Kat Bahçesi Örnekleri ve Dekorasyon Fikirleri

Kat Bahçesi Nedir ?

Yaşadığımız yüzyılda, artık dev ardıç ağaçlarının, sarmaşıkların yerini, kat sayıları gün geçtikçe artan gökdelenler aldı. Bahçeler neredeyse Petek Dinçöz’ün Yasak Bahçe şarkı sözlerinde yer alan haram goncalar gibi sınırlandı. Bahçeli küçük mahalle evlerimiz yok olurken, onların yerini alan dev rezidanslar bu boşluğu fark edip 39. kata bile bahçe yerleştirme kararı aldı. Artan stres ve zorlaşan yaşam koşulları içinde yoğrulan insanlarımızda olabildiğince bütçelerini zorlayıp, modern hayat içinde yer alan, ancak doğadan kopmayan bu zincire rağbet gösterdi. Modern hayatın her geçen günü bizi doğadan daha da kopardığını düşünürsek, bahçelerimizin bizim için ne kadar değerli olduğunu anlayabiliriz. Doğanın küçük birer parçası olan bu mekanlarda bitkilerle uğraşılırken rahatlayabilir, kendi yaratacağımız büyülü köşelerde dinlenebilir ve hatta arkadaş çevremize vereceğimiz küçük partilerle eğlenebiliriz.

Kat Bahçesi Örnekleri

Ancak, tabii ki bu tür aktiviteler için doğru mobilya, aksesuar seçimi ve doğru dekorasyon önemli unsurlardır. İyi bir bahçe dekorasyonu için bahçemizin nasıl olmasını istediğimizi belirlememiz gerekir. Bahçenin hangi kısmında ne yapılacağına iyi karar verilmelidir. Sakin bir köşede hamak kurmak, güneş ışığını iyi alan bir tarafta güneşlenmek, bitki yetiştirmek veya sessiz bir ortamda kitap okumak, seçimlerimiz arasında olabilir.

Kat Bahçesi Nasıl Yapılır ?

Bunun için ilk yapılacak iş, bahçede ana dekorasyon tarzlarını bilmektir. İlk etapta göze çarpan tabii ki ahşap tarza sahip bahçelerdir. Ahşap; doğal ve kolay işlenebilir bir madde olması ve sıcaklık hissi uyandırması ile dekorasyonda kullanıldığı kadar bahçelerde de yaygın olarak kullanılır. Bahçe ortamına uyum göstermesi de, ahşabı bahçe dekorasyonu için vazgeçilmez kılar. Yapılacak mobilya ve aksesuar seçimlerinde ahşap oturma grupları, oyma isçiliğiyle şekillendirilmiş masa, sandalye ve sehpalar göz önünde bulundurulabilir.

Kat Bahçesi Dekorasyonu

Ahşap nem ile fazla dost olmadığından, dekorasyon aşamasında rüzgar ve yağmurdan en az etkilenecek köşelerde kullanılmalıdır. Ayrıca kullanılan ağaç cinsini iyi bilmek ve dayanıklılığını göz önünde bulundurmak da gerekir. Ahşap ateşten kolay etkilendiği için barbekü yapılan ortamlarda dikkatli olmak gerekir. Hasır ve bambu aksesuarlar, ashap dekorasyon için en uygun seçimlerdir. Akdeniz özelliği taşımalarından dolayı mekana rahat ve huzurlu bir hava katan hasır ve bambu, kolay şekillenebildikleri için de tercih edilirler.

Kat Bahçesi Planlama Fikirleri

Taş mimariye sahip bahçeler, eski çağlardan günümüze kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Doğal taş, bahçenin doğal dokusunda eriyip gidebilecek bir malzeme olduğu için ayrıca kullanışlıdır. Taş tasarımlar antik çağlara çağrışım yapan mobilyalarla rahatça kullanılabileceği gibi, sade ahşap yapılandırmalarda da kullanılabilirler. Mermer yapılar ve yer malzemeleri günümüzde hala popüler olsa da maliyeti açısından yerini iyi dizayn edilmiş ve kaliteli beton gruplara bırakmıştır.

En İyi Kat Bahçesi Görüntüleri

Tabii ki her iki malzeme de iyi bir oturma grubu ve doğru aksesuarlarla mükemmel uyum gösterecektir. Taş mimari ayrıca, taşın suyla gösterdiği uyum açısından havuzlu bahçelerde kullanılır. Taş, sudan çok kolay etkilenmediği gibi, suya zemin olmasıyla öne çıkmaktadır.

Kat Bahçesi Dizaynı

Metal ağırlıklı gruplara sahip bahçeler , genelde metal üstü ahşap şekillerde gördüğümüz ve kısaca bank adı verilen oturma gruplarıyla bilinirler. Metal her çeşit yapı malzemesiyle uyum gösterdiği ve sağlam olduğu için yüzyıllardır bahçe dekorasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle dökme demir ve ahşap kaplamalar iyi bir ikili oluştururlar.

Kat Bahçesi İçin Yaratıcı Fikirler

Bahçe salıncakları, sandalyeler, masalar ve özellikle ısı ve ışıkla ilgili aksesuarlar ile ilgili malzemelerde metal ve metal içeren ögeler rahatlıkla kullanılabilir. Ancak metal; nemli ortamda korozyona uğramasından dolayı, dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir malzemedir. Ayrıca ahşap ve taş malzemeye oranla ağır olan metal, şekillendirme sürecinde yüksek ısı ve iyi işçilik gerektirir. Fakat tüm bu olumsuzluklara karşın, günümüzde iyi işçiliğe ve kaliteli boya dokusuna sahip metal aksesuar ve gruplar, bahçelerimizin en sık köşelerinde yer almaktadır.

Botanik Gibi Balkonlar

Plastik malzeme de bahçe dekorasyonunda kullanımı hızla artan malzemeler arasında yer almaktadır. Kaliteli üretilen plastik mobilyalar bahçe dekorasyonunda iyi birer tamamlayıcı olabilmektedirler. Ayrıca ham maddesinin ucuz ve işçiliğinin kolay olmasından dolayı plastik malzemeler, diğerlerine göre daha ucuz fiyatlarla bulunabilmektedir. Ancak direkt güneş ışığından olumsuz etkilenmesinden dolayı, plastiğin kullanımı zorlaşabilmektedir.

Balkonda Bahçe Keyfi

Sık minderlerle süslenmiş oturma grupları ve masalar göze çarpan plastik tasarımlar arasında yer almaktadır. Fakat kullanışlı olmasının yanı sıra en büyük dezavantajı, diğer yapı elemanlarıyla tam uyum gösterememesi ve aynı kaliteye sahip olmamasıdır. Yine de plastik malzeme ve kaplamaları günümüz bahçelerinde yoğun bir şekilde görmek mümkündür.

One Reply to “Kat Bahçesi Örnekleri ve Dekorasyon Fikirleri”

  1. Türkiye de böyle binalar var mı gerçekten. Buradaki resimlerden hiç birine hiç bir şehirde rastlamadım. Eğer böyle kat bahçeli binalar var ise bizi bilgilendirebilir misiniz binbirdekor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir