Site rengi

Tasarım

Evi Geniş Gösteren Renkler

A+
A-
Evi Geniş Gösteren Renkler

Avrupa‘da ve özelliklede Almanya‘da insanlar 65 metrekare gibi küçük evlerde ailece rahatça yaşarlarken, bizler de en küçük 2+1 evler bile 90 metrekaredir ve nedendir bilinmez ama biz bu evlere bile sığamayız. Örneğin 125 metrekare bir eve sahip olmama rağmen, evim bana o kadar dar geliyor ki anlatamam. Sanki boğazımı sıkıyorlar, bütün eşyalar üst üste binmiş,  odalar sanki bir hücre…
Sizde benim gibi mi düşünüyorsunuz ?…  O halde kendi odalarımı en azından psikolojik olarak genişletmek adına bulduğum, hatta adını sihir koyduğum şu yöntemlerle sizinde eviniz olduğundan geniş görünebilir….  

Beyaz, mavi ve yeşil gibi açık ve soğuk, renkler genişleten renkler olarak bilinirler: duvarları sizden daha uzak gösterirler ve daha geniş yer hissi verirler. Koyu ve sıcak renkler zıt bir etkiye sahiptirler. Bu yüzden, bir odayı olabildiği kadar büyük göstermek, alçak bir tavanı daha yüksek göstermek veya dar bir koridoru daha geniş göstermek için bu renklerden birinin açık bir versiyonunu seçin.
Işığı yansıttığı için parlaklığı olan boyalar da işe yarayacaktır. Bunun tam tersi olarak da eğer yüksek bir tavanı daha alçak göstermek veya geniş bir alanı küçültmek istiyorsanız daha koyu bir ton ve ışığı yansıtmak yerine emdiği için düz mat bir boya seçeceksiniz. Unutmayın ki bu sadece soğuk ve sıcak renk seçmekle ilgili değil aynı zamanda açık ve koyu ton seçmekle ilgili bir konudur.

       

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Niçin Beyaz Duvarlar ?

Danimarka, İsveç ve Norveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinin oluşturduğu İskandinav ülkelerinin, mekanlarında vazgeçmedikleri renk tonudur beyaz. Bu tonu öyle abartılı...

Kapat