Hiç Bir Yerde Göremeyeceğiniz Harika Berjer Modelleri

Yeni Moda Berjer Modelleri

Daha önce ki binbirdekor.com sayfalarında berjer koltuklara epeyce bir göz atmıştık. Başta İstikbal Berjer Koltuk modelleri olmak üzere Bellona Berjer ve Doğtaş Berjer modelleri sayfalarımıza konuk olmuşlardı. Ayrıca, Tepe Home Berjer koltuk Modelleri  ve Ikea Berjer koltuk tasarımlarına da sayfalarımızda yer vermiştik. Bunlar markaların ürün gamından sizler için seçtiğimiz ürünlerdi arkadaşlar. Ancak bu sayfamızda herhangi bir markanın ürünü olmayan, kimileri tamamen kendin yap tasarımı olan ilginç ve özel tasarım berjer koltuk modellerinden en güzel örnekleri paragraf aralarında beğenileriniz sunuyoruz.

Berjer Nedir ?

Ancak öncelikle bu koltuklar hakkında hiç bir fikri olmayanlar için biraz berjer koltuk olayını açalım. Efendim halk arasında tekli koltuk olarak adlandırılan bu koltukların genel olarak ismi Fransızca’dan gelen bir kelime olan bergère dir. Ancak her tekli koltuğun berjer sınıfına girdiğini söylenemez, çünkü Fransa XV. Louis döneminde (1643-1715) ilk örnekleri görülen bu koltukların, arkalığı yani sırt kısımları kabartılmış, yanlıklarla, kol dayama aparatları ile donatılmış, oturuma yeri geniş ve yüksek arkalıklı, aynı zamanda oldukça konforlu bir tasarımı olması gerekir.

Rokoko Tarzı Koltuklar

Kontrast ve canlı renkleri, karışık ve dolambaçlı desenleri, kabartmalı yüzeyleri ve abartılı derin oymaları ile oldukça çarpıcı bir akım olan Rokoko dekorasyon dünyasında bu göz kamaştıran detayları ile yansırken, gördüğünüz gibi XV. Louis döneminde çok etkili olan rokoko akımı bu berjer koltukları da etkisi altına almış.

XV. Louis Dönemi Koltukları

Evet biraz fazla detaylı oldu ama 72 yıl Fransa krallığı yapmış, sadece siyaset dünyasına değil döneminin günümüze kadar uzanan dekorasyon uygulamaları ve ürünlerine damgasını vurmuş, halkı tarafından bugün halen Güneş Kral olarak bilinen XV. Louis gibi bir kralın dönemini de hemen geçiştirivermek öyle pek kolay değil arkadaşlar 🙂

Klasik Berjer Out Modern Berjer In

Evet bu berjer koltuk tasarımları XV. Louis döneminde bu yana ısrarla kullanılıyor. Hiç alakamız olmamasına rağmen biz Türklerin de salonlarında severek kullandığı bir ürün berjerler. Genellikle yerli mobilya markalarımız bile ürünlerine iki adet üçlü koltuk, ve iki adet berjer şeklinde sunuyor müşterilerine…

Modern Berjer Modelleri Trend Oldu

Evet gelelim konumuza… Aşağı yukarı 500 yıldır kullanılan bir tasarım olan berjer modeli bu kadar uzun süre zirvede kalınca birilerinin canını sıkmış herhalde ve bir zamanların saray mobilyaları olan klasik berjerleri o ciddi hallerinden sıyırıp, paragraf aralarında gördüğünüz üzere son derece gayrı resmi, bir o kadar da cıvıl cıvıl bir hale getirmişler.

Yeni Moda Döşemelik Berjer Kumaşları

İşin komik tarafı bir yana dekorasyonda yeni projeler üretilemeyince veya tasarlanan yeni ürünler tutmayınca git geller yaşanır efendim. Örneğin geçmişin vazgeçilmez klasik mobilyaları tavan arasından çıkarılıp renkleri ile biraz oynanıp, döşemeleri modern kumaşlar ile değiştirilince kırk yıllık klasik mobilyalar yeni trend oluverir.

Renkli ve Cıvıll Cıvıl Berjer Koltuklar

Tıpkı bu berjer modelleri gibi. Evet o yukarıda bahsettiğimiz Kontrast ve canlı renklere, karışık ve dolambaçlı desenlere, kabartmalı yüzeylere sahip Rokoko kumaşlarından sıyırıp pop art desenli kumaşlar giydirilen, ceviz rengi kasa kısımları beyaz gibi, kırmızı yada siyah gibi daha hoş renklere boyanan bu berjerler, bu yeni halleri ile klasik tarzlardan hoşlanmayanların bile ilgisini çeker durumda…

Berjer Koltuklarınızı Yeniden Kaplatın

Salonlara zarif görünümleri ve aralarına aldıkları fiskos sehpa ile sıcak bir atmosfer yayan berjer koltuklar halen etkili olsalar da çoğu insan salon olayını modern yaşamın gerekleri doğrultusunda iptal ettiğinden dolayı bir çok berjer koltuk ya tavan arasına kaldırıldı yada sobalarda yakılarak tarihin karanlık sayfalarına gömüldüler. Ancak eğer halen bir yerlerde bu mobilyalarını saklayanlar varsa, bir  kaç ufak işlem ve son derece ucuz  maliyetlerle bu berjerleri modernize edebilirler.

 

Böylece uzun yıllar salonlara hizmet vermiş bu berjer koltuklar takımlar, özellikle modern desenli yeni yüzleri ile bu salonlarında ki görevlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Ne dersiniz sadece bu misyon için bile bu koltukları tavan arasında çıkarıp biraz makyajlamaya değmez mi ?..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir