Desenler Nasıl Kullanılmalı

Duvar kağıdından, oturma grubuna, perdeden, halıya kadar desenler her yerdedir ve dekorasyonumuz da oldukça önemli bir yer tutarlar. Tabi eğer desenler doğru şekilde uygulanmış ise… Ancak desen seçimi ve uygulaması doğru yapılmayan dekorasyonlar da ise sonuç genellikle hüsran olur. Bu nedenledir ki binbirdekor.com olarak şimdi desen uygulamaları hakkında birkaç işinize yaracayacak bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik….

Çok fazla çiçekli deseni birlikte kullanmak tehlikeli olabilir. İki büyük desenli kumaş arasında biraz mesafe bırakılması gerekir. Mesela, pembe çiçekli duvar kâğıdı ile kaplı bir duvarın önüne yerleştireceğiniz kırmızı çiçekli bir kanepe, kadınsı bir etki yaratacaktır. Fakat aralarında düz renkli yüzeylerin bulunması koşulu ile damask kumaş kaplı bir koltuğu desenli duvar kâğıdı ile aynı odada kullanabilirsiniz.

Baskılı kumaşları, tıpkı kıyafetlerinizde kullanırmış gibi mekânlarda kombinleyin. Nasıl ki bol desenli bir eteği düz bir üst ve sade aksesuarlar ile birleştiriyorsanız, göz alıcı desenlerdeki bir duvar kâğıdını ya da halıyı da natürel mobilya ve objelerle daha da dikkat çekici duruma getirebilirsiniz.

Aynı mekânda birden çok farklı desen kullanacaksanız (örneğin ekose, çiçekli ve çizgili), renkleri doğru seçmelisiniz. Renk tonları ve yoğunlukları birbirini tutuyorsa keşmekeş yaratmaktan kurtulursunuz. Farklı desenlerde aynı renklerin devam etmesi de önemli.
Yine de maksimum etki sağlayabilmek için tek bir cesur desen tercih etmekte yarar var. Özellikle dar mekânlarda, desenli mobilyanın arkasına beyaz bir duvarı fon yapmak hem deseni daha çok ortaya çıkartır, hem de odayı küçültme etkisinden kurtarır.
Küçük alanda büyük desenlerin görsel dezavantajını yaşamamak için, tavanın yüksek olmasına ve bolca ayna-cam kullanmaya dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir