Pratik Ev Boyama Teknikleri

Evinizi Profesyoneller Gibi Boyayın 

Hem yıpranan boyalardan hem de sıkıldığınız renklerden kurtulmanın en kolay yolu, evinizi yeniden boyamaktır. Bu işlem evinize yeni bir soluk getirecektir, ancak ev boyama işlemini profesyoneller gibi yapabilmek için, önemli bazı püf noktaları bilmeniz gerekir. işte bu sayfamızda binbirdekor.com olarak sizlerle bu önemli püf noktalarını paylaşıyor, evlerini kendi boyamak isteyen okurlarımızın işini kolaylaştırmaya çalışıyoruz…

Ev Boyama Hazırlığı Nasıl Yapılır ?

Boya yapmaya başlamadan ilk olarak hazırlık yapmak çok önemlidir. Unutmayın boya hazırlık aşamasında titiz davranmanız temiz bir iş çıkartmanızı sağlar. Odanızdan mobilyalarınızı çıkartın veya odanın ortasına toplayıp üzerine örtü serin. Zemine boya damlamaması için mutlaka yere örtü veya muşamba serin. Eğer plastik bir örtü kullanıyorsanız, kaymaması için bantlayın.

Prizleri Çıkarın Güvenlik Önlemleri Alın

Baştan savma değil, bilakis temiz bir iş yapmak istiyorsanız, elektrik priz ve anahtarlarını, avizeleri ve perde aksesuarlarını mutlaka çıkarın. Boyaya başlamadan evvel en azından çalışacağınız odadaki elektriği mutlaka kesin.

MUTLAKA GÖRMELİSİN !..   Marshall'dan Lokum Renkleri

 

Boyadan Önce Duvar Temizliği

Eğer duvarlar kirliyse deterjanla veya kimyasal maddelerle yıkayın ve kesinlikle kurutun. Boşlukları, eski çivi deliklerini ve çatlakları alçı ile doldurun. Kurumasını bekleyip, bir zımpara ile düzleştirin.
Duvarlarınızı hafif şekilde zımparalayın. Tamamen pürüzsüz ve yarı parlak yüzey haline getirin. Daha sonra pamuksuz nemli bir bezle silin.

Tavan Boyarken Dikkat !..

Tavanı boyarken tavan ile kartonpiyer arasına bant yapıştırmak iyi fikir olacaktır. Bunun için 5cm. açılı fırça kullanın. Tavan köşeleri boyunca 7cm genişliğinde bant kesin. Üst üste binen yerler için cetvel kullanarak boyayın. Boyayı iki kat uygulayın.

 

İlk katın kurumasına özen gösterin. Duvarlarınızı tek seferde boyayın. Tavanınızı düzgün bir şekilde bantlayın ve duvarınızın kartonpiyer, tavan, pencere, kapı, süpürgelik, köşe ile birleştiği yerlerde bandı kesin. Boyayı iki kat uygulayın. İsterseniz bir kat astar, bir kat boya yöntemi de kullanabilirsiniz.

Kapı ve Pencerelerde Açılı Fırça

Kapı ve pencerelerinizi 5 veya 7,5 cm açılı fırça kullanarak boyayın. Robot fırça olarak da bilinen bu fırçaların 2,5 cm açılı olanı ise pencere kenarları için ideal bir tercih olacaktır.

MUTLAKA GÖRMELİSİN !..   Ahhh... Bir Evim Olsa

Pürüzlü Duvarlar İçin

Duvarlarınızda saten alçı yoksa, duvarlarınız pürüzlüyse, mümkün olan en mat boyayı son kat olarak kullanın. Son kat boya mat olursa, tümseklerin göze batmasını engelleyecektir.

 

1 Yorum “Pratik Ev Boyama Teknikleri”

  1. Desenli Rulom
    Tasarımlarınızın, ev dizaynlarınızın ne kadar özgün olacağı hayal gücünüze kalmış.

    http://www.desenlirulom.com tıklayınız..

    Üstelik duvar kağıdın’dan % 80 daha ucuz …

    TÜRKİYEDE BİZDEN UCUZ SATAN YOKKK ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Bebek odası dizaynı

Hoş Geldin Bebek... Dünya'ya merhaba diyecek bebeğiniz, sizin için varolan en önemli değerdir. Öyle ki...

Kapat