Eviniz Küçük mü ?

Dar Mekanlarınızı Genişletin…

Biz Türkler geniş ve ferah evlerde yaşamaya alışmış insanlarız. Evimiz en az 100 metrekare olmalı, hele müstakil bir evimiz var ise genişçe de bir avluya sahip olmalıyız. Buna rağmen bu geniş evlerde dahi yer sıkıntısı çekmekteyiz. Oysa ki Almanlar, Japonlar ve daha buna benzer bir çok ülke vatandaşı 60 metrekare evlerde, bizim 150 metrekarede yaşadığımız konforu yaşıyor…

Eviniz küçük diye kendinizi kapana kısılmış gibi hissetmenize gerek yok. Küçük mekanları yaşanası yerlere dönüştürmenin bin bir yolu var. Hadi şimdi gelin bu yollardan bazıları hakkında elde ettiğimiz tüyolara göz atalım… 

Mutfak Mikrodalga fırınınızı duvara monte edilen, kapaklı bir etajerin üzerine yerleştirerek, yemekleri hazırladığınız tezgahın alanını genişletin.

Lavabonuza, açıldığında tezgahınızla birleşerek çalışma alanınızı genişleten, ahşap bir levha takın. Mutfağınıza, en küçük alanlarda bile işe yarayan bir dolap yerleştirin. İçine ne kadar çok meyve-sebze sığdığını görünce etkileneceksiniz.

Katlanan masalardan bir tane seçin, duvara dayayacağınız ya da ihtiyacınıza göre uzatabileceğiniz bir masa olabilir.

Tezgahın ya da masanın altına girebilecek tabureler veya katlanan sandalyeler seçin. Duvarları askılarla donatarak, kullanılmayan şeyleri buralara asın.

Oturma odası Odanıza daha fazla aydınlık alan kazandırmak amacıyla televizyonunuzu ve uzatma kablolarını duvara yerleştirin. Üzerine kitapları ve dergileri koymak için, kanepenizin ya da koltuğunuzun yanındaki ayakkabı rafından faydalanabilirsiniz.

Kupalarınızı, anahtarlarınızı ya da süs eşyalarınızı asmak için, rafınızın altına küçük askılar takabilirsiniz.

Evinize gelenlerin aklından uzun süre çıkmayacak bir süs eşyası rafı hazırlamak için, alçak kitaplığınızın üstünü kullanabilirsiniz.

Evinizin içinde çeşitli yerlere sehpalar yerleştirin. Özel durumlarda bunları birleştirerek uzun bir masa elde edebilirsiniz.

 

Tek odanız varsa…

Odanızı daha geniş gösterecek, aydınlık ve nötr renklerdeki boyalardan seçin.
Mekanı kitaplıklar ya da büyük yeşil bitkilerle çeşitli alanlara bölebilirsiniz.
Birkaç raflı etajerler daha az yer kaplar ve ışığın girmesine izin verir.
Eşya dolabınızı, ufuk çizgisinin üzerine, bir asma kat gibi yerleştirin, altındaki yeri de küçük bir büro gibi kullanın ya da TV/radyo köşesi haline getirin.

Çekyat kullanın ya da yatağınızı gün içinde divan gibi kullanmak üzere yastıklarla donatın.
Mekânı yerlerini dilediğiniz gibi değiştirebileceğiniz, tekerlekli mobilyalarla döşeyin.
Büyük bir aynayı çerçeveleyerek, mekanı daha geniş gösterecek şekilde duvara asın.
Evinizi altında eşya koyabileceğiniz bir bölümü bulunan koltuklar gibi çok amaçlı eşyalarla döşeyin.

One Reply to “Eviniz Küçük mü ?”

  1. sehpanın fiyatını bulamadım ve nerden alıcağıma bana yardımcı olurmusunuz (fonksiyonel sehpa)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir