Eylül ayı bahçe ve çim bakımı nasıl yapılır ?…

Bahçe bakımı çim bakımı eylül ayında bahçeye ne yapılır eylülde hangi çiçek ekilir çimlere eylül ayında nasıl bakım yapılır bahçe bitkileri bakımı eylülde bahçedeki yabancı otlar nasıl yok edilir bahçeye ne ekilir bahçe bakımı önerileri tavsiyeleri… 

Efendim yine bir ayın ilk günlerini yaşamaktayız ve yine bu ay bahçeniz için yapacağınız ufak tefek işlerle bahçenizi nasıl koruyup güzelleştireceğiniz bir makale ile huzurlarınızdayız değerli binbirdekor.com takipçileri. Bizleri yakından takip edenler şimdi makaleye böyle girişime şaşırmışlarıdır, zira belkide ilk olarak bahçe ile ilgili yazdığım bir makalede, bahçeye olan tutkumdan ve bahçesi olan insanlara nasıl gıpta ile hatta kıskanarak baktığımdan bahsederek konuya girmedim 🙂  Rehabilitasyon görüyorum ondandır belkide 🙂 Şakası tabii ki işin, ancak bu yılda bahçeli bir eve kavuşamassam gerçekten tedavi olmak durumunda kalacağım, dolayısı ile bu konuya fazla girmek istemiyorum…

Eveet bir bakalım eylül ayında bahçemize neler yapabiliriz, çimlerimizi nasıl daha canlı ve daha yeşil tutabiliriz, çiçeklerimizi nasıl cıvıl cıvıl gösterip komşularımızı çatlabiliriz 🙂

eylül ayı bahçe bakımı_3

Bahçedeki çimleri bir gerdan gibi görürüm ben, süs bitkileri ise onu süsleyen incilerdir, dolayısı ile işe öncelikle bahçemizde yemyeşil bir halı gibi duran çimlerimizle başlayalım. Çim alanlarda mutlaka yapılması gereken işlerin başında sulama ve biçme gelir, eylül ayındada bu işlemlere devam etmek zaruridir. Eğer çimlere daha önceki aylarda yeteri kadar besin verilmemişse bu ayda eksik besin maddelerinin suni gübrelerle karşılanması lazımdır. Unutmayın ki Eylülden sonra veya en geç 10-15 Ekim’den sonra bu türlü gübreleme yapmaya imkanınız olmayacaktır. Dolayısı ile toprağın özelliğine ve çimlerin isteğine göre seçilecek gübre çeşidinin, aynı zamanda uzun süre tesirini devam ettirenlerden olmasına dikkat edilmelidir.
Eylül ayı aynı zamanda sonbahar için en uygun zamandır. Hatta yıl içindeki en uygun ay Ekim ayıdır. Çimenliklerini yenilemek zorunda olanlar bu ayı tercih etmelidirler. Ama daha önce toprağı çok iyi işleyip hazırlamak, iyi bir tohum karışımı yapmak lazımdır. Genel olarak tohum ekimini, en geç Ekim ayı ortalarına doğru bitirmelidir. Kıştan önce bir iki biçim yapma imkanı elde bulundurmak gerekir.
Çimlerdeki yabancı otları yok etmenin en kesin ve kolay yolu ot öldürücü bazı ilaçların kullanılmasıdır. Nisan başında başlanan bu işe Eylül’de devam edilebilir ve bu son fırsattır. Çeşitli nedenlerle toprağı kabarmış ve gevşemiş olan eski ve yeni çimenlikler silindirle bastırılır. Ayın ortalarından itibaren ağır ve sıkışık topraklı çim alanlar ise havalandırılır. Bunun için özel aletler veya çatal bel kullanılır. Fazla ağır topraklı çimenliklerin kumlanmasına ayın ortalarında başlanır ve Ekim sonuna kadar devam edilebilir. Elenmiş dere kumu 1,5-2 cm. karanlıkta çim alana serildikten sonra, demir tırmıklarla toprağa karıştırılmaya çalışılır. İhtiyaç varsa, hastalık ve zararlılarla savaşılır. Çimenliğin kum veya stabilize kaplamalı yollarla, çiçek parterleri ve çalılık alanlarla sınırlanan kenarların, çimlerin doğal gelişme tarzına paralel olarak düzgünlüğünü kaybeder. Bu kenarlar kesilerek tekrar intizama kavuşturulur. Bazı erken yaprak döken ağaçlardan düşen yapraklar toplanır. Bozuk çimenler tohum ekerek veya vegatatif usulle onarılır.

eylül ayı bahçe bakımı

Diğer alanlarda ve çeşitli süs bitkilerinin ihtiyaçları yönünde yapılabilecek işler genellikle toprak işlemesi, dikim, üretim ve sulama ile ilgilidir. Toprak işlemesi konusunda, çapalama ve ot alma gibi daha çok yüzeysel işlemelerin yapılması söz konusudur. Dikim işleri ise, en fazla iki yıllık çiçekler ve soğanlı bitkilerle ilgilidir. Hüsnüyusuf, Hatmi, Yüksekotu ve bazı iki yıllıkları Çiğdem , Lale, Nergis gibi ilkbaharda çiçek açan soğanları Süsen ve Şakayıklarda dikim zamanıdır. Kaya bahçelerinde, kuru duvar, teras ve merdiven derzleri ile aralarında yer alması düşünülen bazı perenial çiçekler de dikilebilecektir. Bunlar güneşli yerleri seven çeşitlerdendir.Özel olarak hazırlanmış topraklı kök ambalajlı veya kap içindeki bazı ibreli ve herdem yeşil çalı fidanlarını dikmek mümkün olacaktır. Ancak yerlerinin iki hafta kadar önce ihtimamla hazırlanması, çukurların iki misli büyüklükte açılması ve dikim sırasında kökü saran toprak balyanın bozulmadan yerleşmesine çalışılması gerekir. Ayrıca fidanın rüzgarda sallanmamasını da, herek veya gergi telleri ile sağlamalıdır.

eylül ayı bahçe bakımı_2

Üretimleri çelikle yapılabilecek olan bazı ibreli ve herdem yeşil süs çalıları vardır. Bir de ilkbaharda çiçek açan soğanlı bitkiler ve perennial çiçeklerin üretimleri yapılabilecektir. Soğanlar dikilerek, perenialler kökten ayırma veya parçalama ile üretilir.
Sonbahar yağmurlarının başlamasına kadar normal sulama işlerine devam edilir. Özellikle ibreli ve herdem yeşil bitkilerin susuz kalmamasına dikkat edilmelidir. Burada her zaman dikkat edilmesi gerekli bir hususa işaret edelim. Çimenliklere verilen normal su miktarı çim alan içindeki ağaç ve çalılar için çoğunlukla yeterli değildir. Bu nedenle bunlara daima daha fazla, en az iki misli (çimenlere kıyasla) su verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir