Mobilya ve Perde Uyumunun Püf Noktaları

Bir mekanın dekorsayonunda en önemli argümanlar mobilyalardan, genelde tarzınızı belirlediğinizde ilk olarak mobilyaları satın alır, dekorasyonun devamınıda bu mobilyalar üzerinden tamamlarsınız. Duvar kağıtları, duvar renkleri, halılar ve perdeler mobilyalar ile kombinlenir. Bu kombinasyonları gerçekleştirmek biraz zordur, ancak doğru yapılırsa da ortaya göz dolduran muhteşem işler çıkabilir. Perde ve mobilyada uyumu yakalamak için ise bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir ki bu sayfamızı işinize yarayacağını düşündüğümüz ipuçlarına ayırıyoruz.

Mobilyalarımızı aldıktan sonra hemen perde seçimine geçmeyelim, önce mobilyaya uygun duvar ve yer döşemelerinide belirleyelim. Bunlarıda hallettikten sıra perde seçmeye gelecektir. Şimdi dilerseniz gelin doğru perdeye karar verebilmek için yapmamız gerekenlere…

Perdelerinizin rengini seçerken mekanınızın mobilyaları, halıları, yer döşemeleri ve duvar renklerini unutmayın. Bu yapı taşları arasındaki ahengi sağlamak için ise tamamen aynı renkleri tercih etmeye çalışmayın. Burada yapmanız gereken bunun aksine zıt renkler tercih etmek olacaktır. Mekana renk katmak adına mobilyaların içinde az miktarda bulunan bir renk veya desen rengi perde seçmek zekice olacaktır. Örneğin sütlü kahve tonunda koltuklarınızın mavi–krem–kahve tonlarındaki yastıklarından bir rengi seçip perdeyi bu renkte tercih edebilirsiniz. Sade mobilyalarda ise desenli perdeleri tercih edebilirsiniz. Anca küçük odalar için desenli perdeler yerine düz renkli perdeler seçilmelidir, çünkü düz renkli perdeler mekanı daraltmayaktır. Ayrıca odada fazla renk varsa düz perdeler bu konuda da renk kalabalığını dengelemek için kullanılabilir.

KESİNLİKLE OKU !..   Gri Koltuk Takımları İçin En Güzel Perdeler

Perde rengimizi belirledikten sonra sıra kumaş cinsini belirlemeye geliyor. Dekorasyonun bütünlüğü açısından perde ve mobilya kumaşlarının birbirine uyumlu olmasına çok dikkat edilmelidir. Mesela koltuk kumaşlarınız ketense perde kumaşını parlak saten kumaşlardan seçmek abesle iştigal etmek olacaktır.

Perde kumaşı seçerken odaya girmesi istenilen ışık miktarı da göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer bütçeniz uygunsa yaz ve kış için ayrı perdeler seçmek yerinde olacaktır. Bunun için yazın içeri girecek gün ışığı miktarını kesecek daha kalın perdeler tercih edilebilir. Kış için ise gün ışığından maksimum yararlanmak adına daha ince kumaşlı perdeler seçilmelidir. Ayrıca organik pamuklu kumaşlar önceliğiniz olmalıdır. Bunun yanında kullanım kolaylığı açısından çabuk buruşmayacak ve yıkamaya elverişli kumaşlar tercih etmenizde fayda var.

Perde modeli dediğimizde önümüzde onlarca farklı seçenek vardır. Doğru olana karar vermek için odanızın tarzını göz önünde bulundurun.

Country tarzında bir odanız varsa perdelerinde çiçek desenli rustik perdeler uygun olacaktır.
Modern tarzda bir mekan için stor veya zebra perdeler tercih etmelisiniz, eğer normal tül-perde kullanmak isterseniz geometrik desenler kullanmalısınız.
Vintage ya da klasik bir odanın perdesi için seçenekler oldukça geniştir: toplamalı balon, kruvaze ya da Fransiz modeli bunlardan bazılarıdır.
Yüksek tavanlı ya da geniş pencereli bir oda için ip perdeler veya mekanizmalı pileli perdeler doğru tercih olacaktır.
Eve daha fazla ışık girmesini istiyorsanız ince tül perdeler tercih edebilirsiniz.
Ayrıca stor perdeler için pencerenizin uygun olup olmadığı da önemlidir. Çok sık açılıp kapanan bir pencere ise bu tarz çok da uygun olmayabilir, tercih etmeniz durumunda perdeniz çok kısa süre içinde kullanılamaz hale gelebilir.

KESİNLİKLE OKU !..   Koyu Renkli Koltuk Takımları İçin Şahane Perdeler

EN GÜZEL MOBİLYA ve PERDE RENK UYUMU ÖRNEKLERİ

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Salon Dekorasyonunda Kum Beji Duvar Renkleri

Salonlarımızın ne kadar güzel olması gerektiği konusunda anlaştığımız düşünüyorum... Demek isterdim ama ben salon olayına...

Kapat