Küçük banyonuzu geniş gösterebilirsiniz

Dar banyolar için dekorasyon küçük banyoları düzenleme küçük evler için dekroasyon önerileri resimleri örnekleri…

Eğer geniş ve lüks bir evde yaşamıyorsanız, aksine dar bir apartman dairesinde ikamet ediyorsanız büyük bir olasılıka banyonuzu her kullandığınızda daha geniş, daha ferah banyosu olan bir ev hayal ediyorsunuz. Malesef bu durum büyük evlerde yaşamaya alışmış biz Türk insanı için metrekare anlamında küçük evlerin dezavantajlarından biri…

Aslında bu sıkıntının kaynağı doğru dekorasyon konusundaki bilgi eksikliğimiz. Oysa ki Avrupa ve Japonya ‘da insanlar doğru dekorasyon uygulamaları ile toplam alanı 60-65 metrekare evlerde oldukça konforlu bir yaşam sürüyorlar. Doğru dekorasyon uygulamaları, duvar rengi seçiminden aydınlatmaya, kapı ve halıdan mobilya tercihine kadar bir çok başlığı kapsıyor. Bu seçimler doğru yapıldığı takdirdede geniş ve lüks evlerdeki konfor ve şıklık kolaylıkla elde edilebiliyor.

Örneğin yukarda bahsettiğimiz daracık klostrofobi yaratan sıkış tepiş banyonuzu, ekstra alan eklemeden bir saray banyosu haline getirebilirsiniz. Bunu için sadece aşağıda verdiğimiz ipuçlarını vakit geçirmeden uygulamaya geçirmeniz yeterli olacaktır…

küçük banyo dekorasyonu_3
dar banyolar için dekorasyon önerileri

Serinlik etkisi yaratan renkleri tercih edin
Uçuk, yumuşak renk şemaları daha geniş bir alan hissi yaratırlar. Tabi gidin banyonuzu uçuk pembe yapın demiyoruz ama güçlü ve baskın koyu renklerden kaçınmanızı öneriyoruz. Bu gibi parlak renkleri aksesuarlarda ve havlularda kullanabilirsiniz. Pastel renkleri, nötr renkleri ve beyaz tonlarını arka planlarda kullanın. Bu gibi serinlik etkisi yaratan renkler banyonuza sükûnet getirir.

küçük banyo dekorasyonu
Küçük banyoları geniş gösterme yöntemleri

Aydınlık Banyolar
Tezgâhtan yer çalmadan değişik aydınlatma yöntemleri ile banyonuzu daha ferah gösterebilirsiniz. Düşük voltta spotlar belirli yerlerin üzerine tavana yerleştirilebilir. Tıpkı oturma odanızdaki gibi ufak bir masaüstü lambası da ortama sıcaklık katabilir. Banyonuzda dışarıya bakan bir pencere varsa iyice şanslısınız.

Aynalarla oynayın
Eğer banyonuz kaldırabilirse, lavabonun üzerine daha büyük bir ayna taktırın. Ayna odadaki tüm ışığı, rengi ve deseni yansıtacak, dolayısıyla ikiye katlayacaktır. Bir kocaman ayna yerine irili ufaklı birçok ayna kullanarak da değişik bir görüntü elde edebilirsiniz.

Zemin döşemelerinizin rengi açık olsun
Tıpkı duvarlar gibi, yer döşemelerinin rengi de odanın boyutunu değişik gösterir. Eğer açık renk döşendiyse banyonuz daha büyük görünür. Eğer yerleri değiştiremiyorsanız büyük ve açık renk bir kilim veya halı ile havayı değiştirebilirsiniz.

küçük banyo dekorasyonu_2
dar banyo dekorasyonu

Karmaşa etkisi yaratacak aksesuarlardan kurtulun
Minik bir alanı daha da minik gösteren tek şey ufak tefek aksesuarlar ve ıvır zıvırlardır. Etraftaki minik havluların sayısını azaltın ve yere sadece bir tane tek parça banyo paspası atın. Minik minik tablolar ve resimler yerine tek bir tane büyük resim veya tablo asın. Bir sürü minik biblocuk ve sabuncuk yerine daha büyük ve tek bir biblo ya da iri bir sabun sepeti alın. İhtiyacınız olmayan her türlü ufak parçayı dolaba kaldırın.

Seçimleriniz sade olsun
Banyo kapınız, dolap kapaklarınız ya da duşa kabininiz buğulu ya da buzlu cam ise derhal değiştirin. Her zaman düz cam kullanmaya dikkat edin. Eğer cam duşa kabin pahalı gelirse onun yerine pastel tonlarda bir banyo perdesi kullanın.

küçük banyo dekorasyonu_4
Küçük banyo dizaynı

Duvarlarınızda açık renkler kullanın
Açık renk veya beyaz arka plana sahip duvar kâğıtları bir mekânı her zaman daha geniş gösterir. Beyazlı, uçuk sarılı ya da bejleri tercih edin.

Tavanı genişletin
Duvarın tavanla birleştiği yere ince bir şerit desenli kâğıt kaplatırsanız tavan daha yüksek görünecektir.

Tüm ıvır zıvırdan kurtulun
Temiz ve düzenli bir banyo her zaman, dağınık ve bir sürü ıvır zıvırın olduğu bir banyodan daha ferah ve geniş görünecektir! Sadece gerekli olan şeyleri görünürde bırakın ve diğer her şeyi ortalıktan kaldırın. Dolap içleri için vakit ayırın ve misafirlerinizin dolapları açma ihtimaline karşı havlularınızı düzenlemeyi unutmayın.
Banyonuz küçük diye sıkıcı olmak zorunda değil. Aynı zamanda sıcak ve davetkâr bir ortam haline gelebilir. Sadece kendi zevkinizden ve en sevdiğiniz renklerden de serpiştirin yeter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir