Osmanlı Tarzı Boyanabilir Duvar Desenleri

Osmanlı Dekorasyon Örnekleri

Duvar deseni modelleri Osmanlı tarzı dekorasyon ürünleri duvar dekorasyon malzemeleri dekoratif duvar ürünleri duvar sticker modelleri ev dekorasyon fikirleri – Osmanlı İmparatorluğunun en şaşalı, bu gün bizi birliklerine alsınlar diye kapılarında yarım asırdır beklediğimiz Avrupayı titrettiği Kanuni Sultan Süleyman döneminin konu edildiği Muhteşem Yüzyıl dizisi sayesinde esen Osmanlı tarzı dekorasyondan etkilenen binbirdekor.com takipçileri için oldukça etkileyici bir duvar dekorasyon ürününü Marshall ‘da buldum arkadaşlar.

Bu dizinin yarattığı etkiden değilde, Osmanlı’nın zarif dekorasyon zevklerine hasta olan bir dekorasyon sitesi editörü olarak bu dekoratif desenler beni oldukça heyecanlandı ve hemen siz dekorasyon tutkunları ile paylaşmak istedim.

 

Daha önceki sayfalarımızda sizlerle tanıştırdığımız ve Osmanlı Sanat Uzmanı Serdar Gülgün ‘ün Marshall için hazırladığı Osmanlı Renkleri koleksiyonunun devamı yada aksesuarı niteliğindeki bu desenler, imparatorluğun yüzyıllar boyu, konaklarında, saraylarında, devlet dairelerinde kullandığı taş ve ahşaba oyularak işlenen desenlerden esinlenilerek salonlarda, yatak başlarında, tavanlarda Osmanlı rüzgarı estirmek adına oluşturul muşlar.

Aslında bu zarif desenler için burada yüzlerce kelimeden oluşan bir makale yazılabilir, ancak ben sözü daha fazla uzatmayıp, bu desenler ve özellikleri hakkında sizleri bilgilendirmeye başlayacağım…

 

duvar desenleri balık pulu marshall
Balık Pulu

Bu günlerde ki anlamı ile bordür olarak kullanılan Balık pulu, sarayların, köşklerin tavan bezemelerinde görülen iç açıcı bir desendir. Kaftan kumaşlarında da sıkça gördüğümüz bu geometrik motif, sonsuz tekrarlı Osmanlı desenlerinin iyi bir örneğidir. Modern, sevimli, iç açıcı mekanlar yaratmak için uygulayabileceğiniz Osmanlı’nın klasik desenlerinden biridir.

 

duvar desenleri kündekari marshall
Kündekari

Osmanlı taş ve ahşap işçiliğindeki en önemli desendir. Bu geometrik desen, Osmanlı sanatındaki simetrik desenlerin en güzel örneklerinden biridir. Osmanlı mimarisinde daha çok mermer süslemelerde, ahşap kapı, cami minberleri ve mihraplarında kullanılmıştır. Kündekari deseni, geometrik şeklinden dolayı bugünün modern mekanlarına Osmanlı ruhunu sadelik içinde taşır.

 

duvar desenleri lale marshall
Lale

Osmanlı tarihinin zevk, lüks ve şaşaa dolu bir devrine adını vermiş olan bu zarif çiçek, batılı seyyahlar tarafından da çok sevilmiş ve soğanları yurt dışına götürülerek Anadolu’dan tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Osmanlı’nın her sanat alanında çok kullanılmış olan bu desen, uygulandığı mekana gerçek Osmanlı ruhunu, zarafet içinde taşır.

 

Çintemani
Çintemani

İki hilalin iç içe geçmesinden oluşan bu desenin diğer bir adı da pars beneğidir. Ormanın kuvvetli hayvanı olan parsın benekleri, padişahın kuvvetini temsil eder. Osmanlı’nın erken döneminde, kumaş ve çinilerde kullanılmakla birlikte, saray için dokunan Uşak halılarında da karşımıza çıkar. Çintemani deseni, kullanıldığı mekana sadelik ve ağırbaşlılık verir.

 

Karanfil
Karanfil

Osmanlı’nın çok sevdiği ve pek çok alanda kullandığı dört çiçek karanfil, lale, gül ve sümbül dür. Pek çok sanat eserinde gördüğümüz karanfiller, en güzel şekilde Osmanlı kaftanlarının kumaşı olan çatmalar da tasvir edilmiştir. Dişi ve romantik mekanların vazgeçilmez desenidir.

 

duvar desenleri nar marshall
Nar

O Asırlardır bereket sembolü olmuş, getirdiği kısmet ve uğura inanılmış çok sevilen Osmanlı desenidir. Genç kızların hazırladıkları çeyizlerde kullandıkları bu desen, umut ettikleri refah dolu geleceğin sembolüdür. Kullanıldığı mekanlara neşe ve canlılık katar.

Metal Duvar Aksesuarları İçin TIKLAYINIZ !.. 

 

Zencirek
Zencirek

Tarihi binaların kalem işlerinde, pencere demirlerinde ve çinilerde sıkça gördüğümüz geometrik Osmanlı desenidir. Metal eşyaların yüzeyinde de kullanılmış olan bu zarif desen, sonsuz tekrarlı desen örneklerimizden biridir. Bu tarihi desen, duvarlarınıza adeta bir nakış zarafeti katar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir