EVDE KULLANILACAK RENKLERİN ÖNEMİ

Evlerimizde kullandığımız renkler psikolojimizi doğrudan etkiliyor…
Yapılan bilimsel araştırmalar renklerin insanlar üzerinde ciddi etkisi olduğunu gösteriyor. Bu araştırmalara göre, psikolojik etkisi bulunan dört ana renk bulunuyor: Kırmızı, mavi, sarı, yeşil! Kırmızı bedeni, mavi aklı, sarı duyguları, yeşil ise bu hisler arasındaki dengeyi ifade ediyor.
Yeşil, bulunduğu ortama canlılık, denge ve uyum getiriyor. Turuncu ve sarı, iyimserliği simgeliyor. Bu özellikleriyle sosyal etkileşimi ve eğlenceyi mekanlara taşıyorlar.
Siyah ve gri, doğru kullanıldıkları takdirde, ferahlık ve derinlik sağlayabiliyor. Çok güçlü olan bu iki rengin kullanımı, ruh halindeki dengesizliği düzenleyebiliyor. Siyaha yakın olan koyu kahverengi, aynı güç ve ihtişamı daha sıcak bir şekilde vurguluyor.
Eğlenceyi ne kadar sevseniz de, evinizde sürekli bir parti havası istemiyorsanız, parlak kırmızılardan uzak durmanız gerekiyor. Aynı şekilde uzak durmanız gereken bir diğer renk ise, resmi ve soğuk duruşu olan koyu mavi!
Beyaz, temizliğin ve hijyenin simgesidir. Ancak fazla yoğun kullanılan beyaz gözü yorar. Mutfakta beyaz kullandığınızda, mutfak gereçleri ve aksesuarlarla beyazın keskin etkisini dengeleyebilirsiniz.Sarı harekete geçiren bir renktir ve sosyal etkileşimi arttırır. Aynı şekilde turuncunun da olumlu etkileri vardır. Ayrıca turuncu yemek zevkini de pekiştirir. Restoranların sarı ve turuncu ağırlıklı dekore edilmeleri tesadüf değildir.
Mavi, mutfak alanında kullanılmaması gereken bir renktir. Yiyecekler söz konusu olduğunda, çürümek, bozulmak ve zehirli gıdalarla özdeşleşen bir renktir.
Antreler, evin en az kullanılan yaşam alanlarıdır. Bu yüzden, bu alanda istediğiniz her şeyi deneyebilirsiniz. Renklerin açık ve koyu tüm tonlarını kullanabilir, kendinizce kombinler oluşturabilirsiniz.
İstediğiniz, aydınlık ve ferah bir atmosfer yaratmaksa, tercih tamamen size kalıyor. Ancak hardal sarısının hayalci bir ruh haline sokmak konusunda çok başarılı olduğunu bilirseniz; anahtarı almak gibi önemli şeyleri unutmamak için, bu rengi antrede kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

1 Yorum “EVDE KULLANILACAK RENKLERİN ÖNEMİ”

  1. Bir boya ustası ve bir boya firması sahibi olarak Binbirdekor.com ‘a sonuna kadar katılıyorum, evde ve her ayrı odada kullanılacak renkler en başta psikolojik daha sonra kullanım açısından çok önemli arkadaşlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir