Minyatür Bahçeler

İnsandaki doğa özleminden mütevellit, betonarme yığınlarının arasında bile insan bir avuç toprak içerisinde harika bahçeler yaratabiliyor. Gerçek bir bahçedeki herşeyi bünyesinde barındıran bu minyatür bahçeleri, özellikle bahçesiz bir evde oturupta, hayalinde hep bu tür bir ev kuran bahçe aşığı binbirdekor.com okurları, evinlerine ofislerine dekoratif bir aksesuar gibi yerleştirip, onların bakımlarını tıpkı gerçek bir bahçe gibi yapıp, bu özlemlerini bir nebze olsun dindirebilirler….
Minyatür Bahçede Hangi Bitkiler Var ?
Peki bu bahçelerin muhteviyatı nedir, yani içlerinde neler var ?… Bu miniminnacık bahçede ardıç, şimşir, Berberis ve mazı başta olmak üzere, Bonsai için uygun özelliklere sahip bitkiler kullanılıyor. Bunları da yer örtücüler, sedumlar ve minik yapraklı, çiçekli bitkiler destekliyor. Mobilyalar, bahçelerin en önemli parçalarından. Hepsi gerçek boyuttaki türlerinin birer özgün modeli gibi, son derece basit ve sadece olması gerektiği kadar detay içeriyor. Tüm mobilya modelleri ahşaptan yapılıyor. Hepsi tek tek elde kesilip, yapıştırılıyor ve suya dayanıklı özel renkli vernikler kullanılarak boyanıyor. Minyatür bahçeler, küçük siyah seramik kaplarda ya da biraz daha büyük bambu kaplarda hazırlanıyor. Bahçelerin hazırlanış süresi, büyüklüğüne ve kullanılan bitki türlerine göre değişiklik gösteriyor. Bahçelerin ahşap modellerle birlikte ana hatlarıyla hazırlanması birkaç günlük zaman dilimine yayılıyor. Ancak, bitkilerin kaplarına alışması, ağaçların arzu edilen forma kavuşması ve de istenilen görsel kaliteye ulaşmak haftalar alabiliyor.
Minyatür Bahçemizin Bakımı Nasıl Olacak ?
Minyatür bahçeler, her bahçe gibi bakım ve sevgi istiyor elbet. Üstelik onlar büyüklerine göre daha zahmetsiz. Çok özel bir bakım gerekmiyor. Sadece dikkatle yapılacak bir sulama ile bitkiler uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Ek olarak yapmak gereken şeyler, bahçenin çimlerini, yani yer örtücü bitkilerini uzadığında biçmek ve dilerseniz minik ağacınızın uzayan dallarını budamak. Bunlar da zaten insanı en çok mutlu eden detaylar. Emre Bey, el emeği ile yaptığı bu güzel bahçeleri internet üzerinden satıyor. Fiyatları da 70-200 TL arasında değişiyor. Ne dersiniz, sizce de sevdikleriniz için çok değişik bir hediye olmaz mı ?..

 

2 Yorum “Minyatür Bahçeler”

  1. merhaba ben kırgın çiçekler dizisinin sanat yönetmeniyim dizimizde ölen karakterimiz gökhan yılbaşı hediyesi olarak bu sizin dekar bahçenizden bir tane hediye ediyor o yüzden benim sizinle acil görüşmem gerek bana telefonunuz lazım iletişim kısacası sanal ortam değil reelde görüşmemiz mümkünse bana telefonunuzu atarsanız sevinirim…teşekkürler şimdiden..

    1. Merhaba Ayşegül Hanım, sizlere yardımcı olmayı çok isterdik ancak, maalesef binbirdekor.com olarak bizler herhangi bir şekilde ürün satışı, tasarımı veya uygulaması yapmıyoruz. Sadece sizler için en iyi ve hoş dekorasyon fikirlerini bir araya getirip beğeninize sunan bir web sayfasıyız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir