Fayans ve Seramik Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Hayalini kurduğunuz banyo veya lavabonuz için seçeceğiniz seramik veya fayans çok önemlidir. Zira  yanlış bir seçimle hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz ki, bunu bizzat yaşamış biri olarak bunu söylüyorum. Aldığım fayansların birbirleri ile aynı marka ve model olmasına rağmen döşenince fark ettik ki arada bariz renk tonu farkları var… Anlayacağınız fayansları kırdırıp yeniden yaptırmak zorunda kaldık. Böyle bir duruma düşüp hem maddi, hem de manevi kayba uğramak istemiyorsanız binbirdekor.com olarak sizlere sunacağımız şu tavsiyelere mutlaka bir göz atın….

 

 


 

 

 

 


  • Seramik kutularının üzerindeki kalibre numarası ve üretim tarihinin aynı olması gerekir. Aynı ürün olsa bile farklı tarihte üretilmiş fayanslarda renk tonu farkı olur.
  • Seramik ürünleri dik olarak stoklanmış ve nem ve su almamış yerlerden alınmalıdır. Su almış fayans ile kuru fayans arasında renk tonu farkı olur. Özellikle beyaz tonlu duvar karolarında ıslanmaya bağlı olarak yüzey renginde grileşme olur.
  • Mekânınıza ve kullanım amacınıza uygun seramikler alın. Yer karolarının teknik özelliklerine bakılarak, kullanılacak alanın yük ve yaya trafik yağunluğuna göre aşınma direnci olan seramikler seçilmelidir.
  • İlerde oluşabilecek kırık ve çatlakları göz önüne alarak fayansınızın alırken ihtiyacınızdan 1 kutu fazla satın alın ve ürünün devamının olup olmadığını sorun. İşinizin yarım kalması durumunda ihtiyacınız olabilir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Banyo Tasarım Fikirleri

Dünyanın dört bir yanından derlenmiş ve göğsümüz kabartan İç Mimarlarımızdan Şemsa BİLGE'nin birbirinden güzel iki...

Kapat