Hint Tarzı Mobilyalar Çok Moda

Hint Tarzı Mobilya Modelleri

Özel tasarım mobilyalardan bu güne değin sıklıkla bahsettik. Ancak bazı okurlarımızın ve takipçilerimizin arzularını halen karşılayamadık. Dolayısı ile biraz oryantal, biraz mistik, biraz daha otantik mobilyaları incelemeye karar verdik. Mistik ve otantik kavramlarını bir arada kullanınca da aklımıza ya Japon tarzı Dekorasyon ya Çin tarzı Dekorasyon yada Hint tarzı geliyor. Çin ve Japon tarzlarını daha önce ki sayfalarımızda zaten incelemiş ve sizlerle paylaşmıştık.  Linklere tıklayarak bu son derece özgün tasarımlara da göz atabilirsiniz. Geriye böyle mistik bir tarzda sadece Hindistan kaldı ve bu sayfamızı da Hint tarzından hoşlanan okurlarımıza ayırmaya karar verdik.

Asya Tarzı Dekorasyonlar Avrupa’da Yeni Trend

Sonuçta her ne kadar Hint tarzını sevenlere bir azınlık olarak görsek de son zamanlarda bu tarz dekorasyonların çok revaçta olduğunu söyleyebiliriz.  Aynı dekorasyon tarzlarından sıkılan ve farklı bir şeyler arayan Avrupalılar, yıllardır hor gördükleri ve kolay kolay sınırlarından içeri sokmadıkları Asya ve Afrikalıların, dekorasyon tarzlarına ve mobilyalarına evlerinin kapılarını sonuna kadar açtılar.

Hint Mobilyaları Çok Tutuluyor

Avrupalıların şu sıralar en çok tuttuğu mobilyalar ise, abartılı karakterleri ve bol şarkılı filmleri ile Hollywood’un kopyası Bollywood‘u icad eden Hintlilerin kullandıkları otantik mobilyalar.  Sedef işlmeli, altın varaklı, bol oymalı, kakmalı mobilyalar,standart mobilyalar ile hayatını geçiren Avrupa insanını adeta büyülüyor.

Hint Tarzı Yatak Odaları

Mesela yatak odaları, adeta bir masal kitabından yada bir prensesin saray odasından çıkmış gibi duran ve kesinlikle cibinlikli olan yatak odaları şu sıralar sadece Avrupa da değil, Türkiye ve hatta dünyanın bir çok ülkesinde çok popüler.

Hint Tarzı Koltuklar

Cibinlikler acaba Hindistan da çok sinek olduğundan bir paravan olarak mı kullanılıyor, yoksa namahremi korumak için kullanılan bir sembol mü bilemiyoruz, ancak üst resimde de gördüğünüz üzere adamlar koltuklarına bile bu paravanı ekliyorlar.

Hint Paravan Modelleri

Paravan denilince o Hint filmlerinden hiç eksik olmayan, neredeyse odaları duvarla değil de üst resimde gördüğünüz paravanlar ile bölen Hintlilerin bu değişik mobilyaları bir süredir Avrupa’da Seperatör ismi ile farklı şekillerde kullanılıyor.

Hint Kral Yatağı Bahçelerde

Yukarıda koltuklardan cibinlikli yataklardan falan bahsettik ama Hindistan’ın üst zümrelerinde yer alan insanların tahtlarından bahsetmeyi unuttuk. Mesela üst resimde gördüğünüz bu Hint tarzı taht şu sıralar Avrupalıların bahçeleri için şahane bir dış mekan mobilyası olmuş durumda.

Hint Tarzı Dolaplar

Evinizde böyle bir dolap düşünür müsünüz bilemeyiz, sonuçta zevkler ve renkler tartışılmaz. Ancak modern zamanlar için son derece itici bir tarzı olan üst resimde ki bu dolabı, Hindistan da ki hemen her evde rahatlıkla görebilirsiniz. İşin ilginç tarafı ise bu her yerde bulunan dolabı Avrupa da bir çok insanın on binlerce Euro ödeyerek satın alması 🙂

Hindistan Ayna Modelleri

Ha tabi birde aynalar var. Adamlar aynalara normal bir çerçeve yapmıyor arkadaşlar. Araba aynası dahi olsa illa ki o aynanın çerçevesi abartılı bir şekilde süslenecek. Süslemek adına hiç bir şey bulunamazsa deniz kabuklarından çerçeve yapılıp tuhaf ve saçma bir renge boyanacak 🙂

Hint Mobilyaları ile Ev Dekorasyonu Düşünür Müsünüz ?

Başlıkta ve konu girişinde de vurguladığımız gibi Hint tarzı mobilyalar şu sıralar Avrupa ve dünyanın bir çok ülkesinde pek bir moda. Ancak paragraf aralarında çeşitli örneklerini sunduğumuz bu mobilyalardan bazıları gerçekten görülmeye değerken, bazıları sizce de Hint filmleri gibi inanılmaz abartılı değil mi ?..

Hint Tarzı Kumaşlar

A bu arada unuttuk, bir de bunların ipek tadında bol simli kumaşları var ki bu kumaşları, yatak yorgandan, döşemelik kumaşa kadar kullanıyorlar. Onu da başka bir makale de ele alırız İnşallah 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir