Evinizi Daha Geniş Gösterecek Renkler

Evi Geniş Göstermek İçin

Kim istemez ki saraylar kadar geniş bir evde yaşamayı. Ancak modern zamanlar, hayat şartları maalesef bizleri kutu gibi evlerde yaşamaya mahkum ediyor. İnsanlar bu sıkış tıkış hayattan ne kadar haz etmeseler de bir şekilde buna katlanmak zorunda kalıyorlar. Fakat umutsuzluğa kapılmanın da bir anlamı yok. Zira oturduğunuz o küçücük, kutu gibi evi bir saray kadar olmasa da olduğundan daha geniş ve ferah göstermenin çeşitli yollar var. Bu yolların başında ise duvar renkleri geliyor. Mesela en çok tutulan duvar boya renkleri yada en çok boyanan duvar renkleri arasında yer alan ve evi aydınlık gösteren boya rengi seçimi ile işe başlayabilirsiniz.

Evi Ferah ve Geniş Göstermek İçin Renkler

Elbette bu konu sadece duvar renkleri ile sınırlı değil, odayı geniş gösteren koltuk renkleri veya evi ferah gösteren mobilya renkleri ile evi geniş gösteren parke rengi gibi daha bir çok detay var. Tabi bu karmaşık ve uzun yolda yalnız değilsiniz arkadaşlar, bizlerde evinizi daha geniş gösterecek bir çok renk hilesi ile sizlerleyiz. Dolayısı ile vakit kaybetmeden bu yola çıkalım ne dersiniz ?..

Dar Evler İçin Duvar Renkleri

Avrupa’da ve özellikle de Almanya’da insanlar 65 metrekare gibi küçük evlerde ailece rahatça yaşarlarken, bizler de en küçük 2+1 evler bile 90 metrekaredir ve nedendir bilinmez ama biz bu evlere bile sığamayız. Örneğin 125 metrekare bir eve sahip olan bir insana bile evi o kadar dar geliyor ki anlamak mümkün değil. Bu sayfada olduğunuza göre sizde bulunduğunuz alanın yeterince geniş olmadığını düşünüyorsunuz, O halde odalarınızı en azından psikolojik olarak genişletmek adına şu sihirli dokunuşlara bir göz atalım.

Küçük Odalarda Hangi Renkler Kullanılmalı ?

Beyaz, mavi ve yeşil gibi açık ve soğuk, renkler genişleten renkler olarak bilinirler: duvarları sizden daha uzak gösterirler ve daha geniş yer hissi verirler. Koyu ve sıcak renkler zıt bir etkiye sahiptirler. Bu yüzden, bir odayı olabildiği kadar büyük göstermek, alçak bir tavanı daha yüksek göstermek veya dar bir koridoru daha geniş göstermek için bu renklerden birinin açık bir versiyonunu seçin.

Küçük Evler İçin Duvar Rengi Önerileri

Işığı yansıttığı için parlaklığı olan boyalar da işe yarayacaktır. Bunun tam tersi olarak da eğer yüksek bir tavanı daha alçak göstermek veya geniş bir alanı küçültmek istiyorsanız daha koyu bir ton ve ışığı yansıtmak yerine emdiği için düz mat bir boya seçeceksiniz. Unutmayın ki bu sadece soğuk ve sıcak renk seçmekle ilgili değil aynı zamanda açık ve koyu ton seçmekle ilgili bir konudur.

Evi Ferah Gösteren Mobilya Renkleri

Duvar renklerinden sonra gelelim eşyalara. Efendim burada durum biraz daha farklı. Mobilyalarda her ne kadar kullanışlı bir ton olmasa da beyaz renk ya da krem rengi kullanmanızı hararetle öneriyoruz. Döşemelik kumaşları bu tonlarda kullandıktan sonra mobilyalar kısımlarda ahşap görüntüsü katan kahverengi, okyanus havası katan turkuaz renk seçimleri gibi sıra dışı renkler de seçilebilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus eşyaların kendi aralarında ve duvar renkleri ile bir ahenk oluşturması çok önemli.

Evi Geniş Gösteren Duvar Kağıtları

Dekorasyonda duvar kağıdı kullanmak da evi olduğundan geniş göstermenin bir yoludur. Bunun için pastel renk tonları ile göz yormayan desenlerin bir araya getirildiği duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz. Bir çok yerli ve ithal duvar kağıdı markasının ürün gamında sadece bu tarz evler için bahsettiğimiz türde duvar kağıtlarını bulmanız mümkün.

Evi Geniş Gösteren Parke

Gelelim zemin dekorasyonuna. Bildiğiniz üzere artık zemin dekorasyonunda genel olarak laminat parkeler kullanılıyor. Dar bir evin zemin dekorasyonu için parke düşünüyorsanız doğru renk ve dokuya sahip parke seçmelisiniz. Akça ağaç yada meşe gibi açık tonlarda ki parke renklerini tercih edebilirsiniz mesela…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir