Fayans ve Seramik Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Fayans ve Seramik Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Hemen tüm makalelerimiz de belirttiğimiz gibi ev dekorasyonun en zor bölümünü ıslak zeminli banyo tuvalet ve mutfak gibi alanlar teşkil eder. Bunun sebebi ise bu alanların normal bir zemine ve duvarlara sahip olmaması, ille de seramik ve fayans istemesidir. Seramik ve fayans ise pahalı malzemeler olduğundan her canınız istediğinde banyo yada mutfak dekorasyonu yapamazsınız. Bu nedenle “seramik alırken nelere dikkat etmeliyiz ?” sorusunun doğru cevabını mutlaka bulmalı ve alışverişe bu cevap aklınızda iken çıkmalısınız. Tabii her zaman olduğu gibi binbirdekor.com olarak bu konu da da sizlerin yanınızdayız ve bu sayfamızda bu soruya en doğru cevabı vermeye çalışıyoruz.

Seramik Kalitesi Nasıl Anlaşılır ?

Banyo dekorasyonu yaptıracak tüketicilerin çoğu ilk olarak görselliğe dikkat eder, bu nedenle doğal olarak bir çok kez kararsız kalır. Görsellik üzerinden, granit mi seramik mi fayans yada parlak seramik mi mat seramik mi gibi ikilemlere girer. Aslında bu komik bir durumdur, mesela formlara baktığınızda mat seramik kullananlar veya mat fayans kullananlar bu ürünleri överken, parlak malzemeler kullananlarda bu ışıltılı ürünlerden övgü ile bahseder. Kimse yoğurduna ekşi demiyor anlayacağınız.

 

Banyo Seramiği Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hayalini kurduğunuz banyo veya lavabonuz için seçeceğiniz seramik veya fayans çok önemlidir. Zira  yanlış bir seçimle hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz ki, bunu bizzat yaşamış biri olarak bunu söylüyorum. Aldığım fayansların birbirleri ile aynı marka ve model olmasına rağmen döşenince fark ettik ki arada bariz renk tonu farkları var…

 

Fayans Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Anlayacağınız fayansları kırdırıp yeniden yaptırmak zorunda kaldık. Böyle bir duruma düşüp hem maddi, hem de manevi kayba uğramak istemiyorsanız binbirdekor.com olarak sizlere sunacağımız şu tavsiyelere mutlaka bir göz atın….

Fayans ve Seramik Seçimi Hakkında Önemli Bilgiler

   • Seramik kutularının üzerindeki kalibre numarası ve üretim tarihinin aynı olması gerekir. Aynı ürün olsa bile farklı tarihte üretilmiş fayanslarda renk tonu farkı olur.
   • Seramik ürünleri dik olarak stoklanmış ve nem ve su almamış yerlerden alınmalıdır. Su almış fayans ile kuru fayans arasında renk tonu farkı olur. Özellikle beyaz tonlu duvar karolarında ıslanmaya bağlı olarak yüzey renginde grileşme olur.
   • Mekanınıza ve kullanım amacınıza uygun seramikler alın. Yer karolarının teknik özelliklerine bakılarak, kullanılacak alanın yük ve yaya trafik yoğunluğuna göre aşınma direnci olan seramikler seçilmelidir.
   • İlerde oluşabilecek kırık ve çatlakları göz önüne alarak fayansınızın alırken ihtiyacınızdan 1 kutu fazla satın alın ve ürünün devamının olup olmadığını sorun. İşinizin yarım kalması durumunda ihtiyacınız olabilir.

   

 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hem paranızın, hem de emeğinizin boşa gitmemesi ve yaptırdığınız uygulamayı yıllarca kullanabilmeniz adına bu hususlara çok dikkat etmenizi, ürün kalitesi konusunda sık dokuyup ince elemenizi öneririz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir