Minimalist Dekorasyon İpuçları ve Örnekleri 2021

Modern Minimalist Evler

Son zamanlarda minimalizm kavramı dekorasyon tarzları arasında sıklıkla karşımıza çıkar oldu. Küçük evler içinde sade görünümü ve geniş alanlar yaratması nedeni ile popüler hale gelen bu tarz ülkemizde de çok tutuldu. Öyle ki bir anda Türkiye minimalist evler cennetine dönüşüverdi. Bu sayfamızda olduğunuza göre muhtemelen sizde bu modern ev dekorasyon tarzını merak ediyorsunuz ve yeni ev dekorasyonunuz için ufak çaplı bir araştırma yapmaktasınız. O halde doğru yerdesiniz, zira burada birbirinden güzel ve yaratıcı Minimalist ev dekorasyon fikirleri ve örneklerini bir arada bulacaksınız. Dolayısı ile eğer “Evimi nasıl minimalist yaparım? yada “Evde sadelik nasıl yapılır?” gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız burada ki örnek ve fikirlere mutlaka göz atmanızı öneririz.

Minimalist Ev Nedir ?

Konuya girmeden hemen önce “Minimalist tarz ne demek?” sorusunu yanıtlamakta fayda var arkadaşlar. Efendim modern zamanlar, şehir hayatının karmaşası, iş hayatının gündelik yaşamın yerini alması insanları yaşadıkları mekanları daha ferah hale getirmeye zorladı. Bu durumda son zamanların trend dekorasyon tarzlarından biri olan Minimalist dekorasyonu doğurdu. Dolayısı ile minimalist tarzı, eşya tasarımında ve yaşam alanlarında sadeliği amaçlayan bir trend olarak adlandırabiliriz.

Minimalist Evler Nasıl Olur ?

Ev içerisinde eşyaların dengeli yerleşimi, gereksiz tüm objelerden kurtulma ve bütünlük sağlamış bir ev dekorasyonu amaçlayan bu tarzın ana fikri ise “olabildiğince sadelik ve az eşya ile ev dekorasyonu”. Kısacası bu tarzda kaba ve tek işlevli devasa mobilyalara, karışık ve parlak renklere, çok fazla aksesuara yer yok arkadaşlar.

Az Eşyalı Ev Dekorasyonları

Aslında minimalizm her şeyden en az şekilde yararlanarak, en doğruya ulaşmamızı amaçlayan bir kavram. Bu doğrultuda minimalist tarzda bir dekorasyon için mobilyalarınızı yalnızca ihtiyaç duyabileceğimiz seçeneklerle sınırlamamız gerekiyor. Genellikle fonksiyonel mobilyalar bu tarz için idealdir. Gizlenebilir yatak modellerini, hem yemek masası hem sehpa olarak kullanabileceğimiz masaları bu tür mobilyalara örnek verebiliriz. Bu ürünler dar alanlarda çok amaçlı kullanım sağlayacaktır. Yine mobilya seçiminizde açık renk, tek parça mobilya takımlarını kullanabilirsiniz. Gereksiz ve kullanılmayacak aksesuarlardan uzak durmalısınız. Ancak dar mekanları hem geniş göstermek hem de ortama minimalist bir ruh kazandırmak için odanın bir kısmında aynalara yer verebilirsiniz.

Minimalist Dekorasyona Girerken

Bu bağlamda normal bir ev dekorasyonundan minimalist tarza geçiş yapıyorsanız muhtemelen elinizde bir sürü eşya artacaktır. Bu tarzda yeri olmayan bu eşyaları tavan arasına yada bodruma kaldırıp çürümeye terk etmeyin. Onları Letgo gibi ikinci el satış uygulamalarında rahatlıkla satarak ekstra bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Minimalist Ev Dekorasyon Renkleri

Minimalist dekorasyonda renklerin önemi de yadsınamaz elbette. Renkler derken en fazla iki ya da üç tondan bahsediyoruz arkadaşlar. Genelde beyaz veya beyaz tonlamalarını seçebilirsiniz. Ancak minimalist olmak için diğer renklerden de kaçınmamız gerekmiyor. Evimize küçük dokunuşlarla birkaç renkli parça kazandırabilirsiniz. Üstelik beyaz kullanımı kolay bir renk olduğu için her renkle bir araya getirilebilir. Unutmayın minimalist tarzda ev dekorasyonunda amacımız sadeliğin enerjisini ortama yaymaktır.

Hemen alt tarafta sizlere ışık tutacağını düşündüğümüz bir dizi görsel örnek hazırladık. Oturma odasından mutfağa, yatak odasından salona kadar çeşitli tarzda minimalist dekorasyon örneklerinin yer aldığı bu foto galerimize göz atarak yeni dekorasyon tarzınız için ilham alabilirsiniz…

EN GÜZEL MİNİMALİST DEKORASYON ÖRNEKLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir