Duvar Boyası Miktarı Nasıl Hesaplanır ?

Ne Kadar Boya Gider ?

Duvar Boyası Hesabı Bir Eve Kaç Litre Duvar Boyası Gider Boya Alanı ve Boya Kilo Hesaplaması Evime Ne Kadar Duvar Boyası Almalıyım 2+1 Daireye Kaç Litre Boya Lazım 15 Litre Boya Ne Kadar Alanı Boyar – Duvar boyalarınız iyice eskidi, silmekle geçmiyor artık kirler, hatta yer yer solmalar ve dökülme var ya da uzun zamandan beri duvar renklerinizin modasının geçtiğini düşünüyor daha farklı, evinizi daha modern, daha şık gösterecek duvar renkleri ile boyamak yada boyatmak istiyorsunuz, ancak bir türlü eliniz başınıza değmedi. Hep tam niyetlendiğinizde ya ekstra başka bir iş çıkıyor yada maddi anlamda hazırlıksız yakalanıyorsunuz 🙂

Duvar Boyamak Zor mu ?

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar hemen bir çoğumuzun başına gelen, son derece normal olaylar. Son 3 yıldır evini boyatmak isteyip de bir türlü fırsat bulamayan arkadaşlarımız, okurlarımız var. Hele de hali hazırda dayalı döşeli, eşyalı evlerde boya yapmak hakikaten zor iş. Bir de boyacı ustası ve duvar boyası maliyetlerini göz önüne alacak olursak duvar boya badana işlerinin bu kadar ertelenmesini “tembellik” olarak adlandıramayız.

Kendi Duvarınızı Kendiniz Boyayın !..

Fakat bu işin en azından maliyetini düşürebilirsiniz. Eğer hakikaten tembel değilseniz 🙂 kendi duvarlarınızı kendiniz boyayabilir işçilik külfetinden kurtulabilirsiniz. Sonuçta iş duvar boyama işi, beyin ameliyatı değil. Rulo ile fırça kullanılarak yapılan biraz dikkat ve itina isteyen basit bir iş. Boyacı ustalarımız bizlere kızmasınlar ama Avrupa’da, Amerika’da bir çok ev hanımı evlerinin duvarlarını bizzat kendileri boyuyor. Hem de “Benim” diyen boyacı ustasına taş çıkarak kadar güzel yapıyorlar işlerini.

Basit Duvar Boyama Teknikleri

Eğer biraz cesaretlenip duvarlarınızı kendiniz boyamaya karar verdiyseniz internet gibi bir denizin engin bilgilerinden yararlanarak bu iş hakkında kısa zamanda bir çok bilgi toplayabilir, bir kaç fırça darbesinden sonra kendinizi usta olarak nitelendirebilirsiniz. Bu konu da binbirdekor.com olarak bizlerde yanınızdayız ve çeşitli duvar boyama makaleleri ile işinizi elimizden geldiğince kolay yapmanıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Mesela BURADAN 1 günde hızlı duvar boyama tekniklerine göz atabilirsiniz.

Evde Duvar Boyarken

Kendi duvarlarınızı kendiniz boyarken sizi en çok zorlayacak bölüm tavan ve duvarların kesiştiği çizgilerdir. Kestirme boya olarak adlandırılan bu alanlarda son derece dikkatli ve hassas davranmanız gerekir, zira bir iki milim el kayması bembeyaz tavanlarınız da istenmeyen duvar boyası lekeleri oluşmasına neden olacaktır. Aynı şekilde pencere ve kapı pervazlarının kenarlarında da kestirme boya uygulaması yapmak durumundasınız. Burada da tıpkı tavan kesişimlerinde olduğu gibi özen göstermelisiniz. Tabi biz bu tip alanlarda genelde maskeleme bandı kullanılmasını öneriyoruz. Böylece duvar boyanız kapı, pencere yada tavan gibi alakasız alanları boyamıyor 🙂

Kaç Litre Boya Kullanacağız ?

Evlerini kendileri boyayanların teknik anlamda zorlandıkları diğer bir konu ise boyanacak alana kaç litre boya gideceği ?.. Gerçi bu husus sadece evlerini kendileri boyayanlar için değil, boyacı ustasına para vererek boyatanların için de bir sorun, zira malzemesi boya vermek isteyen tüketicilerin bir çoğu ne kadar boya satın alacakları hakkında fikir sahibi değil. Boyacı ustası ne kadar derse o kadar boya satın alıyor ve genel de elinde çuvalla para verilmiş bir ton boya kalıyor 🙂

Artık Boyalar Ne Olacak ?

Fazla boyadan zarar gelmez“, “fazla olsun eksik olmasın” gibi kalabalık sözlere kanmayın, zira boya açıldıktan sonra belli bir saklama ömrü olan bir malzeme ve inanın saklaması da hiç kolay değil. Hele de eliniz de fazla miktarda boya arttıysa vay halinize… Koca koca kutularda bir kaç yarım kalmış boya nereye koyulur şimdi ? Bodruma mı, tavan arasına mı 🙂  Zaten nerede saklarsanız saklayın bir süre bu boyalar özelliğini kaybedecek ve taşlaşacak, sizin verdiğiniz onca para da o kovalarla birlikte çöpe gidecektir. Dolayısı ile çok fazla boya arttırmadan, sadece daha sonra duvarlarınızın başına gelebilecek ufak tefek kazaların izlerini örtbas etmek için rötuşluk bir kavanoz boya fazlası ideal miktar olacaktır. Hem bu miktarda ki rötuşluk boyayı saklamak daha kolay olacak, hem de kavanozun ağzı sıkıca kapalı olduğundan uzunca bir süre daha dayanacaktır.

Boya Kilo Litre Hesabı

Aslında hem duvarlarını kendileri boyayan, hem de bir usta vasıtası ile duvarlarını boyatacak olanlar için bu işin basit bir hesabı var ki daha önceki binbirdekor.com sayfalarında da bu hesaptan bahsetmiştik. Ancak okurlarımızdan sıklıkla bu doğrultuda da sorular gelmeye devam ettiğinden farklı bir başlıkla boya alanı ve boya kilo hesabını yeniden bilgilerinize sunmaya karar verdik. Aşağıda ki adımları izleyerek evinize ne kadar boya gideceğini bulabilir, böylece ne fazla ne de az boya satın almaktan kurtulabilirsiniz.

Boya Alanının Hesaplanması

İlk olarak boyayacağımız duvarların kaç metrekare alana sahip olduğunu hesaplamamız gerekiyor. Bunun için öncelikle duvarlarınızın yüksekliği ve genişliğini ölçmeniz gerekiyor. Zeminle tavan arası yükseklik, köşeden köşeye de genişliği verir. 1 Duvarın genişliği ile yüksekliğinin çarpımı ise toplam yüzey ölçüsünü verir. Bu hesaplama metodu ile boyayacağınız odanın, mutfağın, salonun yada antrenin tüm duvarlarını tek tek hesaplayın. Ardından çıkan tüm sonuçlarını basit toplama işlemi ile toplayarak kaç metrekare boyanacak alanınız olduğunu hesaplayın.

 

 

BOYA ALANI ÖRNEK HESAPLAMA ;

4 metreye 4 metre kare şekilli bir oturma odanız olduğunu varsayalım. Buna göre

Duvar Yüksekliği 3m. X Duvar Genişliği 4m. = 12 m. Bir oda duvarı yüz ölçümü olacaktır.

Odada 4 duvar olduğuna göre 4X12m = 48 M² Toplam boyanacak alan olacaktır. Odada kapı ve pencere gibi boyanamayacak alanlar var ise bu hesaptan düşebilirsiniz. Bunun için de kapıların ve pencerelerin yüz ölçümünü hesaplayıp genel alan hesabından çıkarabilirsiniz. Bir başka fikir de pencere ve kapı alanlarını düşmek yerine bu alan için hesaplanan boyaları rötuş için de saklamaktır.

Kaç Litre Boya Kaç Metrekare Duvar Boyar ?..

Yukarıda da bir örnekle de boya yapılacak duvarların toplam yüz ölçümünü hesapladık, şimdi sıra bu alanlar için kaç litre boya almamız gerektiğini hesaplayacağız. Genellikle piyasa da ki boyalar standart olarak 2.5 Litre, 7,5 Litre ve 15 Litre hacimlerinde satılırlar. Bu standartlara göre 2,5 Litrelik duvar boyası 10 ile 15 M² bir alanı boyar.  7,5 Litre bir boya ise 20 – 30 M² bir alanı boyar. 60 ila 90 M² bir alan için ise 15 Litrelik boyaya ihtiyacınız olacaktır.

Bir çok okurumuz bir elinde metre, diğer elinde hesap makinesi yada not defteri ile evlerinin içinde tur atmaya başladı bile. Muhtemelen epeyce bir hesap yapılıp yarın yapı marketlerin yolu tutulacak, umarız verdiğimiz bu bilgiler tam anlamı ile anlaşılmıştır ve dolayısı ile emekleriniz ve paracıklarınız boşuna gitmez 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
3 Yatak Odalı Muhteşem 4+1 Daire Planları ve Projeleri

Küçük Ev Dekorasyonu 4+1 Daire Planları 4+1 Ev Dekorasyonu Geniş Daire Dizaynı Ev Dekorasyon Fikirleri...

Kapat