Ev İçin El Örgüsü Aksesuar Modelleri Kendin Yap

El ile Aksesuar Örme İşi

Merhaba arkadaşlar bu virüs olayından bu yana Kendin Yap Hobi ve Kendin Yap Mobilya gibi fikir ve uygulamaları sizlerle daha çok paylaşır olduk. Sonuçta evdeyiz ve genel olarak boşuz değil mi 🙂 Efendim yine evden çıkamayanlar için evde yapılabilecek dekorasyon fikirleri ve evde yapılabilecek dekoratif eşyalar hakkında bir araştırma yaparken örgü süs eşyaları yapımı ve Ev için Örgü aksesuarlar gözüme çarptı. Birileri Hobi İşlerini yada ne bileyim Örgü çanta yapımını falan biraz abartmış. Evet Avrupalı ev hanımlarının yaptığı bir kaç örneği inceledim arkadaşlar ve deyim yerinde ise bayıldım ve sizlerle paylaşmak istedim. Eğer evde kal durumunda iseniz ve elinizden örgü gibi bir iş geliyorsa bu sayfamızı dikkatle okumanızı öneririm.

Örgü Modelleri

Zeki Müren Kirpiği, Haroşo ve Balıksırtı… Onlarca örgü türünden sadece isimlerini bildiğim bir kaçı. İşler fabrikasyona dökülmeden önce, annemin soğuk kış aylarında giymem için, kazaklar, atkılar, bereler örerken, komşusu ile sohbeti esnasında kulak misafiri olarak öğrendiğim örgü isimleri… Sanırım artık örgüyü yine sadece annelerimiz yapıyor, zira etrafımda elinde şiş ve yün iplikle gezen yeni nesil kızlara hiç rastlamıyorum. Sonuçta artık her şey annelerimizin uğraşarak yaptığı gibi 10-15 günde değil, devasa fabrikalarda sadece bir kaç dakika içerisinde üretiliyor. Üretim kolay olunca tüketim de kolay oluyor haliyle. Üretim makineleşince eski üretim teknikleri de birer birer tarihin karanlık sayfalarına gömülüyor.

Evde Yapılabilecek Kolay Süsler

Böyle bir durum ile karşı karşıya kalınca da artık annelerimizin zamanını faydalı bir şeyler üreterek geçirmelerine neden olan, üstelik aile bütçesine de katkıda bulundukları, göz nuru akıttıkları bu güzel zanaat yok mu oluyor derken, medeniyet ve endüstrinin beşiği olan Avrupa’da bu sanata ne kadar değer verildiğini gördüm.

Kendin Yap Örgü Aksesuar Modelleri

Avrupalı bir kaç ev hanımı bir araya gelmişler ve paragraf aralarında gördüğünüz birbirinden güzel aplikleri, pufları, avizeleri hatta tabure ve koltuk döşemelerini örmüşler. Hani günümüzün modern Avrupalı kadınları var ya işte onların ellerinden çıkmış burada gördüğünüz el işi örme aksesuarlar. Hadi şimdi gelin bu ürünlere hem biraz esinlenmek, hem de fikir almak adına hep birlikte göz atalım.

 

El İşi Örme Ev Aksesuarları

Mesela evde otururken kazak falan örmeyi bir kenara bırakın ve evinizin için üst resimde ki gibi bir puf koltuk örmeyi deneyin. Emin olun kazak yada atkı örmekten daha çok keyif alır, stres atarsınız 🙂

Belki üst resimde ki el işini pek bir şeye benzetememiş olabilirsiniz, ancak sadece bir aplik olduğunu söylersek aklınızda parlak bir ampul yakabilir, evde yapılabilecek kendin yap aksesuarlar adına size bir fikir verebiliriz ne dersiniz ?..

 

 

Bu Avrupalı ev hanımlarının sadece bir şeyler yaratmakla kalmamış, var olan ev eşyalarını da örgülerle süslemişler. Sizlerde biraz yaratıcılığınızı kullanarak örgü ile muhteşem işler ortaya çıkarabilirsiniz.

Bunun için sadece biraz el becerisi, örgü bilgisi ve yaratıcı bir ruh yeter eviniz de bir çok aksesuarınızı örgü yöntemi ile kendiniz yapabilirsiniz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir