Gümüş Nasıl Temizlenir

Dekorasyon aksesuarları içerisinde önemli bir yere sahip olan gümüşlerimiz dekorasyonlarımıza bir hayli zenginlik katarken, temizliği ve bakımıda bir o kadar önemlidir… Kararmış lekelenmiş ve kirli gümüşlerimiz dekorasyonumuza artı değer katacağı yerde bir çok şeyi alıp beraberinde götürür…  O halde gümüşlerimizin bakımını ve temizliğini belirli aralıklarla kurallara uygun olarak yapmalıyız. İyi korunmuş ve bakımı yapılmış gümüşlerin parlaklığı ve güzelliği tartışılmazdır. Düzenli bakımı yapılmış gümüşler senelerce parlaklığını ve canlılığını koruyacaktır.
Biraz bakım ve solmayı önleyici birkaç tedbir ile gümüşlerinizi parlatmaya veya temizlemeye harcadığınız zamanı azaltabilir ve çok daha uzun süre parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımız da binbirdekor.com olarak bu konuda sizlere birkaç ipucu vererek gümüşlerinizin ömrünü uzatmanıza yardımcı olmaya çalışacağız…..

GÜMÜŞÜ KORUMAK
Gümüş hava ve bazı kimyasallara maruz kaldığında kararır. Düzenli temizleme dışında aşağıdaki genel kurallkarı uygulayarak gümüşlerinizi herzaman parlak tutabilirsiniz.
Gümüşünüzü asla lastik ve kauçukdan yapılmış maddelerle temas ettirmeyin. Bunlar, bardak ve tabak altlıkları, lastik bantlar, tezgah veya raflarda kullanılan altlık, kaydırmazlar veya plastik türü amerikan servisler olabilir. Kauçuk ve lastik çeşitleri gümüşün yıpranmasına neden olan sülfür (kükürt) içerir.
Gümüş ve gümüş kaplama eşyalarınızı paslanmaz çelik eşyalarınız ile temas ettirmeyin. Çelik sofra takımınız varsa gümüşlerle aynı yere koymayın ve farklı yerde yıkayın. Bu iki metalin temas etmesi gümüşe zarar verir ve lekelenmesine neden olur.
Gümüş içinde uzun süre gıda bırakmayın. Gümüş servis tabağı v.b. eşyalara yumurta, mayonez, hardal gibi gıdalar koymayın. Bu gıdalar içindeki sülfür gümüşünüze zarar verir.
Gümüşü kullanmak kararmayı geciktirir. Kullanılan gümüşler daha az kararır. Bu yüzden kaldırdığınız gümüşleri çıkarıp kullanarak da kararmasına engel olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜMÜŞÜN TEMİZLENMESİ
Her kullanımda veya düzenli olarak gümüşlerinizi yıkayabilirsiniz. En iyi ve güvenli yol gümüşleri el ile yıkamaktır. El ile yapılan yıkamada sürtme ve ovalama gümüşünüzün parlamasını da sağlar.

EL İLE YIKAMAK
Lavaboyu sıcak su ile doldurun bulaşık deterjanı ekleyin.
Gümüşün her parçasını ovalayarak yıkayın.
Pamuklu yumuşak bir havlu ile gümüşü tamamen kurulayın.
Yıkanan ve kurulanan gümüşün matlığını başka bir küçük pamuklu kumaşla giderebilirsiniz.

MAKİNADA YIKAMAK
Gümüşlerin makinada yıkanmasının sakıncalı olduğunu söylense de, bir çok modern bulaşık makinası gümüşe zarar vermeden yeterli sayılabilecek temizlik yapabiliyor.
Eğer gümüşlerinizi bulaşık makinasında yıkamayı tercih ediyorsanız bu konuda uzman kişiler kurutma yapmadan gümüşlerin çıkarılmasını tavsiye ediyor. Yıkama bittikten sonra iyice kurulayıp pamuklu bir bezle gümüşlerdeki matlığı giderin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir