Mekanlarımızın Zemini Nasıl Olmalı ?

Zemin Dekorasyon Önerileri

Doğru zemin döşemesi dekorasyonunuzu güçlü kılar… Bir Mekanın dekorasyonunda en önemli noktalardan biriside zemin döşemesidir. Zemin döşemesi sadece dekoratif anlamda değil mekanımızın ömrü için de önemlidir. Uygun malzeme ile döşenen zemin kaplamaları mekanlarımızın ömrünü uzatabilir.

Bir mekandan içeri girdiğiniz anda ilk dikkatinizi çeken belli başlı birkaç farklı unsur vardır…  Duvarların rengi, mobilya ve ışık gibi. Ama aslında bir odanın görünümünde en belirleyici özellik zemindir.

Eğer zemin kaplaması kötü durumdaysa odanın bütün havası mahvolabilir. Bunun tersi bir şekilde iyiyse de, inanılmaz bir etkiyle güzelleşebilir. Seçeneklerin çokluğundan gerçek anlamda çarpıcı etkiyi yaratacak zemin kaplamasını seçmek hüner gerektirir.

Tabii ki çoğu kararınız kişisel zevklerinize göre olacaktır ama bazı odalar ve evin bölümleri için ideal denilebilecek zemin kaplama seçimleri vardır. İşte evlerinizin her odası için tavsiye edeceğimiz zemin döşemeleri…

Mutfak Zemin Dekorasyonu

Günlük yaşam trafiğinin yoğun olduğu mutfak alanında tüm zemin seramik fayans (renkli olabilir) kullanmak en uygun seçimdir. Ticari değeri yüksek olduğundan, seramik fayans son derece dayanıklı bir zemin kaplama malzemesidir. Rahatlıkla silinip temizlenebilmesi yönünden de avantaj sağlayan seramik zemin uzun ömürlüdür.


Montajı harcamanızı yükseltebilir bazı fayansların uygulamasını kendi kendinize yapma olasılığınız vardır. Daha yumuşak ve sıcak görünüm için mutfak zemininizde laminat parke de kullanabilirsiniz.

Hem ahşap hem de fayans görünümünü bir arada elde edebilirsiniz. Mutfak zemini seçiminde en önemli unsur, temizlik açısından elverişli, güvenlik ve dayanıklılık adına da kaygan olmayan yüzeylerin tercih edilmesidir.

Banyo Zemin Dekorasyonu

Seramik fayans bu bölüm için de en uygun zemin kaplamasıdır. Eğer daha sıcak ve yumuşak bir görünüm düşünülüyorsa ahşap görünümlü vinil çeşitleri kullanılabilir. Duş veya küvetin bulunduğu banyolarda laminat parke tercih edilmemelidir.
Rutubetin yüksek seviyede olabileceği banyo zemininde su ve ahşabın birlikte kullanılmaması gereken iki malzeme olduğunu hatırlatmak isteriz.

Ancak ahşap görünümünde ısrar edenler için yeni bir ürün olan lifli zeminler alternatif yaratabilir.  Fiber kaplama olarak tarif edilen bu zeminle geleneksel vinilden kalın ama daha yumuşak bir hava elde edilebilir.

Ahşap görünümlü desenleri seçebileceğiniz seramik fayanslar da mevcuttur tabii. Banyonuz için ideal olanı, su geçirmeyen, yıkanabilir, kaygan olmayan zemin kaplamadır.

Yatak Odası Zemin Dekorasyonu

Evlerde desenli halılar kullanmak yeniden moda oldu. Özellikle yatak odasında pelüş halı kaplama idealdir. Sık dekor değişikliği için doğal tonların tercih edilmesi gereklidir.

Oturma odası Zemin Dekorasyonu

Brezilya kiraz ağacı gibi sert ahşap parke kaplama satışları son yıllarda artmaya devam etmektedir. Bu tipte bir zemin kaplama egzotik havayla oturma odanızı güzelleştirebilir. Bambu zemin kaplama da mantar zemin kadar çevreci bir seçenektir ve sert ahşabın popüler alternatifleri olarak kullanılabilir.

Yemek odası Zemin Dekorasyonu

Yemek odasının zemini çok yıpranmayan bir bölge de olsa, lekeler önemli sorunlar yaratabilir. Sert ahşap zemin kaplama bu oda için idealdir. Örneğin, tik ağacından yapılmış parke zemin, yemek odanıza egzotik bir hava katabilir. Eğer halıyla kaplamayı düşünüyorsanız polipropilen malzemeli ve lekeyi çok içine çekmeyecek halılar tercih edilmelidir.

