ve duru sudur. Hatta içerisine suda çözülen kokulardan koyarsanız eviniz hem pırıl pırıl olur hem de mis gibi kokar. Kimyasal içerikli temizlik maddeleri cilaya zarar vereceğinden bunları kullanmamaya çalışınız.

parke temizlik ve bakım_3

Parkelerinizi asla çok sulu bezle silmeyiniz. Zira, parke aralarına girecek olan su ağacı tahrik ederek çalışmasına, dolayısı ile yüzeyde çatlama, kabarma gibi görüntü bozukluklarına sebep olacaktır. İyi sıkılmış yumuşak pamuklu bir bez kullanırsanız çok iyi neticeler alırsınız.
Eviniz masif parke döşeli ise uzun zaman parkeyi tek başına bırakmayınız. Mutlaka kısa zaman aralıkları ile evi havalandırınız. Aksi takdirde parkeniz (özellikle sıcak havalarda) içerde oluşacak nemi bünyesine alarak çalışmaya başlayacak ve tatil sonu döndüğünüzde size hoş olmayan sürprizler hazırlayacaktır. Lekeleri ve yemek artıklarını kurumalarına fırsat vermeden yumuşak nemli bir bezle hemen temizleyiniz. Ağır nesnelerin yerlerini değiştirirken çekmeyiniz; kaldırarak taşıyınız. Parkeniz zamanla çizilebilir. Masif ve lamine parkede sistre ve cila ile parkenizi uzun yıllar boyu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir