Osmanlı Tarzı Salon Aksesuarları Fiyatları ile Paşabahçe

Osmanlı Tarzı Ev Aksesuarları

Efendim son zamanlarda özellikle “Muhteşem Yüzyıl” dizisi ile bir çoğumuz Osmanlı’nın zarif zevklerine hayran kalıp dekorasyonlarımızın genelinde veya bir bölümünde Osmanlı’dan izler taşıyan dekoratif objeler aksesuarlar kullandık ve kullanmaya da devam ediyoruz. Bu sebeple biraz Osmanlı aksesuarı ararken Paşabahçe Osmanlı koleksiyonuna rastladım. Zaten Osmanlı’nın zarafetine bir zaafım vardı ancak bir de Paşabahçe ‘nin bu tarif edemeyeceğim kadar naif eserlerini görünce çok heyecanlandım ve zaman kaybetmeden burada bir kaçını sizlerle paylaşmak istedim. Fiyatları olması gerektiği gibi pahalı, zira bu ürünler sadece dekoratif bir aksesuar değil aynı zamanda sınırlı sayıda üretilen birer sanat eseri. Ne demek istediğimi hikayelerini okuyunca daha iyi anlayacaksınızdır sanırım. Bu arada daha fazla ürüne göz atabileceğiniz linki de aşağıda verdim arkadaşlar…

Ab-ı Hayat Vazo

 

İsmini Osmanlıca da hayat suyu anlamına gelen Ab-ı Hayat kelimesinden alan Vazo, Topkapı Sarayı hazine dairesinde bulunan ve 16.yy`a tarihlenen tutya sürahiden esinlenerek tasarlanmıştır. Ürün üzerinde kıvrımdallı bitkisel bezeme motifleri ile aslan, kaplan, geyik, ejder, kuş gibi hayvan figürleri yer almaktadır. Tutya; çinko kelimesinin Arapçadaki karşılığıdır. Osmanlı maden sanatında 16.yy başlarından itibaren malzemesi tutya olan ürünler yapılmaya başlanmış ve gündelik hayatta kullanılmıştır. Topkapı Sarayı hazine dairesindeki toplam 50 parçadan oluşan tutya kaplar koleksiyonu biçim çeşitliği ve bezemelerdeki üslup zenginliği ile dünyadaki önemli tutya eser koleksiyonlarından biridir. Ab-ı Hayat Vazo, el imalatı camdan üretilmiş olup üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır.

Günçiçek Gülabdan

Formunu Osmanlı`da gülsuyu serpmek için kullanılan “Gülabdan” adı verilen şişe formundan almıştır. Gül İslam coğrafyasının en önemli kokulu çiçeklerinden biridir. Konuk ağırlama sırasında gülsuyu ikramı önemli Osmanlı görenekleri arasındaydı. Günçiçek Gülabdan, el imalatı bej opal camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır. El imalatı bej opal camdan, altın yaldız dekorlu şişe. Günçiçek Gülabdan üretimi 2000 adet ile sınırlıdır. Fiyatı 485,00 TL.

Savatlı İbrik

Savatlı İbrik, 16.yy`a tarihlenen savat işlemeli ibrikten esinlenerek tasarlanmıştır. Arapça`da “kara” anlamına gelen “esvad” sözcüğünden gelen savat; gümüş ve altın üzerine siyah savat çamuru ile yapılan bir süsleme biçimidir. Savat çamuru, kurşun, gümüş, bakır, kükürt karışımından oluşur. Anayurdu Kafkasya`nın Dağıstan bölgesi olan savatçılık, bu bölgeden gelen ustalar sayesinde Anadolu`da da yaygınlaşmıştır. Savatlı İbrik, el imalatı camdan üretilmiş olup üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız ve cam boyası kullanılarak dekorlanmıştır. Fiyatı 950,00 TL.

Ceylanlı Matara

Hayvan figürleri, tarih boyunca birçok eser üzerinde süsleme unsuru olarak kullanılmıştır. Ceylanlı Matara, orjinali 1545-1555 yılına tarihlenen av hayvanlarının yoğun fakat dağınık bir bezeme üslubuyla tasvir edildiği 16. yy`a ait İznik Matara`dan esinlenerek üretilmiştir.
Ceylanlı Matara, el imalatı camdan üretilmiş olup üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kaplanarak gerçekleştirilmiştir. El imalatı camdan, altın yaldız dekorlu, ceylan figürlü matara. Fiyatı 775,00 TL.

Kubbe Şekerlik

Kubbe Şekerlik, Topkapı Sarayı hazine dairesinde yer alan 17. yy’ın ikinci yarısına tarihlenen, porselen gövdeli, gümüş ayaklı buhurdandan esinlenerek üretilmiştir. Buhurdan, Topkapı Sarayı Çin Porselenleri Koleksiyonu’na ait bir parçadır. Bu Koleksiyon 13. ve 20. yüzyıllar arasında üretilmiş 10 bini aşkın parçadan oluşmaktadır. Kubbe Şekerliğin tombak kulbu ise geleneksel tombak üretim metodu ile; çok ince kıyılmış 24 ayar altının civa içinde tümüyle çözünmesi sağlandıktan sonra süzülerek, tombaklanacak yüzeye fırça ile sürülmesi ve civanın uçmasını sağlamak için düşük ısıda fırınlanması ile üretilmiştir. Kubbe Şekerlik, el imalatı camdan üretilmiş olup, üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak yapılmıştır. El imalatı camdan, altın yaldız dekorlu şekerlik. Fiyatı 725,00 TL.

Ahver Tabak

Ahver Tabak üzerindeki motifler 16.yüzyıla ait bir çini tabaktan esinlenilerek oluşturulmuştur. Ahver Tabak, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır. Fiyatı 450,00 TL.

Tenbih Şekerlik

Tenbih Şekerlik üzerinde, Türk İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmekte olan 16. yy’a tarihlenen, el yazması eserin levha tezhip motifleri desen olarak kullanılmıştır. El yazması eser, Hz. Muhammed’in hayatının anlatıldığı Tenbih El-En`am isimli eserdir ve ürün adını bu eserden almaktadır. Tenbih Şekerlik, el imalatı bej opal camdan üretilmiş olup üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak yapılmıştır. El imalatı bej opal camdan, altın yaldız dekorlu şekerlik. Fiyatı 575,00 TL.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir