Mutfağınızı Kullanışlı Hale Getirin…

Kalbe giden yol mutfaktan geçer…

Sevgilinize, eşinize, çocuklarınıza yemek hazırlamak bazen çileli, bazen de oldukça zevkli bir iştir. Eğer mutfağınız size rahat bir ortam sağlıyor ise belkide yemek yapmak çocuk işidir. Gerçekten özellikle bayanların  çokça vakit geçirdikleri mutfaklar iyi dizayn edilmişse, evin sultanları oradan saatlerce çıkmak istemeyebilir.

O halde mutfaklarımızı  kullanışlı ve rahat bir hale getirmeliyiz. Bunun için öncelikle bilinçli bir analiz, karar ve planlama süreci yaşamamız gerekiyor. Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Deniz Yazıcıoğlu’nun ‘Mutfak Tasarım Süreci’ isimli kitabı; bu konudaki eksiklerinizi gidermek için rehber vazifesi görüyor. Mutfak tasarımına metodik bir yaklaşım getiren kitap, ölçü alınmasından planlamaya kadar tüm aşamalarda yol gösteriyor.

FARKLI ETKİLERİ VAR

Deniz Yazıcıoğlu, “Seçtiğiniz rengin tat alma duygunuzu etkileyeceğini unutmayın” diyerek, şu bilgileri verdi:
LACİVERT: Büyük ve aydınlık bir mutfak için lacivert uygun seçim olabilir. Mekanınız küçükse, beyaz ya da gri gibi açık bir renkle birlikte kullanılmalıdır. Otorite ve verimliliği simgeleyen lacivert, sağlamlığı da ifade ettiği için insanlar üzerinde güven duygusu yaratır.

TURUNCU: Canlı tonları enerji veren turuncu, geniş alanlarda kullanılabilir. Beyaz, açık sarı, krem ve griyle uyum sağlayan turuncu; malzeme olarak ahşap ya da metalle birlikte kullanıldığında hoş bir kombinasyon oluşturur.

KIRMIZI: Kırmızının iştah artırdığı herkes tarafından bilinir. Mutfakta belirli oranda kırmızı kullanmak enerji verir ancak geniş yüzeylerde rahatsız edici olabilir. Siyah, gri ya da beyazla eşleştirilmelidir.
MAVİ: Yapılan araştırmalar, mavi rengin kırmızının aksine yeme hissini azalttığını gösteriyor. Bu nedenle mutfakta tek başına kullanılması önerilmez. Maviyle birlikte lacivert, beyaz ya da açık gri önerilir.
SARI: Mutfaklarda en çok tercih edilen renklerden biridir. Yumuşak tonları neşe verir ve olumlu duygular uyandırır. Çelik, krom ve camla uyum sağlayan sarı; beyaz ve siyahla kombinlenebilir.

DAR ALANLAR İÇİN TÜYOLAR
Dar alanlarda açılır-kapanır ya da yuvarlak bir masa kullanılabilir. Duvara monte edilmiş dar bir masa tablası da aynı amaca hizmet edebilir.
Oturma elemanı olarak, üst üste depolanan taburelerin seçilmesi az yer kaplamaları açısından idealdir.
Bıçak, havlu gibi gereçlerin çeşitli askı sistemleri kullanılarak tezgah arasında depolanması; dolaplarda boş alan yaratmanın mükemmel bir yoludur.

Mutfak küçükse özellikle köşeler dikkatli bir biçimde planlanmalı ve alan israfı yapılmamalıdır.
Hem dayanıklı hem estetik olsun
Mutfağın rengi kadar seçilecek malzeme de çok önemli. Deniz Yazıcıoğlu, ‘Mutfak Tasarım Süreci’ isimli kitabında, hem dayanıklı hem de estetik temel malzemelerle ilgili şu bilgileri verdi:

METAL: Paslanmaz çelik pahalı bir seçenektir ama ömür boyu kullanılabilecek kadar dayanıklıdır. Yansıtıcı özelliğinden dolayı mekandaki renk ve ışığın net görünmesini sağlar.

CAM: Mekana ferah bir atmosfer kazandıran cam, özellikle küçük mutfaklarda işe yarar. Sert bir şekilde çizilmediği ya da darbe sonucu çatlamadığı sürece uzun yıllar estetik değerinden bir şey kaybetmez.
MERMER: Artistik yönü ve dayanıklılığı nedeniyle tasarımcılar tarafından sıkça tercih edilir. Mutfak tezgahı ve zemin gibi yerlerde kullanışlıdır. Kir barınmasına izin vermeyen yapısıyla son derece hijyeniktir.
AHŞAP: Mutfağa sıcaklık kazandıran doğal bir malzeme olan ahşap, hava alma özelliği sayesinde sağlıklı bir seçimdir. Çok sayıda renk ve doku seçeneğine sahip olması da mutfak tasarımında tercih edilmesine neden olur. Sıcak ve nemli ortamlarda kabarıp, ek yerlerinden ayrılması ise ahşabın en belirgin dezavantajıdır.
Siyah mekanı küçük beyaz geniş gösterir

BEYAZ: Temiz görünümünden dolayı mutfaklar için en popüler seçim olan beyaz, insanlar üzerinde hijyen ve tazelik duyguları uyandırır. Ayrıca mutfağın daha geniş algılanmasını sağlar. Beyazın en büyük dezavantajı ise soğukluk hissi yaratmasıdır.
SİYAH: Siyah, büyük mekanları daha küçük ve gizemli hissettiren bir renktir. Mutfak dolapları siyah ise zemin ve duvar için krem ya da gri gibi çok açık tonlar seçilmelidir.

Benzer Konularımız

Mutfaklara Özel Şahane Köşe Takımları Mutfak Köşe takımı örnekleri resimleri görselleri fiyatları mutfak masa sandalye modelleri en güzel mutfak masaları mutfak dekorasyon fikirleri tavsiy...
Modüler Paslanmaz Çelik Mutfak (VIPP) 1939 yılından bu yana ikonik çöp sepetleri üreten Danimarkalı VIPP, aslında mutfak ve banyo için kaliteli ürünler ile eşanlamlı hale gelmiş köklü ...
Mutfak Dekorasyonunda Değişik Renk Denemeleri Mutfak dekorasyon renkleri 2016 trend mutfak dolabı renkleri en güzel mutfak dolabı renkleri mutfak dekorasyonu fikirleri... Şu sıralar her ne kada...
2012 Yılının Güler Yüzlü Mutfak Gereçleri Gelecek yıl mutfaklar çok eğlenceli olacağa benziyor. Çünkü ufak tefek mutfak gereçlerinde dahi güler yüzlü objelere yer verilmiş.... 2012 mutfak ...
Dış mekan mutfak modelleri görselleri Bahçe mutfak modelleri teras mutfak örnekleri en güzel dış mekan mutfak fikirleri görselleri resimleri... Bahçeli Mekanlarda, hele hele de büyük ba...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Mobilya Seçimi

Mobilya Seçerken Dikkat Mobilya tercihleriniz de ilk olarak renk veya model yerine kullanım amacına yer...

Kapat