Kendin Yap Dresuar Modelleri Yapımı ve Örnekleri

Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri Kendin Yap

Ev dekorasyonlarını uygun bütçelerle güzelleştirmek isteyen okurlarımız için Kendin Yap kategorimiz içerisinde evde dekorasyon fikirleri ve kendin yap projeleri paylaşıyoruz. Bu bağlamda son olarak ahşap kendin yap projeleri sayfalarımıza konuk olmuştu. Daha öncesinde kendin yap oda dekorasyonu ve kendi masanı kendin yap gibi konuları bilgilerinize sunmuştuk. Bu sayfamızda ise antrelerin vazgeçilmez mobilyaları arasında yer alan dresuarların kendin yap modellerine göz atıyoruz. Yapım teknikleri hakkında sizlere fikirler sunuyoruz. Dolayısı ile hem ucuz yollu, hem de şık bir dresuara ihtiyacınız varsa burada ki örnek ve fikirlere mutlaka göz atmanızı öneririz.

Evde Dresuar Yapımı

Bir zamanların klasik mobilyaları arasında arasında yer alan eski dresuar modelleri modern dekorasyon akımlarında tekrar moda oldu. Bu bağlamda bizlerde takipçilerimiz için çeşitli mobilya markalarına ait modern dresuar modelleri paylaşımlarında bulunduk. Bunun yanında özel tasarım dresuar ve modern dresuar tasarımları gibi bir çok konuda sayfalarımızda yer aldı. Bugün se hazır dresuarlar yerine kendin yap dresuar modellerini mercek altına alıyoruz.

Dresuarını Kendin Yap

Konuya girmeden sizleri biraz motive etmekte fayda var. Zira bu konu da “acaba kendim yapabilir miyim?” yada “bu işi asla yapamam gibi” yorumlar alıyoruz. Biraz yaratıcı bakış açısı ve birazda el becerisi ile dekorasyon adına başaramayacağınız hiç bir şey olmadığına emin olun. Baktığınız bir masayı yada bir sehpayı sadece masa yada sehpa olarak görmeyin. Bu eşyaların biraz oynama ile farklı işlevleri de yerine getirebileceği gerçeğini unutmayın. Atıl vaziyette olan eski bir mobilyayı yada doğada ki ağaç, taş gibi malzemelerin geri dönüştürerek neler yapabileceğinizi hayal edin. Tıpkı şimdi inceleyeceğimiz kendin yap dresuarlar gibi…

Eski Masadan Dresuar Yapımı

İnternet’te yapılan sık aramalardan biri eski sehpadan dresuar yapımı. Fakat böyle bir sonuca rastlamadık, zira sehpa yüksekliği dresuar yüksekliğinden daha kısadır. Dolayısı ile olduğundan sehpanın dresuara dönüşmesi ancak ayak yüksekliğinin uzatılması ile olur ki buda ucube görünümlü bir dresuar elde etmenize neden olur. Sehpa yerine eski masalar daha ideal bir hammaddedir. Yüksekliği ve genişliği lüks bir dresuar yapmak için son derece uygundur. Hele bir de klasik tasarıma sahip eski bir masanız varsa durum tadından yenmez olur. Bunun için tek yapmanız gereken eski masanızı tam ortadan ikiye kesmek, dilediğiniz renge boyamak ve köşebent demirleri ile duvara sabitlemek olacaktır.

Kendin Yap Ağaç Dresuar Modelleri

Bu konuda en uygun dresuar malzemeleri hiç bir bedel ödemeden edinebileceğiniz doğal ağaç parçalarıdır muhtemelen. Ormanlarda ki dalından kopmuş, kırılmış ağaç dalları ve kökleri inanılmaz bir dresuar malzemesidir. Üst resimde gördüğünüz gibi doğadan topladığınız dalları dresuar ölçülerinde vida yada çivilerle bir araya getirin. Üst kaide olarak kalın bir cam kestirip kullanabilirsiniz. Burada bir kazaya mahal vermemek adına camı sabitlemek çok önemli arkadaşlar. Dolayısı ile cam ve dalların birleşim yerlerinden bir kaçını şeffaf silikon ile yapıştırmanızı öneririz. Bu arada ağaç köklerinden de daha basit bir yolla dresuar yapabilirsiniz. Uygun ebatlarda ki bir ağaç kökünü bir marangozda dresuar şeklinde kestirip biçtirerek üst resimde ki gibi doğal ve şık bir dresuar yapabilirsiniz.

Kendin Yap Kütük Dresuar Fikirleri

Doğal malzeme denilince akla ilk olarak ağaç kütükleri gelir. Bu şahane natürel malzemeden akla gelebilecek bir çok ev eşyasını yapabilirsiniz. Masa, sehpa, raf veya tv ünitesi gibi. Bu durumun başlıca nedenlerinden biri ise işin çok basit olmasıdır. Eski bir ağaç gövdesini yapacağınız eşyanın ebatlarına göre dilimletmek ve sadece verniklemek yeterli oluyor sonuçta. Hele şimdilerde kütük- demir profil tasarımlar var ki çok trendler. Sizde evde bu tip profil-kütük harmanı ile son moda bir dresuar yapabilirsiniz. Fakat burada biraz yardıma ihtiyacınız olacaktır. İşin içinde demir olduğundan kaynak işleri olacaktır. Bir demircide dilediğiniz ölçülerde profilden yaptıracağınız kaideye sadece bir kütük oturtmanız ve alt tarafından bu kütüğü profile vidalamanız yeterli olacaktır. Eğer kaynak işleri ile uğraşmak istemezseniz profil yerine hazır satılan metal ayaklarda kullanabilirsiniz.

Çatal Bıçak Sandığından Dresuar Yapımı

İnternet üzerinden en fazla rastladığımız kendin yap dresuar projelerinden biri de çatal kaşık sandığından dresuar tasarımlarıdır. Bu gerçekten inanılmaz basit ve harika sonuçlar veren bir projedir. Özellikle dar alanlar için dresuar isteyenler için idealdir. Çeyizinde yer alan bu sandıklar çatal bıçak kaşık takımlarınız konsola kalktığından muhtemelen artık kullanılmıyor, atıl vaziyette duruyorlardır. İşte bu sandıkları dilediğiniz renge boyadıktan sonra piyasada hazır olarak satılan dresuar ayağı çeşitlerinden satın alarak monte ettikten sonra dresuarınız hazır hale geliyor. Üstelik bu hazır ayakların modern ve klasik olmak üzere bir çok farklı tasarımı var ve oldukça ucuz paralara satılıyorlar.

Kendin Yap Yaratıcı Dresuar Fikirleri

Kendin yap dresuarlar için aslında daha bir çok yaratıcı fikirler sunabiliriz. Ancak bu kadar çok projeyi bu sayfaya sığdırmamız tıbben imkansız 🙂 Dolayısı ile hemen alt tarafta fikir alabileceğiniz çeşitli projelerden örnekler sunduğumuz bir foto galeri hazırladık. Bu galeriye göz atarak hayalini kurduğunuz dresuara çok küçük paralar harcayarak kendiniz yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Dresuar Modelleri Örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir