Ekim’de bahçe ve çim bakımı

Ekim ayında bahçeye ne ekilir çim ekim ayı bahçe bakımı çiçek bakımı ekim ayı çiçekleri ekim ayında bahçede yapılacaklar ekim ayında bahçe işleri ekim ayında çim ekilirmi gül bakımı ?…

Yağmurlar başladı, soğuk kış günleri kapıda ve artık bahçe keyfi güney illerinde sürsede bir çok bölgede son buldu 🙁 Bir bahçem olmamasına rağmen özel ilgi alanımda olduğu içindir ki bahçesi olanlar adına, her ne kadar onları ölesiye kıskansamda bu duruma üzülüyorum 🙂   Yine özel ilgi alanımda olduğu içindir ki onların bahçelerini diri ve güzel tutmaları için, gelecek yazı güzel bahçelerle karşılamaları için bahçe ve çim bakımı hakkında aylık  makalelerimi yayınlamaya devam ediyorum.

Efendim bu sayfamızda, yağışların başladığı, yaprakların yavaş yavaş döküldüğü Ekim ayı içerisinde çimlerimizin, güllerimizin, çiçeklerimizin bakımı ve bahçemize yeni ekeceğimiz bitkiler hakkında önemli bilgiler bulacaksınız. Hadi bakalım kış geldi diye bahçemizi ihmal etmek yok, şimdi biraz ter atma zamanı…

Ekim ayı bahçe bakımı
Ekim ayı bahçe bakımı

Bu aylarda bahçelerde yoğun olarak yaprak dökülmeleri başlar. Dökülen yaprakların çim alanlar üzerinden toplanması gerekir. Aksi takdirde bu dökülen yapraklar böcek ve solucan probleminin artmasına dolayısı ile çimlerin zarar görmesine neden olur. Ayrıca bahçe bitkilerinizin dibinden çıkan sürgün ve fışkınları, ayrık otlarını da temizlemeyi unutmayın.  Bu arada bahçe çalılarından yerini beğenmedikleriniz varsa ekim ayı onların yer değişimi için en uygun aydır. Unutmayınız ki, bahar ayında bahçelere dikilen mevsimlik çiçekler, bozulmaya başlayacağından onların toplanıp temizlenmesi yerlerinin hazırlanması gerekir.

ekim ayı bahçe bakımı_3
Ekim ayında bahçe işleri

Bahçenizde gül varsa; dağişik ve düzensiz çıkan gülleri de  budayın. Yine güllerin üzerindeki hastalıklı yaprakları temizlemeyi unutmayın ki bir sonraki sezona güzel açabilsinler. Gelecek yıl bahçenizde yeni ve taptaze çiçekler görmek niyetindeyseniz tohum vermiş çiçeklerinizin tohumlarını toplayın ve ekim zamanları gelene kadar onları bir zarfın içinde saklayın. Bu arada ekim ayı içerisinde bahçenize begonya ve lale ekmeye başlayabilirsiniz.  Kış mevsimi boyunca çiçek açan mevsimlik çiçekler ( hercai menekşeler,çuhalar, kış nergisleri, vs.) ve soğanlı bitkiler ekilebilir.

Ekim ayı çim bakımı
Ekim ayı çim bakımı

Gelelim Ekim ayında bahçemizdeki çimlerin bakımına arkadaşlar… Ekim, çimlere kış gübresi atmak için uygun zamandır. Çünkü kış gübresi, kış mevsimi boyunca çimlerin potasyum ihtiyacını karşılayarak soğuktan ve dondan etkilenmesini önler. Ekim ayının sonuna doğru tohum ekme yolu ile çim tesisi ve düzenli biçme işlemi sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir