Ev Boyama Nasıl Yapılır ? Profesyonel Öneriler

Evimi Kendim Nasıl Boyarım ?

Google da Plastik Boya Nasıl yapılır veya Silikonlu Boya nasıl yapılır gibi, ev boyarken ne kadar boya gider gibi aramalar yaparken bu sayfamızda buldunuz kendinizi muhtemelen. Tahminimizce evinizin boyası iyice eskidi veya artık duvar renklerinden iyice sıkıldınız. Ev boyama maliyeti yada ev boyama fiyatları biraz yüksek olduğundan da evinizi kendiniz boyamaya karar verdiniz. Ancak biraz yardıma ihtiyacınız var, zira bu işi daha önce hiç yapmadınız. O halde gelin size biz profesyoneller yardımcı olmaya çalışalım. Başta Kolay Ev Boyama yöntemleri ile ev boyarken nelere dikkat etmeli gibi önerilerle, iz bırakmadan boya nasıl yapılır yada boya kıvamı nasıl ayarlanır gibi püf noktaları ile evinizi profesyonellere taş çıkartacak bir şekilde boyamanız adına sizlere azıcık destek olalım ne dersiniz ?..

Eşyalı Evde Boya Nasıl Yapılır ?

Ev boyamak çok meşakkatli bir iştir, hele de içinde eşya olan, hali hazırda oturulan bir evin boyaması adeta işkencedir.  Ev eşyaları, parkeler, kapılar zaten zor olan işi iyice zorlaştırır. Bu ağır ve meşakkatli işin maddi boyutu ise ayrı bir yüktür. Ancak kendi evinizi kendiniz boyamayı düşünürseniz, en azından usta maliyetinden kurtularak, işin maddi yükünü yüzde elli oranında azaltabilirsiniz… Eğer evinizi boyatmayı düşünüyorsanız ve yüzde elli gibi az bir maliyet size çekici geldiyse, tulumlarınızı giyin ve binbirdekor.com’un sizlere sunduğu tavsiyeleri göz önünde bulundurarak bir profesyonel edası ile duvarlarınıza fırçalarınızı sürmeye başlayın…

Ev Boyama Önerileri

Boyayı satın alırken daima aynı cinste boya satın alın. Aksi halde astar kullanmanız gerekebilir. Boya çok sıcak veya soğuk ortamlarda uygulanmamalıdır. İç ve dış mekanlarda kullanılacak renkler dikkatli seçmeniz gerekir.  Mümkün olduğunca mekanınıza uygun ve modası kolay kolay geçmeyecek, aynı zamanda kiri tozu belli etmeyecek, kullanışlı renkler seçmenizde fayda var.  Ayrıca Işık, mobilya rengi, alt boyanın koyu renk olması, dış cephe için çevre renkleri gibi kriterleri de göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanında yeni yapılmış çimento sıvalı veya brüt beton yüzeylerde ilk defa yapılacak boya uygulaması için en az 3-4 hafta beklemenizi öneririz.

Ev Boyama Hazırlık Aşaması

Profesyonel gibi bir boya yapmak için iyi bir hazırlık aşaması da şarttır. Bunun için de ilk olarak duvarlarınızın yüzeyinin temiz olmasına dikkat edin. Yağlı, kirli, kabarmış yüzeylere boya sürmeden iyice temizleyin. Eğer eşyalı bir evde boya yapacaksanız bütün mobilyaları odanın ortasında toplayın ve yapı marketlerde satılan büyük koruma naylonları ile sımsıkı kapatın. Sonuçta mobilyalarımızı da boyamak istemeyiz değil mi 🙂

Boya Kıvamı Ayarlama

Boyayı kullanmaya başlamadan hemen önce iyice karıştırın. Eğer boya eski ise ve üzeri aşırı derece de kabuk bağladı ise yada sert dip çökmesi yaptıysa bu boyayı kullanmayın. Boya ambalajında belirtilen, uygulama talimatlarına mutlaka uyun. Boya aşırı inceltilmemeli, üretici firmaların önerilerine uyularak uygulanmalıdır. Ayrıca boyaya toz veya sıvı herhangi bir katkı ilavesi yapılmamalıdır. (Örn. beyaz tutkal, aşırı renk tüpü)

Duvar Boya Uygulaması

Profesyonel boyacılar kalın ve tek kat yerine, ince ve 2 kat boya uygularlar. Bunu dikkate alın ki bu boyama işleminin en önemli püf noktasıdır. Tabi katlar arası kuruma süresini de dikkate almanızda fayda var ki bu süre boyanın kapatıcılığını, rengini, dayanıklılığını etkiler. Bunun yanında boya uygulamasında, iyi bir sonuç elde edebilmek için, boya tipine göre uygun fırça-rulo veya tabanca seçimi yapılmalıdır. Boyanın iyi bir performans gösterebilmesi için, yüzeyde belli bir mikron kalınlığında tabaka olması gerekir. (Tabanca uygulamalarında bu tabaka ince olur.) Metrajına göre boya alımı yapılmalı, yüzey ve alttaki renk düşünülerek boyanacak alanın metrekaresi hesaplanarak boya alınmalıdır. Boya alanı ve boya kilo hesabı hakkında fikir almak için “Evime Kaç Litre Boya Gider” başlıklı makalemize de göz atmanızı öneririz.

Boya Yaparken Hava Şartları Nasıl Olmalı ?

Sıcak yüzeylere boya sürülmemelidir. Çok soğuk ve çok soğuk havalarda boya uygulaması yapılmamalıdır. (Örn. dış cephe boyaları, dış cephe vernikleri, dış cephede kullanılacak sentetik, selülozik veya akrilik boyalar.) +5 derecenin üzerinde ve kuru yüzeylere uygulama yapılmalıdır.

Artan Boyaların Saklanması

Boya kullanıldıktan sonra kutu içinde fazla boşluk kaldıysa, sentetik boya ve astarlar üzerine az miktarda tiner ekleyip (1 mm) kutunun ağzı sıkıca kapatılarak saklanır. Özellikle sentetik boyaları uzun süre saklayabilmek ve korumak için daha küçük bir kutuya aktarılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir