Niçin Beyaz Duvarlar ?

Danimarka, İsveç ve Norveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinin oluşturduğu İskandinav ülkelerinin, mekanlarında vazgeçmedikleri renk tonudur beyaz. Bu tonu öyle abartılı kullanılar ki duvarlarıda beyazdır, zeminlerindeki parkeler ve halılarda.  Karanlık bir coğrafyada yaşadıklarından bu karanlığı beyaz gibi açık bir tonla absorbe etmeye çalışırlar ve genellikle de başarılı olurlar. Bizde ise  beyaz en garanti renk tonudur. Beyazdan sıkılsak bile beyazın alt tonlarını kullanmaya çalışırız.  Bizde de diğer renklerden korkulan evi karanlıklaştırmasıdır. Peki beyaz gibi lekelenebilecek, hem riskli, hemde ferahlatıcı bir rengin avantajı sadece karanlığı büyük oranda yok etmesimidir. Acaba beyazın başka hangi avantajları vardır. binbirdekor.com olarak zarif ve asil bir tonun duvarlarımızdaki avantajlarını sizler için araştırdık….

Beyazın avantajlı bir seçim olmasının nedenleri
Saflığı ve sakinliği ile beyaz, mobilya ve aksesuarlarla uyum sağlayabilen bir fon rengidir.
Beyazın pek çok tonu arasından dilediginizi seçebilirsiniz. Zarif bir ortam kar beyazı isterken geleneksel evler ya da köy evi tipleri daha çok kil beyazı ile kimliğini bulur.
Beyaz, ışığı yansıtan bir renk olmasından dolayı aydınlatmaya yardımcı olur ve ortamı olduğundan daha geniş gösterir.
Beyaz üzerine düsen ışıktan dogrudan etkilendiğinden, gün boyunca çok ilginç ve birbirinden neredeyse tamamen farkli tablolar yaratır.
Çoğu sanat galerisinin duvarları beyazdir, çünkü bütün tarzları, ve her çesit dekorasyon biçimini kaldirabilen nadir renklerden biridir beyaz.
Beyaz, mobilyalarınız ister geleneksel ister modern olsun, göze batmayacak göz zevkinizi oksayacak bir artı alan yaratır.
Beyaz renk, duvarların ve mobilyaların biçimi, açılari ve kıvrımlarını uygulayan ve mimari ayrıntıları öne çıkarabilen bir renktir.
Aslen bir etki değilmis gibi görünen gizli etkiler yaratmak için beyaz ideal bir renktir. Örneğin beyazın parlak ve mat, tonlarını kullanarak duvarlarınıza ilginç bir hava katabilirsiniz.
Beyaz renk dokuyu gösterebilen bir renktir.
Tek renk kullanilan ortamlarda etkili olmakla birlikte beyaz üzerine rastgele serpilmis renkler de olabilir.

KESİNLİKLE OKU !..   Salonunuz için renk tavsiyeleri

2 Yorum “Niçin Beyaz Duvarlar ?”

  1. evimin duvarlarını ve tavanı aynı renk olacak sekilde beyaza boyamak istiyorum.
    bu konuda yardımcı olabilir misin?
    profesyonel tavsilere ihtiyacım var. yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Evinizi çok beyaza boğmamanızda fayda var, tavan ile duvar arasına mesela kartonpiyerlerde veya varsa asma tavanlarda farklı renkler denemenizi öneririm…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Doğtaş’tan Farklı Bir Koltuk Takımı VISION

Yaklaşık yarım asırdır mobilya sektöründe faaliyet gösteren ve birbirinden güzel tasarımlara imza atan Doğtaş, gelecekten...

Kapat