Kapalı Veranda/Balkon Zemin Dekorasyonu

Bu odanın sıcaklık derecesine göre birkaç farklı zemin seçeneği uygun olabilir. Bazı malzemeler ısı seviyesi kontrolü ihtiyacı gösterirler. Eğer bu oda çok ısınmıyorsa, seramik fayans kullanılabilir. Halı veya kilim kaplama idealdir. Piyasada çok şık desen ve tasarımlı, iç ve dış kaplamada kullanabileceğiniz halı modellerini bulmanın artık bir lüks olmadığını hatırlatmak isteriz.

Bodrum Zemin Dekorasyonu

Zemin kat veya daha aşağısı olarak tarif edebileceğimiz bodrum odası için rutubete en uygun zemin kaplama düşünülmelidir. Beton zeminli ve nem eğilimli bir bodrumu halıyla kaplamak istiyorsanız, özellikle tavsiye edilen çeşitteki kauçuk kaplamayı öncelikle kullanmalısınız.

Sık Kullanılan Odalar İçin Zemin Dekorasyon Tavsiyeleri

Yaşam trafiğinin yoğun olması, sürekli bir akımla kir ve nemi giriş koridorlarına, merdivenlere taşıyacak ve lekeler daha görünür olacaktır. Bu yüzden bu bölgelerde sağlam zemin kaplama tercih edilmelidir. Canlı bir görünüm veren ahşap parke veya seramik fayans kullanılmalıdır. Laminat kaplamayla kaymayan dekoratif halıları bir arada kullanmak da diğer bir seçenek olabilir.

Ayrıca dokuması yüksek seviyeli ve kabarık tüylü eski tarz halılar yoğun trafikli bölgeler için uygundur. Böylece yumuşak, peluş görünümünün yanı sıra çok dayanıklı bir seçeneğiniz olur. Son olarak da, polyester üzerine naylon olan zeminlere mutlaka halı kaplama uygulamanızı tavsiye ederiz.

zemin kaplama malzemeleri

Aramalar: ev zemin kaplama çeşitleri son trend yer döşemeleri ev içi yer döşeme taşları ucuz yer döşemesi doğal taş zemin kaplama fiyatları en iyi zemin kaplama yer döşeme taş modelleri zemin dekorasyon önerileri

Benzer Konularımız

Burçlara göre parke seçimi Burçlarına sorgusuz sualsiz inanan,hayatlarındaki herşeyi, ev dekorasyonunu bile burçlarına göre dizayn eden Burç hastaları için oldukça ilginç bir ha...
Kale Parke Vintage serisi 2014 parke modelleri en güzel parke renkleri ceviz rengi parke kale laminant parke modelleri resimleri özellikleri çeşitleri... Yepyeni bir parke m...
Parke Bakım ve Temizliği Nasıl Yapılır ? Parke bakımı hakkında bilgiler parke temizliği nasıl yapılır laminat parke temizleme yöntemleri ahşap parke bakımı... Zemin dekorasyonunda parkeyi ...
Meister parke renkleri ve modelleri 2013 parke renkleri meister parke kataloğu özellikleri en güzel parke modelleri resimleri çeşitleri...   Zemin döşemesinde parkeyi tek geçt...
Renkli zemin ve duvar kaplamaları (VİDEO) Duvar dekorasyonu zemin dekorasyonu farklı parke modelleri en güzel parke renkleri dekoratif duvar kaplamaları zemin dekorasyon duvar dekorasyon fikir...

4 Yorum “Mekanlarımızın Zemini Nasıl Olmalı ?”

  1. Parke, zeminde vaz geçilmezim fiyat olarak seramikle hemen hemen aynı ancak kullanımı dikkat istiyor kış günlerinde seramiğe göre daha sıcak artı shaggy halılar parke üzerinde daha şık görünüyor.

    1. Evet parke zemin dekorasyonu tavsiye meselesinde bir numara. Sadece shaggy halılar değil hemen her türlü halı bu parkeler üzerinde oldukça şık duruyor…

  2. Maşallah oda oda vermişsiniz. İşte binbiri bu yüzden seviyorum acayip bir detay hastalığı var adamlarda. Bende de hastalık işte bu elinize sağlık arkadaşlar.

    1. İltifat ettiyseniz teşekkür ederiz Osman bey. Hastalık konusuna gelince editörlerimiz hakikaten son derece detay hastaları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Evde Spor Salonu…

Masa başında geçirilen onca saatin ardından artan kilolarımız, hareketsizlikten bozulan iskelet yapılarımız için spor şart......

Kapat