Ev Kiralarken Bunlara Dikkat Edin

Günümüzde ev sahibi olmak eskiye göre daha kolay, mortgage kredisi vermek için bankalar birbirleri ile yarışırken krizle boğuşan inşaat firmaları ise dairelerini satabilmek amacı ile müşterilerine inanılmaz indirimler uyguluyor. Başta da belirttiğimiz gibi ev almak kolay, ancak kolaylık derecesi bütçeden bütçeye değişiyor. Bu sağlanan kolaylıklara rağmen bazı insanlar ev sahibi olmakta zorlanıyor. Dolayısı ile kirada yaşamaya devam ediyor. binbirdekor.com olarak kirada yaşayan takipçilerimize faydası olacağına inandığımız bu makalemizde, inşallah yeni bir ev alana kadar yapacağınız kiralamalarında dikkat etmeniz gereken hususlara yer vereceğiz…

ev-taşıma-yöntemleri

 

Büyük bir metropol olan İstanbul’da mı oturacaksınız? Bu dikenli gülü siz de sevdiyseniz, sizin için en önemli konu deprem güvenliği olmalıdır. Bu nedenle kiralayacağınız dairenin apartmanını iyice incelemenizi öneririz. Bu konuda oldukça fazla seçeneğiniz var aslında. Şu özelliklerden bazılarının tutacağınız evde olması iyi olur: Tünel kalıp ile yapılmış bir bina, bilinen bir inşaat şirketi tarafından inşa edilmiş, yeni, İstanbul deprem haritasında daha az riskli bölgelerde yer alan, deprem araştırma raporları olan gibi…
İş yeriniz nerede? Sizin/eşinizin işyerlerinize ulaşımlarınız kolay mı? Toplu taşıma yaygın mı? Kiraya bir de ekstra benzin masrafı eklemek gerekiyor mu? Bir değerlendirin.
Kabaca bölgenizi belirlediyseniz, artık emlakçı/sahibinden evleri arayabilirsiniz.
Çok önemli not: İnternette gördüğünüz fotoğraflara temkinli yaklaşın. Sadece sizin görmenizi istedikleri kısımlar fotoğraflandığından birçok can sıkıcı detay karelerde yerini bulmaz. Gidip kendiniz görün mutlaka.
Ne istediğinizi net olarak (3+1, kombili, arakat, iyi durumda vb.) emlakçıya ifade ederseniz daha hızlı geri dönüş alırsınız. Emlakçılar, diğer emlakçılarla paslaşırlar. Ayrıca siz kendinizi net ifade ederseniz, size uymayan onlarca ev gezmekten de kurtulursunuz.
Bazı “uyanık” emlakçıların ölçü birimleri, ülkemizin standartlarından farklıdır. Örneğin metro istasyonunun 3 dakika mesafade olduğunu “anın koşulları gereği” söyleyiverirler. Yapılması gereken bu rakamı 5 ile çarpmaktır.
Ev gezerken incelenecek çok şey var. Lavaboların alt dolaplarına ve cam macunlarına bakmak size evin yaşı ve durumu ile ilgili önemli bilgiler verecektir.
Önceki kiracı elektriği kapatmış ise (ki genelde artık böyle oluyor) evi karanlıkta görmeniz gerekebilir. Odalar için çok sorun olmasa da, banyoda hiçbir şey göremeyebilirsiniz. Küçük bir feneriniz olursa karar verme süreciniz hızlanır. Ayrıca bkz. uyanık emlakçılar.
Alt katı güvenliği varsa, çatı katını ise izolasyonu varsa(gözünüzle görün,ya da bir bilene baktırın) tercih edebilirsiniz. Neticede alt dairenin güvenliği için aylık 50 TL civarında alarm sistemleri kurabiliyorlar. E daire alt kat olduğu için 100 TL ucuzsa hiç de fena bir ticaret değil.
Evi tutmadan önce mutlaka apartmandan birkaç (potansiyel) komşu ile ilgili apartman hakkında konuşun. Size kimsenin söylemediği çok önemli tüyolar verebilir. Önceki kiracı neden çıkmış? Üst kattaki yaramaz çok mu gürültü yapıyormuş?
Tünel kalıp binalarda yeterli ses izolasyonu yoksa, yan komşunuzla birçok detayınızı paylaşmak zorunda kalabilirsiniz. Yine bir sorun potansiyel komşuya. Gerekiyorsa izolasyon yaptırırsınız.
Apartman aidatlarını öğrenin. Emlakçınız hata yapabilir; onlarca daire ile ilgileniyor. Apartman panolarına bakın, orada aidat geçmişleri olabilir. Ya da yöneticiye sorun. Bizzat ben bir keresinde “kira öder gibi aidat sahibi” olacaktım; direkten döndüm. Kazanları eskiymiş de, bakım yapmışlarmış da..falan da filan.
Sizlere telaffuz edilen kiralarda %95 pazarlık payı vardır.  Pazarlığınızda elinizde düzenli maaş, referans vb. gibi kozlar varsa bu kozlarınızı kullanın.
Seçme şansınız varsa, parada çok gözü olmayan aklı başında ev sahiplerinin evlerini tercih edin. Emin olun bu şekilde başınız ağrımaz.
Bu arada taşınmanın kolay yöntemlerini öğrenmek için Kolay Taşınma Yolları” makalemizi burayı tıklayarak okuyabilirsiniz…

Benzer Konularımız

Banyo ve Duşakabindeki Küfler Nasıl Temizlenir Binbir emek ve para harcayarak, kafa patlatarak dekore ettiğiniz banyonuz zaman içerisinde küfler tarafından işgal edilmeye başladı değil mi ?... Küf ...
Boya alanı ve boya kilo hesabı nasıl yapılır Ev boyama yöntemleri kaç litre boya gider bir odaya kaç litre boya gider boya alanı hesaplama ev nasıl boyanır kaç litre boya lazım duvar duvar boyası...
İglo görünümlü kitaplık Bir çok ilginç kitaplık modelleri paylaştık burada sizlerle değerli binbirdekor.com takipçileri... Bu farklı kitaplık modellerine sizlerdende oldu...
Yatak Odası Dekorasyonu Önce-Sonra Örnekleri Evimizde günümüzü geçirdiğimiz son oda, bize özel bölüm, günün yorgunluğunu attığımız yatak odalarımız. Dolayısı ile dekorasyonu için özel bir çaba ge...
Vitray Çeşitleri ve Vitray yapımı… Cama İşlenen Sanat, Vitray Vitray, çok eski zamanlardan beri bilinen bir cam süsleme sanatıdır. Genelede cami ve Kilise gibi büyük mimari yapılarda r...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Boş Arazi Kalmadığında ?…

Birbiri ile yarışırcasına arda arda ve büyük bir hızla yapılan residanceler ve buna benzer binalar...

Kapat