Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Evde Nasıl Yapılır ?

Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Hazırlama Yöntemleri

Bu sayfamızda olduğunuza göre muhtemelen evde tadilat var ve kendi duvar kağıdınızı kendiniz yapıştırmak niyetindesiniz. Eğer tahminimiz doğru ise doğru yerdesiniz zira bu sayfamızda duvar kağıdı yapıştırma adına, “duvar kağıdı tutkalı nasıl hazırlanır?” ve “Tutkal nasıl yapılır?” gibi önemli bir konu hakkında sizlere detaylı bilgiler sunuyor, bu özel tutkalı hazırlama sürecinde sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ayrıca duvar kağıdı ile ilgili yayımladığımız makalelerde sıklıkla sorulan Duvar kağıdı tutkalı bozulur mu ve Yapışkanlı Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır? gibi sorularınızın cevaplarını da yine bu sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca en iyi duvar kağıdı yapıştırıcısı markalarını da yine bu sayfamızda bulabilirsiniz. Bu nedenle duvar kağıdınızı büyük bir hevesle duvarlarınıza yapıştırmaya başlamadan önce bu makalemizi dikkatle okumanızı öneririz.

Duvar Kağıdı Neyle Yapılır ?

Son zamanlarda duvar kağıtları ev dekorasyonlarının vazgeçilmez bir ögesi olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu bağlamda sizler gibi evini yeniden dekore eden bir çok odalarının en az bir duvarında  duvar kağıdı uygulaması yaptırmak yada yapmak istiyor. Binbirdekor.com’un bu sayfasında olduğunuza göre muhtemelen sizin evde de tadilat var ve sizde odalarınıza duvar kağıdı yapmak niyetindesiniz. Büyük bir ihtimalle de bu uygulamayı kendiniz yapacaksınız ve konu hakkında pek bir bilginiz yok. Belki de duvar kağıdının duvara neyle yapıştırılacağını bilmeyen okurlarımız bile vardır burada 🙂 O halde gelin sözü daha fazla uzatmayalım ve duvar kağıdınızı duvarlarınıza yapıştırmanızı sağlayacak olan duvar kağıdı tutkalı nasıl hazırlanır anlatmaya başlayalım.

Duvar Kağıdı Tutkalı Miktarı

Duvar kağıdı tutkalları genel olarak toz şeklinde, 125 gram, 250 gram, 500 gram ve 1 Kilogramlık paketler halinde satılıyorlar. Peki biz kaç gramlık bir yapıştırıcı alacağız yada bizim duvar kağıdı kaplayacağımız alan için kaç gram tutkala ihtiyacımız var önce bu sorunun yanıtını verelim. Efendim genel olarak duvar kağıdı ustaları 125 Gramlık bir yapıştırıcı ile 2-4 Rulo yani 20 metrekare, 500 Gram tutkal ile 10-12 Rulo 60 m² duvar kağıdı yapıştırıyorlar. Bu örneğe göre duvarınızın enini ve boyunu ölçüp yüzey alanı metrekaresini çıkartarak kendi duvarınız için ne kadar tutkal gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Örneğin duvarınız 15 m² ise yine 125 gramlık bir paket alıp bunun yarısını kullanacaksınız.

Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Su Oranı

Gelelim bu tozu gerçek bir tutkal haline dönüştürmeye. Toz duvar kağıdı tutkalı suda çözünen selüloz esaslı yapışma gücü yüksek bir polimerdir. Dolayısı ile bu tozu tutkal haline getirmek için su kullanacağız. 10 Litrelik normal bir su kovası ve bir karıştırıcı işimiz görecektir. 125 Gramlık bir yapıştırıcı için ise 6 Litre su kullanmanız yeterli olacaktır. Tabi bu durum bazı markalarda farklılık gösterebilir. Bu nedenle toz tutkal paketinin üzerinde yazan su/tutkal oranlarını mutlaka incelemenizi öneririz. Ayrıca yine bazı tutkal markaları için sıcak su kullanmanız da gerekebilir ki bu da yine paket üzerinde mutlaka belirtilmiştir. Eğer herhangi bir uyarı yoksa normal çeşme suyu ile işe başlayabilirsiniz.

Toz Tutkalı Su İle Karıştırma

Öncelikle sadece suyu kovanın içerisine dökün ve karıştırıcı ile çay karıştırır gibi karıştırmaya başlayın. Su kovanın içerisinde dönmeye başlayınca toz tutkalı kovaya ekleyebilirsiniz. Su ile toz tutkalı kova içerisinde 5-6 dakika boyunca karıştırdıktan sonra karıştırma işlemini bırakıp kova içerisinde ki tutkalı gözlemleyin. Bu sıvı içerik yaklaşık 10 dakika sonra boza kıvamına gelecektir. Bu da tutkalınızın kullanıma hazır olduğu ve uygulamaya başlayabileceğiniz anlamına gelir. Hazır olan bu tutkalı hemen kullanmayacaksanız sıvı halde 1-2 gün saklayabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Tutkalı Çeşitleri ve Fiyatları

Piyasada bir çok marka duvar kağıdı tutkalı markası mevcut. Bunların fiyatları 125 Gram için 9 TL ile 1 Kg için 35 TL arasında değişiyor. Piyasada en bilindik markaların başında ise Handiron Duvar Kağıdı Tutkalı geliyor. Tabi Pattex Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı ve Halley Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı da en bilindik ve sıklıkla kullanılan markalar arasında yer alıyor.

Duvar Kağıdı Yapıştırma Yöntemleri ve Rulo Hesaplama

Yukarıda duvar kağıdı yapıştırıcısını satın almadan hazırlanmasına kadar geçen süreçte ihtiyacınız olacak bilgileri sunmaya çalıştık. Ancak duvar kağıdınızı kendiniz yapıştırcaksanız elbette sadece bu bilgi yeterli olmayacaktır. Bu nedenle Kendi Duvar Kağıdını Kendin Yapıştır ve Duvar Kağıdı Rulo Hesabı başlıklı makalelerimizi de linklere tıklayarak mutlaka okumanızı öneririz.

4 Yorum “Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Evde Nasıl Yapılır ?”

  1. Yapıştırıcıyı dediğiniz gibi yaptım ama nasıl süreceğiz bunu acaba yardımcı olabilir misiniz ?

    1. Konunun hemen altında duvar kağıdını kendileri yapacak olan okurlarımız için detaylı açıklama yaptığımız konuların linki var. O linklere tıklayarak istediğiniz tüm bilgileri alabilirsiniz.

    1. Evet kaygan olması normal, bu size duvar kağıdınızı yapıştırırken tam olarak ayarlama fırsatı da verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir