En Kaliteli ve Kullanışlı Mutfak Dolabı Hangisi ?

Akrilik Mi, Membran Mı, Lake Mi ?

Bu sayfamızda olduğunuza göre mutfak dekorasyonunuzda mutfak dolaplarını değiştirecek kadar köklü bir tadilata girmişsiniz ve muhtemelen yeni mutfak dolabınız için bilgi topluyorsunuz. Eğer tahminimiz doğru ise en doğrusunu yaptığınızı da belirtmek isteriz. Çünkü mutfak dolapları pahalı ürünler ve her canınız istediğinde yada beğenmediğinizde yenisini yaptırmanız tabi eğer çok zengin değilseniz imkansız arkadaşlar. Bu nedenle mutfak dolabı yaptırmadan hemen önce ince eleyip sık dokumanızda fayda var. Hem bu konu da binbirdekor.com olarak bizlerde yanınızdayız ve bu sayfamızda sizlere mutfak dolabı tavsiyeleri sunuyoruz. Sizler için en kullanışlı ve güzel mutfak dolabını bulmak adına bir araştırma yapıyor, Leke tutmayan mutfak dolabı yada Sararmayan beyaz mutfak dolabı isteyen okurlarımız için Membran mutfak dolapları, lake mutfak dolapları ve akrilik mutfak dolapları hakkında bir araştırma yapıyor, avantajları ve dezavantajları ile birlikte bilgilerinize sunuyoruz.

Sararmayan Mutfak Dolabı

Özellikle beyaz mutfak dolaplarının en büyük handikapları kullanılan malzemeye bağlı olarak sararmaları. Genel olarak bu tarz mutfak dolapları kısa bir zaman içerisinde çoğunlukla güneş ışınlarının etkisi ile sararma yapıyor. Bunu engellemenin tek yolu ise ilk başta yani mutfak dolabınızı yaptırırken doğru malzeme seçimi yapmak. Kaliteli ve zamanın izlerine yenik düşmeyen malzemeler tercih etmek. Şimdi gelin bu malzemeleri hakkında sizleri biraz bilgilendirelim.

Mutfak Dolabı Malzemeleri

Ülkemizde mutfak dolapları genel olarak 3 farklı malzeme ile üretiliyor. Bunlar Lake, Membran ve akrilik malzemeler. Yani lake mutfak yada membran mutfak derken aslında kullanılan hammadde kast ediliyor. Bu üç malzeme de MDF olarak bildiğimiz suntalam malzemenin türevleri. Ancak hepside kullanım alanına göre farklı yöntemlerle üretilmişler ve hepsinin farklı avantajları ve dezavantajları var.

Membran Mutfak Dolapları

Mat beyaz mutfak dolabı kullananların bir çoğu aslından tercihini membran malzemeden yana kullanmışlardır. Membran yüzeyler Polivinli klorür (PVC) folyo ile kaplıdır. Bu nedenle, mat, parlak ve ahşap gibi çok farklı renk seçenekleri hatta ve desen alternatifleri vardır. Hazır mutfak markaları ve üreticilerinin sıklıkla tercih ettiği bu ürünün en büyük avantajı fiyatının lake ve akrilik malzemeye göre çok daha uygun olmasındır. Ayrıca pürüzsüz ve lekelere karşı son derece dayanıklı bir yüzeye sahiptirler. Üstelik geniş bir desen ve renk yelpazesi vardır. Membran malzemenin en büyük handikabı ise su ve güneş ışınlarına karşı akrilik ve lake dolaplara göre daha az dayanıklı olmaları ve üzerilerinde ki folyo malzemenin zaman yenik düşerek belli bir süre sonra soyulması.

Lake Mutfak Dolapları

Pürüzsüz ve parlak görünümleri, dayanıklı ve uzun ömürlü yapıları nedeniyle modern mutfak dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan lake malzemeler, laka ya da lak olarak adlandırılan bir tür reçine kullanılarak uygulanan cila yöntemi ile elde edilir. Bu nedenle, MDF malzeme ile tamamen  kaynaşan bir yüzeye sahipler. Bu malzemenin en güzel özelliklerinden biri ise dolaplarınızın renginden sıkıldığınızda rengi en kolay değiştirilebilen bir malzeme oluşudur. Ayrıca neme ve mutfaklarda pek eksik olmayan buhara karşı da son derece dayanıklıdır. Fakat özellikle de zahmetli bir iş olan reçineli zamkla cilalama işçiliği sebebi ile membran ve akrilik malzemeye göre daha pahalıdır. Temizliğine çok dikkat etmek gerekir, düzenli temizlik ister ve uzun süre güneşe maruz kaldığında sararma yapar.

Akrilik Mutfak Dolapları

En kullanışlı ve avantajlı malzemeyi sona bıraktık arkadaşlar. Evet akrilik malzeme MDF plakaların yüzeyine akrilik boya ile boyanmış bir yüzeyin tutkal ve presle yapıştırılmasıyla elde ediliyor. Çok parlak bir görünüme sahip olan bu malzeme de kırmızı, siyah, beyaz yeşil ve daha bir çok renk seçeneği de mevcut. Bu malzemeyi diğer dolaplarından daha kullanışlı hale getiren özelliği ise güneş ışınlarına karşı son derece dayanıklı olması. Evet sararmayan mutfak dolabı derken aslında Akrilik mutfak dolapları kastediliyor. Bu  malzeme ile üretilen dolaplar direk olarak güneş ışınlarına maruz kalmadıkça sararma yapmıyor, rengi solmuyor. Üstelik neme ve çizilmeye de karşıda çok dayanıklı. Ayrıca küçük çocuklu evler için de sağlıklı bir malzeme zira üretiminde toksik madde kullanılıyor. Peki akrilik malzemenin hiç mi dezavantajı yok ?

Lake  Mutfak mı Membran Mutfak mı Akrilik Mutfak mı İdeal Mutfak Hangisi ?

Olmaz mı efendim akrilik mutfaklar çok parlak bir yüzeye sahip oldukları için leke ve izlere karşı çok dayanıksızlar. Dolaptaki parmak izleri ve lekeler hemen göze çarpar. Dolayısı ile düzenli temizlik gerektirir. Allah’tan temizliği oldukça kolaydır. Daha önce akrilik beyaz mutfak dolapları hakkında bir makale yayımlamıştık, ilk paragrafta ki akrilik mutfak dolabı linkine tıklayarak bu mutfaklar hakkında daha detaylı bilgi alabilir, görsel örneklerini de yine aynı sayfada inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir