Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır ?

Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Olur Mu ?..

Fayans üzerine duvar kağıdı olur mu ?..” başlıklı makalemize oldukça yoğun bir ilgi var ve binbirdekor.com olarak göstermiş olduğunuz bu yoğun ilgiye çok teşekkür ederiz. Muhtemelen banyo dekorasyonuna girmeye hazırlanan bir çok takipçimiz fayans üzerine duvar kağıdı yapışır mı şeklinde sorular sormuş, bizlerde bu soruların cevabını o makalemizde vermeye çalışmışız.

Seramik ve Fayanslar Üzerine Duvar Kağıdı Yapılabilir Mi?

Aslında fayans üstüne duvar kağıdı uygulamasının bu kadar çok sorulması, yada konuya olan bu yoğun ilginin sebebini banyo yenileme maliyetinin yüksek oluşuna bağlıyoruz, zira banyo tadilat ve dekorasyonu konusunda insanları hem maddi, hem de manevi olarak en çok yoran unsur banyo seramik ve fayansların yenilenmesidir.

Eski Fayans ve Seramiklerin Sökülmesi

Yeni alacağınız seramik yer ve duvar karoları banyonuza uygulatmaya başlamadan önce hali hazırda banyo duvar ve yerlerinde bulunan eski seramiklerin sökülmesi ki bunun için tam anlamı ile kırım yapılması gerekiyor inanılmaz yorucu ve zor bir iştir. Her ne kadar bu işi siz değil de işe aldığınız usta bile yapıyor olsa, eğer o evde oturuluyorsa yani ev boş değil, tam olarak eşyalı ve oturulur durumda ise emin olun banyodan çıkan moloz, toz duman anlam veremediğiniz bir şekilde diğer  odalara da sıçrayacaktır. Bir kaç defa oturduğumuz evde banyo tadilatı yaptırmak gibi bir gaflete düştüğümüz için bu durumu iyi biliriz 🙂

Yeni Seramik ve Fayansların Döşenmesi

Tabi çileniz eski fayansların kırılarak çıkarılması ile son bulmuyor, işin bir de banyo duvarlarının teraziye alınıp yeniden kara sıva çekilmesi aşaması var. Kırım yapıldıktan sonra duvarların yeniden sıvanmasının sebebi ise tamamen düz bir satıh elde etmek. Böylece bir dünya para vererek satın aldığınız yeni banyo ve yer duvar karolarınız yapıştırıldıklarında eğri büğrü durmayacak ve daha estetik bir görünüm kazanacaktır. Bu nedenle köklü bir banyo dekorasyonu yapıyorsanız bu aşamaları sırası ile izlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Neden Fayans Üzerine Duvar Kağıdı ?

Yukarıda da uzun uzun anlattığımız gibi banyo tadilatı ve yenileme olayının en ağır kısmı fayans ve seramiklerdir. Eğer yeterli bütçeniz var ise ve banyo dekorasyonunu yenilemek istiyorsanız kesinlikle böyle köklü bir uygulama yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ancak sınırlı bir bütçeye sahipseniz böyle derinden bir yenileme olayına girdiğiniz taktirde işiniz maddi nedenlerden dolayı yarım kalacaktır. Bu nedenle banyo dekorasyonuna başlamadan önce bütçenizin olgunlaşmasını yeterli seviyeye gelmesini beklemenizi öneririz. Fakat banyonuzun yenileme ihtiyacı acilse ve artık banyonuz alarm veriyorsa ve halen sağlam bir bütçeye sahip değilseniz alternatif yollara başvurmak kaçınılmaz dır ki bunlardan biri de banyo fayanslarının üzerini duvar kağıdı ile kaplamak olacaktır…

Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Kaplama Yöntemleri

İşte burada sayfada ki sorunun can alıcı noktasına, bir çok okurumuzun sorduğu “fayans üstüne duvar kağıdı olur mu ?” sorusunun cevabına geliyoruz.  Efendim maalesef  eski fayansların üzerine duvar kağıdını direk olarak yapıştırmak imkansız, zira bilindik duvar kağıdı yapıştırıcıları kara sıva, alçı, alçıpan ve ahşap gibi emici yüzeylerde yapışma sağlar ki bize de banyolarımızda böyle yüzeyler gerekir. Böyle emici yüzeyler elde etmenin ise iki farklı yolu vardır. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz ;

Fayans Üzerine Alçı Çekme

Banyo duvarlarımızda ki fayansları emici hale getirmek için ilk akla gelen metot seramik ve fayansların üzerine alçı sıva çektirmek olacaktır. Bu yapılamayacak bir uygulama değildir. Ancak alçının fayanslara iyi yapışmaması ve zamanla bırakmaması için fayansların yüzey kısımlarının çekiç veya spiral gibi bir aletle iyice tırtıklanarak pütürlü bir yüzey elde edilmesi gerekir. Aksi taktirde hele de banyo gibi ıslak zemine sahip bir ortamda yaptığınız alçı sıva uygulamasının ömrü çok uzun olmaz.

Fayans Üzerine Alçı Çekerken Derz Boşlukları Doldurulmalı

Güzel bir tırtıklama işleminin ardından cam macunu ile fayanslar arasında ki derz boşluklarının da doldurulması gerekir.  Bu işlemde bittikten sonra normal olarak alçı çekme uygulamasına başlanılabilir. Sırasıyla ilk olarak kaba alçı, üstüne saten alçı, daha sonra zımpara ve astar uygulamalarının ardından duvar kağıdı uygulamanız mümkün.

Tabi bu tırtıklama işi de eski fayans ve seramiklerin kırılması kadar olmasa da molozu, toz ve pisliği arttıracaktır. Dolayısı ile fayans üzerine alçı uygulaması da banyo tadilat maliyetlerini arttıracaktır.

Fayans Üzeri Duvar Kağıdı Kaplamak İçin En Basit ve Ucuz Yöntem !..

Fayans üzerine duvar kağıdı yapıştırma işin de ki en basit yöntem ise alçıpan kaplama yöntemidir. Her zaman belirttiğimiz gibi mucizevi bir dekorasyon ürünü olan alçıpan burada da hayat kurtarıcı bir misyon üstleniyor. Banyo fayanslarının üzerine duvar kağıdı yapıştırmak adına sadece basit değil aynı zamanda en ucuz banyo yenileme yöntemlerinden de biridir.  120 x 250 cm Ölçülerinde, 3 M² ebatına sahip alçıpan levhalarla fayanslarınızın üzerini kaplayabilirsiniz.

Tabi bunun için bilindik alçıpanları kullanmak yerine suya dayanıklı alçıpan modellerinden, su itici özellikli Yeşil alçıpanları tercih etmek uzun ömürlü bir sonuç elde etmek adına doğru bir hamle olacaktır. Yeşil Alçıpan, su itici özelliği olan bir kartonlu alçı plaka çeşididir  ve aklınıza gelebilecek her türlü ıslak ve nemli ortamda rahatlıkla kullanılabilir.

Vidalama yöntemi ile fayansların üzerine monte edilen alçıpan levhaların aralarında ki boşlukları derz bandı ile doldurduktan sonra üzerine çekilecek ince bir alçı sıva katmanıyla banyo duvar kağıtları için mükemmel bir zemin elde edebilirsiniz.

Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Yapıştırmak İçin Kullanılacak Yapıştırıcı

Tabi burada duvar kağıdı ve duvar kağıdı yapıştırıcıları da oldukça önemli bir rol oynar. Banyo gibi ıslak bir zemin içerisinde duvar kağıtlarımızın zaman içerisinde birleşim yerlerinden veya köşelerden açılmaması için normal duvar kağıdı yapıştırıcısının içerisine biraz ağaç tutkalı eklemek faydalı olacak, duvar kağıdı yapıştırcımızın kuvvetlenmesini sağlayacaktır.

Banyo için kullanılacak  duvar kağıtları da önemlidir tabi. Bu alan için suya dayanıklı silinebilir duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz. Vinil olarak adlandırılan bu duvar kağıtları ile görsel açıdan şahane, aynı zamanda son derece kullanışlı da bir banyo dekorasyonu elde edebilirsiniz…

Banyo dekorasyonu konusunda sizi en zorlayacak unsurlardan biri olan seramik ve fayansların yenilenmesi konusunda, fayans üzerine duvar kağıdı kaplama, fayans üzeri duvar kağıdı yapıştırıcıları, fayans üzeri alçı çekme gibi önemli bilgiler verdiğimiz bu makalemiz ucuz banyo dekorasyonu adına umarız işinize yaramıştır. Bu tür bir uygulamayı deneyimlemiş olan takipçilerimiz bizlerle ve diğer okurlarımız ile sayfanın alt tarafında yer alan “Yorum” bölümümüzden deneyimlerini paylaşabilir, konu ile ilgili sorusu olan okurlarımız da yine aynı yöntemle yani “Yorum” bölümünden bizlere sorularını iletebilirler…

8 Yorum “Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır ?”

 1. Merhaba gerçekten detaylı ve işe yarar bir yazı hazırlamışsınız. Ellerinize sağlık. Ama fayans üzeri duvar kağıdı kaplarken, derz aralarındaki girinti ve çıkıntıları nasıl kapatacağız. Duvar kağıdının engebeli görünmesine yol açmaz mı ? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 2. fayansları alçıpan ile kapatmak güzel bir fikir de alçıpan gibi bir malzeme banyodaki neme ve rutubete dayanabilir mi acaba ?

  1. Suya dayanıklı alçıpan malzemeler var. Zaten konu içerisinde de bahsetmişiz. Birde üzerini yine suya dayanıklı duvar kağıtları ile kaplayacağınız için bir sorun yaşamayacağınızı tahmin ediyoruz…

 3. tüm seramikleri kırmak yeniden seramik döşemek yerine daha az maliyetli bir sistem gibi görünüyor. Fakat bu işi deneyen yapan kişiler var mı. Sonuçlarını bizlerle paylaşırlar mı yada durumdan memnunlar mı. bilgi verirseniz sevinirim.

 4. Abdullah arkadaşın endişesine katılıyorum. Alçıpan sisemi basit ve mantıklı ama banyo gibi nemli bir yerde küf falan yapmaz mı admin.

  1. Abdullah bey de sizlerde bu endişeleriniz de son derece haklısınız, zira banyo ıslak zeminli bir mekan. Fakat kullanacağınız banyo için özel duvar kağıtları sayesinde alçıpan muhafaza olacağından bu tür bir sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyoruz. Ancak işi riske atmak istemiyorsanız betopan gibi nemden sudan etkilenmeyen, hatta binaların dış cephelerinde kullanılan ürünleri deneyebilirsiniz. Sonuçta sistem aynı olacaktır.

 5. Çok teşekkür ederim, yalın anlatım diliniz sıradan insanın anlayabileceği bir dille anlatmışsınız. Emeğinize sağlık.

  1. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Değerli yorumunuzdan dolayı binbirdekor.com ekibi olarak teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir