Evini Yenilemek İsteyenlere Önemli Öneriler

Yıllardır oturduğunuz eviniz artık yıpranmaya başladı veya artık bu dekordan sıkıldınız ve yeni birşeyler yapmayı düşünüyorsunuz, ancak ne maliyetle ilginiz var ne de bir tema üzerinde karar kılabiliyorsunuz. Baştan söyleyelim işiniz çok zor, hele ki eşyalı bir evde oturuyor iseniz bu durumu daha zorlaştırıyor, çünkü eski mutfak veya bonyonuzun yıkımı sırasında çıkacak moloz ve tozdan eşyalarınızı muhafaza etmeniz çok zor… Boşuna dememiş atalarımız ”ev yaptırıyorsan yıktır bir daha yaptır” diye…

Şimdi evini yeniden dekore etmek isteyenlere, bir nebze de olsa yardım etmek amacı ile, hem maliyeti düşürecek, hemde fonksiyonel bir özelliğe sahip dekorasyon önerileri sunacağız, dikkate alırsanız kazanırsınız…
Değerini ölçün
Hayalinizdeki mutfağa ya da banyoya fiyat belirlemek zor bir iştir. Fakat harcamalarınızın ekonomik olması ise en can alıcı noktadır. Mutfağınızı yeniden dekore etmek için evinizin değerinin yüzde 15’inden fazlasını harcamayın. Örneğin 200.000 TL değerinde eviniz var ve mutfağını yeniden dekore etmek istiyorsunuz. Bütçeniz en fazla 30.000 TL olmalı. Banyoyu yeniden şekillendirmek için ise 18.000 TL’yi geçmeyin. Ülke çapındaki değişen gayrimenkul değerlerine bağlı olarak ne yenileme yaparsanız yapın evinizi geçmişte aldığınızdan daha azına satacağınızı unutmayın. Tasarımcılar yeni bir dekorasyın yaparken müşterilerine genel bir kuralı izlemelerini öneriyor. Evinizde beş yıl ya da daha az yaşamayı planlıyorsanız aklınızdakileri serbest bırakın ve yeniden dekore edin. Beş ile yedi yıl arasında aynı evde yaşamayı planlıyorsanız, kritik noktadasınız demektir. Yedi yıldan fazla evinizde yaşayacaksanız evinizi dekore etmeniz için kendinizi cesaretlendirmeniz gerekir. Çünkü satma kararı aldığınızda dekorasyon modası geçmiş görünebilir.
Evi satmanızın eli kulağında ise en önemli iki odanızın mutfak ve banyo olduğunu unutmayın. Mutfağınızın etkili bir değişikliğe ihtiyacı var ise yenileyin. Potansiyel alıcılar 40.000 TL ile 60.000 TL arasında bir fark hissedeceklerdir ve sizle pazarlık yapmaya geleceklerdir.

Profesyonellere danışın
Dekorasyonu kendiniz tasarlasanız bile profesyonel bir tavsiye almak her zaman iyi bir fikirdir. Mutfak ve banyo tasarımcıları bütçenizin ne alabileceğini belirler. “Nereden kazanç sağlanır?”, “Nereye daha çok para harcamalı?” gibi konuların üzerinde güvenilir tavsiyeler ile sizi desteklerler. Mimarınızın elektrik ve su tesisat uzmanu olduğundan emin olun. Kendi yaptığınız tasarımlar ailenizde alerjiye ve çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Bunun haricinde teknik sorunlar da çıkabilir. Örneğin fayans arasındaki çimentolar kısa bir süre de yerlerinden çıkabilir ve su sızabilir. İki yıl sonra bir mimara danışmak zorunda kalmayın ve banyonuzu yeniden dekore etmek için masraf yapmayın.

Şimdi ne yapalım?
“Zor kazanılmış paranızı nerede harcayacaksınız?”, “Sizin için ne önemli?” ve “Yaşayacağınız odayı nasıl planlıyorsunuz?” gibi sorulara odaklanın. Tamamen sevdiğiniz bir eşyayı odak noktası olarak seçin ve odayı o eşyanın etrafında geliştirin. Maddi olanaklarınız çerçevesinde estetik kombinasyonlar yapın. Dolaplarda sizi canlandıracak ve dikkat çekici tamamlayıcılar, popüler ağaçlar, stiller, renkler kullanabilirsiniz. Kendinize özel harcamalar yapabilirsiniz. Paslanmaz çelik aksesuarlar hala popüler. Fakat ağaç olanlar kadar pahalılar. “Paramı dekorasyona nasıl harcamalıyım?” sorusu üzerine düşünürken kendi hayat stilinizi aklınıza getirin. Örneğin çocuklu bir ailenin ihtiyaçları, çocuksuz ailelerden farklıdır. Mutfakta pratik bir şekilde yemek hazırlayabilmek için hızlı bir ocak alabilirsiniz. Aile üyelerinin istedikleri zaman sıcak yemek bulmaları için mikrodalga fırın alabilirsiniz. Koyacağınız sabitleyiciler ile çocukların üzerine düşmesini engelleyebilirsiniz. Banyomu tasarlarken önceliğim ne olmalıdır? Banyoyu tasarlarken iki önemli amacınız olmalıdır. İyi bir ışıklandırma ve iyi bir depolama. Ekonomik bir bütçe yapıyorsanız banyoda tuvaletin, duşun ya da küvetin gider yerlerini değiştirmemeye dikkat edin. Bu size pahalıya mal olur. Ayrıca mağazalardaki fiyatları kıyaslayın.

Ergonomi ve fonksiyona dikkat
Ev satın alırken mutfak ve banyoda ergonomi ile fonksiyon öncelik olmalı. Mutfakta ve banyoda tezgah yükseklikleri ve üst dolaplara ulaşılabilirlik sorgulanması gereken detaylar. Bu değerlerdeki yanlışlıklar, tadilat ihtiyacını doğurabilir. Kaçınılmaz tadilatlarda ise mekan bir iç mimar ile kritik edilmelidir. Mutfaktaki akış çok önemli. “Aktarma-Yıkama-Hazırlama-Pişirme-Aktarma” sıralamasını baz alarak oluşturulmuş bir mutfak fonksiyon olarak sorunsuzdur. Aktarma, yani çarşı-pazar dönüşü elimizdekileri soğutucuya aktarma; yıkama, yani sebze-meyveleri soğutucudan çıkarıp eviyede yıkama; hemen ardından hazırlama ve pişirme. Saydığım bütün bu “durakların” sıralamasında gerekli boşluklar bırakılmalı. Banyo dolaplarında bir değişim (tadilat) kaçınılmaz ise, firmaların mevcut ürünlerini satın almadan önce su tesisatını incelemek ve ölçülendirmek gerekli. Satın alınacak banyo dolabı ile tesisat ölçüleri karşılaştırılmalı. Satın alınacak ya da kiralanacak evin, mevcut mutfak ve banyosundaki malzemeler de üzerinde konuşulması gereken konular. “Yarı ıslak hacim” olarak nitelendirdiğimiz mutfakta, suya ve yemek buharına uygun tezgah, kapak ve gövde malzemesinin kullanılıp kullanılmadığı öğrenilebilir. “Islak hacim” olarak nitelendirdiğimiz banyolarda da su ve buhara maruz kalacak mobilyaların malzemesi öğrenilmeli. Ayrıca, rayların ve menteşelerin çalışmaları da incelenmeli. Yumuşak kapanış dediğimiz detay kapaklarda ve çekmecelerde tercih edilmeli.

Yenileme sırasında aklınızda bulunsun!
Tezgahınızı 3cm yerine 2cm kalınlığında satın alın. Sonra ağaç bir tabakayı altına monte ederek bir kat daha oluşturun. Böylece tezgahınızın kenarları daha gösterişli duracaktır.
Lavabo etrafındaki materyalleri karıştırın ve eşleştirin. Ocak ve lavabo etrafında odak noktası oluşturmak için daha pahalı ürünler satın alın. Geriye kalan boşluğu doldurmak için ise porselen taşlar gibi daha hesaplı seçimler yapabilirsiniz. (Porselen taşlar cilalanmış taşlara göre üçte bir daha ucuzdur.)
Zemin için kırmızı meşe ağacı gibi hesaplı klasikleri düşünün. Sert yüzeyi sayesinde yıllar boyunca kullanabilirliği garanti edecektir.
Gömme panelleri ve köşeli dolap kapılarını seçin. Bu seçenek çıkıntılı köşe panellerine göre daha ekonomiktir. Görünüş ise daha zarif olacaktır. Daha ekonomik davranmak için ise cilalı, boyanmış olanların yerine renkli ağaçları tercih edin.
Hem fırın hem de mikrodalga fonksiyonları olan çok amaçlı kullanabileceğiniz ürünleri seçin. Ayrı bir mikrodalga fırına ihtiyacınız varsa bu seçeneği eleyebilirsiniz.
Yetersiz ışık kullanmayın. Tepe, saran ve çalışma lambalarını düşünün. Mağazalarda en uygun fiyatlı olanını bulun.
Yenilemenizi bölümler halinde planlayabilirsiniz. Listeden çıkaracaklarınız size harika katkılarda bulunabilir. Onları önümüzdeki sene de yapabilirsiniz.
Boyanın gücünü asla küçümsemeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir