Gardrobunuz Dar mı Geliyor ?

Yıllardır kullandığınız gardrobunuza artık sığamıyorsanız, kalıcı bir çözüm bulmanın zamanı geldi demektir.
Gardrop sorununuza yeni ve kalıcı çözüm için, mobilyacılarda işlevsel dolaplar aramak yerine, evinize bir giyinme odası yapmaya ne dersiniz? Birbirinden farklı seçenek ve fiyatlarla karşımıza çıkan giyinme odası sistemleri, giysi ve aksesuarlarla ilgili problemler için en iyi çözümlerden. İş giysileri, gece giysileri, spor giysiler, tatil giysileri derken gardıroplar dolup taşıyor. Sonuç, ütülense de bumburuşuk gömlekler, aranıp bulunamayan etekler, kolları kıvrılmış takım elbiseler. Bunlardan kurtulmak için dolaplara yeni kapılar eklemek yerine, bir giyinme odasına kavuşabilirsiniz. Bunu için ille de yatak odanızda özel bir yer bulunması gerekmiyor. Evinizdeki bir odayı giyinme odası haline getirmek mümkün. Böylece aradığınız her şeyi bulabileceğiniz ve yeniden ütülemeden giyebileceğiniz bir düzene sahip olacaksınız.
Odaya girdiğinizde dört bir yanı kaplayan askılıklar, çekmeceler ve diğer aksesuar. Bu sistem her şeyi aynı anda görerek, seçim yapmayı kolaylaştırıyor. Ancak siz yine de annenizin gardırobundan yana iseniz, tüm bunları ahşap ya da cam kapaklarla kapatabilirsiniz. Kapalı sistemin de yararları yok değil. Tozlar giysilerinize kolay kolay uğramıyor, olası düzensizlikleriniz kapılar ardına gizleniveriyor.

Odanızı seçerken
Evinizde bir odayı giyinme odası haline getirmeyi planladıysanız, penceresi en az olan odayı tercih edin. Böylece giysilerinize daha fazla yer ayırabileceksiniz. Ayrıca ne kadar küçük pencere o kadar az toz demek. Bu odadaki kolon ve kirişler gözünüzü korkutmasın. Bu, giyinme odalarının gardıroplara karşı en işlevsel yanı. Bir kolonun önüne koyacağınız gardırobun ardında kalan boşluklar hem yer kaybına, hem de estetik çirkinliğe neden olurken, giyinme odalarında her tür girinti ve çıkıntılar akıllı bir düzenlemeyle işinize yarar hale gelebiliyor. İki kolon arasında kalan nişlere ister kazaklarınızı, ister çantalarınızı, ister ayakkabılarınızı yerleştirin. Sütunları ayna ile de kaplayabilirsiniz.

İhtiyacınızı iyi belirleyin
Açık ya da kapalı bir giyinme odasını düzenlerken önce ihtiyacınızı belirleyin. Bu çok önemli. Askı asacak yere mi yoksa raflara mı daha çok ihtiyacınız var? Ayakkabılar ve çantalar nerede durmalı. Ayakkabılarınızı kutuyla mı yoksa açık mı saklıyorsunuz? Bunların hepsi giyinme odanız için çok önemli. Tavsiyemiz, var olandan bir, hatta iki kapı daha fazla askılığa sahip olmanız. Bir de özellikle erkek palto ve pardösülerinin uzun boylarını göz önüne alın.
Kazak ve tişörtlerinizi yerleştirmek de dikkat istiyor. Genellikle 20-30 santimetrelik raflara rahatlıkla yerleşebilen tişörtler, derinliği daha geniş olan raflarda önlü arkalı iki sıra oluşturmak zorunda kalıyor. Bu sorunu çözmek için çekilebilen raf, sepet gibi bölmeler alın. Ya da bir bölümü dar raflara ayırın. Dedik ya, amaç her şeyi görebilmek ve daha rahat seçebilmek. Pantolon askıları da minimum alandan maksimum faydalanmayı sağlıyor. Ucu açık ızgara görünümündeki askılar sayesinde 40-50 santimetre genişliğinde bir alana 6-7 pantolon yerleştirmek mümkün.

Kapaklı sistem alternatifleri
Eğer seçiminiz kapaklı bir sistemse odanızın genişliği çok önemli. Ortalama 50 santimetrelik menteşeli kapılar, karşılıklı açıldığında bir metre yer tutuyor. İki duvara yerleştirilen dolapların arasında siz de duracağınıza göre kapılar kapalıyken dolaplar arasında en az 150 santimetre boşluk olmalı. Daha küçük odalar için raylı kapıları tercih edebilirsiniz. Zaten piyasada bulabileceğiniz dolapların büyük çoğunluğu artık raylı yekpare kapılardan oluşuyor. Akordiyon kapılar da ayrı bir seçenek.
Unutmadan üst raflara ulaşmak için portatif bir merdiveni de tavsiye edelim. Bu problem için ithal edilen özel asansörlü askılık sistemleri de var.

Köşeyi günlük giysilerinize ayırın
Dolabınızı yaptırırken, köşelerden birini çift yönlü, yani köşeyi ortada bırakabilecek bir kapı sistemiyle oluşturursanız, burada bir odacığınız olacak. Ev giysilerinizi burada tutabilirsiniz. Ya da sadece bir kez giydiğiniz ama henüz yıkanması gerekmeyen giysiler de burada durabilir. Hatta bu odacığa koyacağınız bir küçük kirli sepeti de ortalığın dağılmasını engeller.

Ayakkabı yeri seçenekleri
Ayakkabılar başlı başına düşünülmesi gereken bir grup. Ayakkabılarınızı kutular içinde saklıyorsanız, raflı bir sistem şart. Ama açık saklıyorsanız, piyasada birbirinden ilginç çözümler var. Ayakkabıcıların vitrinlerine taş çıkartıcı depolama modellerinde bir şeye dikkat çekmekte yarar var. Bu aparatlara, çoğu zaman ayakkabılar topuklarından asılarak yerleştiriliyor. Spor ayakkabı gibi topuksuz ayakkabılarınızın burada yeri yok. Onları ayakkabı aparatlarının altında yere veya raflara koyabilirsiniz.

Aksesuarlara özel ilgi
Giysilerin vazgeçilmezi aksesuarlar fark ettirmeden, çok yer işgal ediyorlar. Kemerlerinizi özel askılara yerleştirebileceğiniz gibi, her birini yuvarlayarak koyabileceğiniz özel çekmecelerden de alabilirsiniz. Ancak hatırlatmalı, son yıllarda gittikçe genişleyen kadın kemerleri için çekmece yüksekliğine dikkat etmek gerek.
Kravatlar için de çözüm aynı. Ya askı, ya da çekmece. Burada estetiği bir yana bırakıp, hangisini kullanmak hoşunuza gidiyorsa odanızda ona yer verin. Zaten sonuçta her sistemde, oldukça estetik modeller bulmanız mümkün. Bazıları dolabın yan çeperine monte ediliyor, bazıları kapılara. Tabii bir de yıllardır ahşap, metal ve plastikten yapılan askı tipi olanlar var.
Kadınların vazgeçemediği kolye, küpe, bilezik gibi aksesuarlar için de önerimiz, bol kutucuklu çekmeceler ya da özel mücevher kutuları. Ancak son zamanlarda evleri dolduran boncuk kolyelerin bazıları öylesine çabuk dolaşıyorlar ki onları asacak bir çözüm bulmak en iyisi.
Şapkalarınız için üzerinde dışa dönük asacakların yer aldığı bir bölüm yaptırabilirsiniz. Daha az yer kaplasın istiyorsanız tek sütun üzerinde birçok çıkıntısı bulunan askıları deneyin.

Fiyatlar zevke göre
Ahşap ağırlıklı bölmeler, genellikle cam ve metalle tamamlanıyor. Giyinme odanızı yapmak için yapı marketlerden başlayıp, mobilya marketlere ve sadece bu işi yapan markalara kadar uzanan çeşitlilikte seçenek var. Bu geniş yelpaze fiyatlara da yansıyor. Ortalama bir fiyat vermek neredeyse imkansız. Sistemleri tamamen ithal edenlerin yanı sıra tamamen yerli ürünlerle çalışanlar da var. Ancak aksesuarlar büyük çoğunlukla ithal.

Gardrobunuz Dar mı Geliyor ? Galerisi

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunlara da Göz Attılar

Kendi Duvar Kağıdını Kendin Yapıştır !.. Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır ? Duvar Kağıdı Nasıl Kaplanır Duvar Kağıdı Yapıştırma Yöntemleri Evde Dekorasyon Fikirleri Kendin Yap Dekorasyon Öner...
Singapur’dan güzel bir Önce-Sonra örneği Şehrin kalbinde yer alan 550 metrekarelik bu dairenin yenilenme ve gençleştirme uygulamaları çoook uzaklardan taaa Singapur 'dan geliyor arkadaşla...
Boş Şişelerden Aksesuar Yapımı Evinizde her geçen gün artan ve atmaya kıyamadağınız boş, dekoratif şişelerinizi çöpe atmaktan kurtarıp, daha da şık bir hale getirebilir, bunu yapark...
Duvara Efektli Boya Nasıl Yapılır ?… Her ne kadar zahmetli ve profesyonel bir iş gibi görünse de daha önce de biraz boyama tecrübeniz varsa eğer, siz de evinizin duvarlarına efekt boyası ...
Çelik Evye Temizliği ve Bakımı Çelik evyeler, inox mutfak gereçleri ile dizayn edilmiş mutfaklarda dekoratif açıdan gayet güzel dururlar. Tamamlayıcı aksesurlardan biridirler ve day...
Derz Arası Sorununa Kesin Çözüm Derz Nasıl Yapılır ? Derz Arası Kirleri Yer Fayansları İçin Derz Fayans Araları Nasıl Temizlenir Seramik Arası Arası Derz Yapma Yöntemleri Kendin Yap Ev Fikirleri -  Se...

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Klozet Kapaklarına Birşeyler Oluyor…

Gelişen Dekorasyon dünyasıyla birlikte dekorasyonun temel taşı olan malzemelerde ilginç haller alıyor. Bildiğiniz sıradan, tek düze ne varsa unutun zira...

Kapat