Mantolama Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeliyiz…

Mekanlarımızın ısı yalıtımı, enerji tasarrufu ve gün geçtikçe yıpranan gezegenimiz için, Mantolamanın ne kadar önemli ve gerekli bir sistem olduğunu, hatta binaların yapım aşamasında ilgili mercilerce bunun bir şart olarak koşulması gerektiğini daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Şimdi ise Mantolama yaptırmayı düşünen değerli binbirdekor.com okurları için Mantolama yaptırırken göz önünde bulundurmaları gereken bazı önemli detaylara dikkat çekeceğiz….   Mantolama
Mantolama yaparken dikkat edilecek hususlar
Mantolama her ne kadar basit bir uygulama gibi gözükse de kendi içerisinde pek çok detaya ve uygulama tekniklerine dayalı bir sisteme sahiptir.
Sadece iyi malzeme veya iyi usta doğru bir uygulama için yeterli değildir. Mantolama doğru malzemenin doğru ustayla doğru bir şekilde uygulanması halinde iyi bir sonuç verecektir.
Burdanda anlaşılacağı gibi sadece iyi malzeme almanız binanızda istediğiniz sonuca ulaşmanıza yetmeyecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikle kullanılacak ısı yalıtım plakaları cephede şaşırtmalı ( tuğla dizimi ) olarak döşenmeli ve plakaların derzleri aynı hizada olmamalıdır. Aksi taktirde fayans metodu ile döşenen plakalar bir süre sonra üzerinde oluşacak metrekaredeki yaklaşık 8kg’lık kütle ağırlığının eşit olarak yayılmamasından dolayı düşme riski oluşturacaktır.
Dübelleme sistemde önemli bir yere sahiptir.Metre karede 6 adet dübel plakaların özel olarak tespit edilmiş noktalarına sabitlenmelidir. Rasgele sabitlenen dübeller taşıyıcılık görevini tam olarak yapamayacağı için plakaların düşmesi kaçınılmazdır.
Cephedeki önemli detaylardan biride plakaların üzerine atılan sıvanın kalınlığı ve bunun arasındaki filenin kalitesidir. Ayrıca binalardaki köşeleri fileli köşe profili, pencere merkezlerininde mutlaka düz köşe profilleri ile dönülerek kapatılması gerekmektedir.
Yukarıda da belirttiğimiz üzere mantolama kaliteli ürünün yanı sıra gerçekten profesyonel bir ekip çalışması gerektirmektedir. Sektörümüzün adının kirlenmemesi ve bina sahiplerinin doğru kişilerle çalışması adına bir takım bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Amacımız bulunduğumuz sektörde doğru işlerin yapılması ve tam müşteri memnuniyetidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir