Mobilya Seçimi

Mobilya Seçerken Dikkat

Mobilya tercihleriniz de ilk olarak renk veya model yerine kullanım amacına yer vermelisiniz…
Eski mobilyalarınızdan sıkıldınız veya yeni bir eve merhaba diyorsunuz, mobilyaya ihtiyacınız var. Mobilya mağazasına giderken yolda aklınızdan neler geçmiyor ki ?

Siyah mı alsam kırmızı mı, klasik mi modern mi ?… Aslında bunlardan daha önemlisi alınacak mobilyanın kullanım amacı.  Satın alma öncesinde mobilyanın kullanım amacı, dekorasyondaki yeri ve bütçeye ilişkin değerlendirmelerde bulunulmalı. Çünkü, mobilya seçiminde ihtiyaç, ekonomik durum ve zevk oldukça önemli yer tutuyor.

Yanlış Mobilya Tercihi

Kötü bir mobilya sırt, bel ve ayak ağrıları gibi fiziksel rahatsızlıklara neden olma yanında, kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkiliyor. Bedensel ve ruhsal açıdan dinlenmeye gereksinimi olan bireyin aradığı rahatlığı ve huzuru kullanışlı ve iyi döşenmiş bir mobilyada bulabilir.

Kötü bir mobilya olumsuz fiziksel ve psikolojik etkilerinin yanı sıra kullanışlı da olmaz ve öngörülen süreden önce bozulur. Satın alma öncesinde mobilyanın kullanım amacı, dekorasyondaki yeri ve bütçeye ilişkin değerlendirmelerde bulunulmalı.

 

Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Mobilya

Çünkü, mobilya seçiminde ihtiyaç, ekonomik durum ve zevk oldukça önemli yer tutuyor. Ekonomik durumunuza uygun mobilya seçiminin yanında, satın alınacak mobilyanın öncelikle kullanışlı, rahat ve uzun ömürlü olması gerekiyor. Sonuçta her canınız sıkıldığında yeni bir mobilya satın almıyor, mobilyalarınızı her yıl yenilemiyor sunuz değil mi ?

Mobilya Alırken Bunlara Dikkat Edin

Mobilya seçerken ince eleyip sık dokumunazda, iyi bir araştırma yapmanız emin olun sizin yararınıza olacaktır. Bu konu da binbirdekor.com olarak bizde sizlere bazı tüyolar verelim; Mobilyanın döşeme malzemesi dayanıklı olmalı, kolay yanmamalı, kolay temizlenebilmeli. Mobilya evdeki diğer eşyalarla uyumlu olmalı. Ürünle birlikte mutlaka garanti belgesi de alınmalı. İhtiyacın şipariş üzerine karşılanması durumunda satıcı ile mutlaka bir sözleşme imzalanmalı.

 

Mobilyanın yapımında kullanılan ağacın cinsi, parçaların birleştirme yerlerinin sağlamlığı hakkında bilgi sahibi olunmalı. Satın alma birden fazla mobilya arasından seçilerek yapılmalı. Görünüşü güzel olan bir mobilya rahat olmayabilir ya da fiyatı size uygun değildir. Dayanıklı, rahat ve uygun fiyattaki bir mobilyanın da görünüşü güzel olmayabilir.

Amaç, en uygun olanı satın almak olmalı. Yasal bir zorunluluk olmasına karşın satın alınan mobilyanın özelliklerini de içeren kullanma kılavuzlarının tüketiciye verilmediği belirtilerek, satıcıdan kullanma kılavuzu istenmesi, kullanma kılavuzu temin edilemediğinde ürüne ilişkin satıcıdan kapsamlı bilgi edinilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir