İlginç asma bisiklet yolu

İlginç mimari örnekleri farklı mimari yapılar dünyadaki ilginç binalar ilginç bina örnekleri resimleri…

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi dünyadan farklı mimari örneklerini Mükemmel Mimariler kategorimizde beğeninze sunuyor, bu eserler hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz ki bu sayfamızda da böyle bir örnek ile huzurlarınızdayız. Şimdi binbirdekor.com’un bu sayfasında ise sizlerle buluşturacağımız örnek dünyada eşine ender rastlanır nitelikte bir şey değil, dünyada bir olarak eşine benzerine rastlayamayacağınız bir uygulama.

Dünyanın en büyük sömürge ülkelerinden olan Hollanda’dan getireceğimiz bu örnek, ülke vatandaşlarına ve çevreye verilen önemi ifade eden bir tasarım. Adamlar bisiklet tutkunları için koskoca bir kavşağa asma bisiklet yolu yapmışlar.

Bizde bırakın böyle bir uygulamayı, bir üst geçit bile yaptırmak neredeyse imkansız 🙂 Senelerdir evimin önünden geçen şehirler arası yol için bir üst geçit istiyorum, bürokrasi üzerine bürokrasi sunuyorlar ve ne komiktir ki her gün kaza oluyor bu yolda, olmasa bile büyük kazalar atlatılıyor. Üstelik buradaki normal yaya geçidinin üzerinde dünyada eşine benzerine rastlayamayacağınız bir şekilde otobüs durağı yerleştirilmiş. Onlarca farklı güzergaha giden otobüsler bu durakta duruyorlar. Varın karşıdan karşıya geçmenin ne denli meşekkatli bir iş olduğunu siz düşünün 🙂 İşte insana verilen değer arasındaki fark.

Neyse konumuza geri dönelim, Hollanda’daki bu asma bisiklet yolu oldukça büyük bir kavşağın üzerine konuşlandırılmış. 70 metre yüksekliğinde orta direğe, 24 çelik kablo ile sabitlenmiş dairesel bir köprü güverte şeklinde tasarlanmış. Şık ışıklandırması sayesindede foto galerimizde göreceğiniz üzere özellikle geceleri muhteşem bir manzara sunuyor…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir