Oval Ofis Dekorasyon Tarihi

Biraz tarih kokan bir yazı hazırladık bu sefer sizlere binbirdekor.com olarak… Skandallara, savaş kararlarına sahne olan Oval Ofisi anlatacağız bu yazımızda… Daha doğrusu Oval Ofisin günümüze kadar değişen onlarca yüzünü… Beyaz Saray içerisindeki Oval Ofis ABD Başkanlarının dünyaya yön veren kararları aldıkları resmi çalışma alanlarıdır. (Bill Clington dönemi hariç 🙂 )…  Hemen hemen her başkan seçildiği zaman, Oval Ofis’in dekorasyonuna kendi zevkine uygun bir tasarım uygulatır . Tüm başkanlar, kendi tarzları olan halıları yerleştirirler, boya tonlarını değiştirirler, farklı perdelerle mini-makyaj yaparlar.
Aslında Oval odalar onsekizinci yüzyılda neoklasik mimari ile popüler oldu ve Beyaz Saray’ın mimarı olan James Hoban‘ın, Castle Coole adında bir İrlanda yapısının eliptik odasından etkilenmiş olması muhtemeldir.

1909 yılında William Howard Taft için düzenlenen İlk Oval Ofis

1923 yılında Warren G. Harding için dizayn edilen Oval Ofis

1925’te Calvin Coolidge için düzenlenen Oval Ofis

1933 yılında Franklin D. Roosevelt için düzenlenen Oval Ofis

1945 yılında başkan Harry Truman‘ın Oval Ofisi

1956 yılında Dwight Eisenhower için dekore edilen Oval Ofisi

1963 yılında John F. Kennedy için tasarlanan Oval Ofis

1963 yılında John F. Kennedy’nin çözülemeyen bir suikasta kurban gitmesinin ardından, Lyndon B. Johnson için düzenlenen Oval Ofis

1968 yılında Oval Ofis Lyndon B. Johnson için bir kez daha dekore ediliyor…

1969 ‘da yeni dekorasyonunun üzerinden henüz bir yıl geçmesine rağmen yeni başkan Richard Nixon için düzenlenen Oval Ofis

1973 yılında Richard Nixon Oval Ofisi tekrar değiştiriyor…

1976 yılı, başkan Gerald Ford ve onun Oval Ofisi

1976 yılı, Jimmy Carter için düzenlenen Oval Ofis

Yıl 1979 ve başkan Ronald Reagan

Dünyanın IRAK Savaşını CNN’den izleyeceği yılların hemen başı… 1990 yılı ve başkan George Bush

Bir Skandala sahne olan Oval Ofis… Bill Clington ve stajyeri Monica… yıl 1996

2005 yılındayız ve başkan George W. Bush

George W. Bush‘un Oval Ofisinden kuş bakışı bir kare

Ve 2009 yılında başkan Barack Obama ile son halini alan Oval Ofis…

 

 

 

6 Yorum “Oval Ofis Dekorasyon Tarihi”

  1. bizim mecliste bir kere koltuklar ceylan derisi koltuklarla değişti yer yerinden oynadı. adamlar oval ofisi neredeyse senede 2 kere dekore etmiş….

  2. kardeşim adamlar dünya jandarması onlar yapar tüm dünyayı sömürüyor. Senin ülken heleki o zamanlar (koltukların ceylan derisi ile değiştiği yıllarda) acından ölüyodu. O sırada senin öyle bir lükse ihtiyacın yoktuki …. Ama bizde öyle ayranımız yok içmeye tahtıravanla gideriz………

  3. Ya tüm arap oryantal kültürlerde böyle değilmidir ? halk açlıktan kırılırken idarecileri olan krallar, generaller veya meclisler öncelikle kendi konforlarını düşünmezler mi ?

  4. Aydın arkadaşıma hak veriyorum. Bunun için arap kültürleri varlıkları boyunca hep sömürülmüştür ve bir baltaya sap olamamıştır.

  5. O ceylan derisi koltukların tanesi ozaman bile 4.5 milyar liraya mal olmuştu o zaman iyi hatırlıyorum… sadece değişmesi olay olmamıştı aynı zamanda yolsuzluk yapıldığıda ortaya çıkmıştı. 4.500 lira şimdiki parayla bile çoook fazla heleki enflasyonun %100 olduğu zamanlarda…

  6. kahraman kardeşim bak diyorsun ki yolsuzluk yapımış…. zaten bu tip kültürlerin bir yere varamamasının sebebide ahlaksızlıklarımızdır. o ceylan derisi koltuklarda ilk oturanlar kıyak emeklilik gibi yav….k bi icadı da ortaya atıp kendilerini garantiye alanlar değilmidir….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir