Evde Petek Temizliği Nasıl Yapılır ?

Kalorifer Petekleri Nasıl Temizlenir

Petekleri Sökmeden Temizleme Banyodan Petek Temizleme Evde Kalorifer Petek Temizliği Doğalgaz Petek Temizleme Yöntemleri Petekler Neden Isıtmaz Kalorifer Peteklerinin Daha İyi Isıtması İçin Peteklerin Altı Isınmıyor Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür – Kalorifer petek temizliği hakkında internette bir sürü petek temizleme yalanı görüyoruz. İnsanlar bu konuda ki sorgulamalarında kollektörden petek temizleme üzerine radyatör temizliği solüsyonlu yada calpol ile petek temizleme gibi bir çok hurafe ile karşılaşıyor.

Doğalgaz Petekleri Tıkanması

Diğer bir çok dünya ülkesine göre daha kısa kışlar geçiren, küresel ısınmanında etkisi ile sıcak yazların iyice uzadığı güzel ülkemize nihayet soğuk hava dalgası giriş yaptı balkanlardan 🙂 Şimdi sobaların kurulma, kombilerin açılma zamanı.

Odun ve Kömür Sobaları

Bölgelerine henüz doğalgaz gelmeyen maddi maddi imkanda buna hazır olmayan evlerde, Türkiye’nin bir çok hanesinde olduğu gibi odun yada kömür sobaları çoktan kuruldu. Kışlık odun ve kömür satın alındı, istiflendi. Sobalar soğuk kış akşamlarında, üzerinde kestane kebap pişirmek, odaya hoş bir rayiha vermek adına portakal kabuğu koymak adına hazır halde beklemekteler.

Doğalgazla Isınma

Doğal gaz ile ısınan evlerde ise böyle teferruatlı hazırlıklar yok. İnsanlar kombilerini bir düğmeye basarak açıyor ve ısınmaya başlıyorlar. Üstelik odun yada kömür sobasında olduğu gibi sadece tek bir odaları ısınmıyor, çocuk odaları, yatak odaları, salonlar, oturma odaları ve mutfaklar kısacası evde ki tüm alanlar aynı anda aynı derecede sıcaklığa sahip oluyorlar.

Isıtmayan Kombi ve Petekler

Ancak ne var ki ödediği doğalgaz faturası ile ısınma faydasının eşit olmadığından yakınan bir çok insanda var. İnsanlar yüksek doğalgaz faturaları ödedikleri halde verimli ısınamadıklarından şikayetçiler. Bu durumun sebebi tabi ki doğalgazın kalitesinden kaynaklanmıyor. Doğalgaz ile çalışan argümanların verimsizliğinden kaynaklanıyor. Doğalgaz ile çalışan petekler yada kombilerde ki hatalardan meydana geliyor.

Makinasız Petek Temizleme

Tüm makine veya enerji ile çalışan makinelerde olduğu gibi petek ve kombilerimizinde düzenli aralıklar ile bakım ve temizlik faaliyetlerine ihtiyacı var. Bu bakımları yapıldığı taktirde aksamları daha verimli çalışacağı ve dolayısı ile doğalgaz faturasını düşürme yönünde bakımların ve temizliğin oldukça önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz.

Petekler Neden Isıtmaz

Genel olarak ısınma şikayetleri doğalgaz kaloriferlerinde ısıyı yayan peteklerden gelir. İnsanlar peteklerinin soğuk olduğundan dolayısı ile odalarının ısınmadığından şikayetçidirler. Bu durumun bir kaç sebebi vardır ki bu sorunlardan en basiti ise Peteklerin hava yapmasıdır. Diğer ve asıl önemli sorun ise kalorifer peteklerinin aşırı derece kirlenmesinden kaynaklanır. Dilerseniz gelin peteklerimizi daha verimli hale getirmek için bu sorunların üstesinden nasıl geliriz hep birlikte göz atalım.

Peteklerin Hava Yaptığı Nasıl Anlaşılır ?

Doğalgaz kalorifer petekleri hava yaptığını nasıl anlarız ?” gibi bir soruyu bir çok okurumuzun bu başlık altında sorma ihtiyacı duyduklarını tahmin edebiliyoruz. Efendim petekler hava yaptığında genellikle üst kısmı soğuk olur. Elinizi petek üzerinde gezdirdiğinizde üst kısımlarında yer yer soğuk alanlara rastlıyorsanız peteğiniz yüksek bir ihtimalle hava yapmıştır. Fakat endişelenmeyin, zira peteklerin havasını almak oldukça basit bir işlemdir ve bunun için eve usta çağırmanızı gerektirmez. Çünkü basit bir tornavida ile bu işlemi siz bile yapabilirsiniz.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır ?

Bunun için radyatörünüzün sağ veya sol üst tarafında yer alan ve purjör tapası olarak adlandırılan tapanın üzerinde ki vidayı tornavida vasıtası ile çok yavaş bir şekilde gevşetmeniz gerekir. Bu gevşetme esnasında tapadan su yerine hava geliyorsa peteklerinizin hava yaptığından emin olabilirsiniz. Taa ki bu hava bitip de yerine su gelmeye başladığında peteğinizin havası alınmış olacaktır. Tapadan su gelmeye başladığında vidayı tekrar sıkıp kapatabilirsiniz. Bu işlemi kombi çalışırken yapabilirsiniz ancak bu işlem esnasında diğer bir kişinin de kombiye su takviye ediyor olması gerekir.

Peteklerinizin Hava Yaptığından Emin Olun

Tapayı ilk açtığınızda hava yerine direk su geliyorsa peteğinizde hava değil başka bir sorun var demektir. Dolayısı ile petek hava alma işlemine başlamadan önce peteklerinizin hava yaptığına kesin emin olmanızda fayda var, zira içerisinde hava olmayan bir petek için bu işlem yapıldığında genel olarak tapadan gelen suyun yerine peteğe yeniden su dolacağından bu dolum esnasında da peteğin yeniden hava yapma ihtimali çok yüksektir. Durup dururken hava yapmamış radyatörünüzün içini de hava doldurmayın 🙂

Kalorifer Peteklerinin Kirlenmesi

Unutmayın, petekte hava varsa üst kısımlarında soğukluk görülür. Altı ısınmayan bir petek hava sorunu olduğu için değil kirlendiği için ya da sistemde devir daim problemi olduğu için ısıtmaz. Genellikle devir daim sorununa çok nadir rastlanır. Fakat özellikle merkezi sistem doğalgaz kullanan sitelerde genel olarak doğalgaz için gerekli su şehir suyu yerine kuyulardan karşılandığı için Petek Kirlenme Sorunu sıkça rastlanan bir problem olarak karşımıza çıkar. Bunun yanında normal sularda ki kireç ve bakterilerde bağımsız doğalgaz kullanan evlerde ki peteklerde belli bir zaman sonra kirlenmeye yol açar.

 

Petek Temizleme Fiyatları

Petek temizliği yapan firmalar tabi ki mevcut. Bu işi profesyonel anlamda yapan bu firmalar genelde bu işlemi petek temizleme makineleri ve petek temizleme ilaçları ile yapıyorlar. Bu firmalar genellikle kombi temizliğini 50 ile 100 TL arasında, petek temizliğini ise petek başına 25 TL gibi paralar karşılığında yapıyorlar. Örneğin evinizde 6 petek var ise ve sadece bu peteklerin temizliğini yaptıracaksanız 6 X 25 TL = 150 TL gibi bir para ödemeniz gerekir. Eğer kombi bakım ve temizliği de yaptıracaksanız bu rakam 250 liraya kadar çıkabilir.

Doğalgaz Peteklerinin Evde Temizlenmesi

Eğer biraz becerikli iseniz ve alet edevat kullanma konusunda idare eder durumdaysanız bu paraları vermeden de kendiniz evde petek temizliği yapabilirsiniz. Biraz zor gibi görünse de bir hafta sonunuzu ayırıp kolaylıkla üstesinden geleceğiniz bir iştir. Dilerseniz şimdi gelin peteklerimizi temizlemeye başlayalım.

Evde Petek Temizleme Yöntemleri ;

Petek temizliğine başlamadan hemen önce eğer zemini parke döşeli bir evde oturuyorsanız, parkelerinizin sudan kabarıp şişmemesi adına temizlemeye başlayacağınız peteğinizin altına suyu geçirmeyen muşamba türü bir şey sermenizi öneririz. Ardından kombinizi kapatarak işe başlayabilirsiniz.

İlk olarak tesisat içerisinde ki tüm suyu boşaltmanız gerekir. Bu işlem için genellikle evlerin banyo yada balkonlarında tahliye vanaları bulunur. Eğer böyle vanalar var ise tahliye işlemini bu vanalar vasıtası ile yapabilirsiniz. Yok eğer herhangi bir yerde vana göremiyorsanız boşaltma işlemini direkt olarak peteğin sağ yada sol köşesinde bulunan ve yukarıda hava alma işlemi esnasında bahsettiğimiz Purjör tapasından yapabilirsiniz. Peteğin altına genişçe bir kap yada kova koyup bu tapadan akan suyu bu kaba doldurabilirsiniz.

Kalorifer Peteğini Sökme

Boşaltma işlemi bitip de radyatör içerisinde ki su tamamen boşaldığında boru anahtarı vasıtası ile peteğin ayar vanasını ve giriş vanasını kapatıp, rekor olarak olarak adlandırılan ağlantı vidaların sökerek peteği bağımsız hale getirin. Borularından ayrılan petek bir askı aparatı ile duvara montelidir ve peteği yukarı kaldırarak askı aparatının kızaklarından ayırabilirsiniz.

Petek İçlerinin Temizlenmesi

Yerinden söktüğünüz peteği doğruca banyoya götürün ve musluğa bağlı bir hortumu petek girişine sokun. Evde petek temizliği yapanlar bu işlem için genel olarak duş başlığını söküp banyo bataryasına bağlı olan başlıksız duş hortumunu kullanıyorlar 🙂

Musluğu açıp mümkün olduğunca tazyikli bir şekilde peteğin içini doldurmaya başlayın. İçine yeniden su dolmaya başlayan peteğin alt tarafında ki tahliye kısmından kahverengi sular ve kıvamlı bir çamur tabakasının aktığını göreceksiniz. Bu çamurlu, kahverengi suyun, temiz ve berrak bir su halini alıncaya kadar tazyikli su tutmaya devam edin. Temiz su geldiğinde peteğinizin içi ilk günkü gibi tertemiz olmuş demektir. Bu işlemi evinizde ki tüm petekler için yapın.

Peteklerin Takılması

Temizleme işlemi bittikten sonra peteklerinizi tekrar yerine takıp, rekor bağlantılarını da yaptıktan sonra kombinin altında bulunan su takviye vanasını açın ve kombiye su verin. Tüm peteklerinize yeniden suyun dolmasını bekleyin ve ardından bütün peteklerinizi tek tek dolaşarak hava alma işlemini yapın, zira yeniden dolan peteklerin yukarıda da bahsettiğimiz gibi hava yapma ihtimali çok yüksektir.

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılır ?

Aslına bakarsanız petek temizliği konusunda uzmanlar peryodik bir zaman dilimi veremiyorlar. 2 ile 3 yılda bir yapılması gerektiğini savunanların sayısı da bir hayli fazla. Ancak daha çok ;

Doğalgaz peteklerin bazılarının ısınıp bazılarının ise hiç ısınmadığı,
Petek üst kısımlarının sıcak alt kısımlarının ise soğuk olduğu,
Kombinin derecesinin yükseltilmesine rağmen yeteri kadar ısıtmadığı,
Kombinize bakımı yaptırmanıza rağmen kirlenme sebebi ile sık sık arızalanması,
Kombi filtresinin sık aralıklarla kirlenmesi,
Peteklerden ses gelmesi,
Uzun süre petek temizliği yaptırılmaması gibi durumlarda petek temizliği yaptırmanızı öneririz.

Petek Temizliğinin Önemi

Gerek profesyonel petek temizleme firmaları gerekse evde petek temizliğinin neden bu kadar önemli olduğuna gelecek olursak arkadaşlar ; İlk olarak doğalgaz faturasını düşürmesi açısından önemini vurgulamamız gerekir, zira temiz petekler ile kombinizi düşük dereceye getirerek ideal ısı elde eder, tüm peteklerde yüksek ısı verimi sağlayabilirsiniz. Öyle ki kombiye en uzak olan peteğiniz bile daha iyi ısınır. Ayrıca kalorifer petek temizliği ile kombinizinde ömrü uzar, çünkü peteklerdeki kir ve tıkanıklar giderildiği için kombi pompası daha az çalışacak, dolayısı ile yorulmayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir