Deprem Tedbirleri

Merkez üssü Van‘ın Erciş ilçesinin Tabanlı köyü olan 7.2 büyüklüğündeki bu son deprem fay hatlarının neredeyse cirit attığı ülkemizde depremle yaşamamız gerektiği gerçeğini bizlere bir kez daha gösterdi. Korkumuz tabi ki ölü ve yaralı sayısının artması ve korkulan gerçek oluyor, her geçen dakika bu sayı artarken, yetklili ağızlardan ve uzmanlardan bu sayısının çok çok daha artacağını öğreniyoruz.
Ne acı bir anekdottur ki en son 1999 yılında yaşadığımız  7.4 büyüklüklüğündeki Marmara depreminde 17127 can kaybı yaşanmış, ve yine Van’da olduğu gibi 7.2 büyüklüğündeki Bolu- Düzce depreminde 845 insanımızı kaybetmiştik. binbirdekor.com olarak son yaşadığımız Van-Erciş depreminde hayatını kaybeden vatandaşlara allahtan rahmet geride kalanlara ise sabır ve dirayet dileyerek bir daha can kaybı yaşanmaması adına deprem öncesi, deprem sırasında ve deprem sonrası alınacak tedbirler ile ilgili bilgilerle sizleri başbaşa bırakıyoruz.     

Deprem Öncesi Alınacak Tedbirler
Depremde ve sonrasında nasıl hareket edileceğini ve davranılacağını tüm aile bireylerinin bildiğinden emin olunuz. Acil iletişim planları oluşturun. Bulunduğunuz çevrede emniyetli yerleri belirleyiniz.
Deprem sonrası evdeki, işteki dışardaki aile bireylerinin biraraya gelebilmesi için planlar oluşturun.
Acil durumda aranacak telefon numaralarını ve ne zaman aranacağını çocuklarınıza öğretiniz.
Afetlerde İhtiyaç duyulan malzemeleri tedarik ediniz.
Raf ve dolapları emniyetlice duvarlara sabitleyip monte edin.
Büyük ve ağır eşyaları alt raflara yerleştirin.
Cam vs kırılacak eşyaları alçakta kapalı ve kilitlenebilir dolapta saklayın.
Ayna, resim gibi ağır eşyaları kişilerin kafalarına düşmeyecek şekilde asınız.
Baş üstündeki hafif ve emniyetsiz monte edilmiş eşyaları emniyete alınız.
Elektrikli aletleri, elektrik kablolarını ve gaz boru ve valflerini tamir edin ve emniyete alınız. Zira bunlar potansiyel yangın riski içerir.
Su ısıtıcıları şofbenleri tavan, taban veya duvarlara emniyetlice tutturunuz.
Binanızda var olan çatlakları teknik kişilere danışarak tamir ettiriniz.
Böcek-haşerat zehirlerini, her türlü uçucu ve yanıcı parlayıcı maddeleri emniyetlice alt raflarda kapaklı kilitlenen dolaplarda saklayınız.
Masa, kitap rafları, kitaplık, cam pencere, ayna ve resim gibi malzemelerin düşeceği kırılacağı yerlerden uzak durunuz.
Açıktaki binalardan, ağaçlardan, telefon ve elektrik direklerinden,  üst/alt geçitlerden ve yürüyen merdivenlerden uzaklaşın.

Deprem Sırasında
Deprem başladığında bulunduğunuz noktada hemen kendinizi korumaya alın ve deprem bitene kadar orada kalın. Sarsıntı kesilene kadar saklandığınız yerde kalın ve sizi koruyan şeyden ayrılmayın.
Depremde,  sallanma sırasında en tehlikeli şey binayı terketmeye çalışmaktır, bu sırada üstünüze bir şeyler düşebilir. Bina içinde duvar yanında  sağlam bir mobilyanın altına girin, sıkı tutunun ve orada kalın.
Açıkhavadaysanız, ağaçlardan, tabelalardan, binalardan, elektrik tellerinden ve direklerden uzak durun.
Araçtaysanız, aracınızı güvenli bir yere yanaştırın, yolu kapatmamaya özen gösterin, üst geçitlerden, enerji hatlarından ve diğer tehlikeli yerlerden olabildiğince uzağa park edin ve sarsıntı kesilene kadar aracın içinde bekleyin.
Asansördeyseniz, kat çıkış düğmesine basarak asansörü katta durdurun ve en seri biçimde asansörü terk ederek korunabileceğiniz bir yere geçin.
Tekerlekli sandalyedeyseniz, sandalyenizden ayrılmayın. Eğer mümkünse sizi koruyacak bir yere gidin, tekerlekleri kilitleyin ve kollarınızla başınızı koruyun.
Kalabalık bir topluluktaysanız, ezilmeyeceğiniz bir noktaya sığınmaya çalışın, yüksek yapıların bulunduğu yaya yollarından uzak durun, kapalı alandaysanız devrilen kolonlar vb. çarpabileceği için dışarıya koşmayın.
Binaların yakınındaysanız, düşen tuğlalar, cam, sıva ve diğer enkazdan korunmak için derhal bir kapı girişine sığının.
Deprem sonrası evcil hayvanların davranışları dramatikleşebilir, normalde sessiz ve dostça davrananlar sinirli ve düşmanca davranabilir. Dikkatlice yaklaşıp çit ile çevrili bir yere alın ve ani hareketlerden kaçının. Deprem sonrası evcil hayvanlar sağlık ve yer sorunları nedeniyle barınaklara alınmazlar, onlar için yeterli yiyecek ve su bulunan acil barınaklar tesis edebilirsiniz.

Deprem Sonrası
Deprem sonrası nereye saklanacağınızı belirleyin.
Yanıcı ve yakıcı maddeleri emniyetlice temizleyin evde iseniz binanızın ana doğalgaz vanasını hemen kapatın.
Gaz, su ve elektrik tesisatlarını kontrol edin. Gaz sızıntısı varsa kibrit, el feneri, elektrik düğmelerini ve elektrikli cihazları kullanmayın. Elektriği ana sigortadan, gazı bina dışındaki ana valften ve suyu vanadan kapatın. Pencereleri açın, binayı terk edin ve gaz firmasına haber verin. Eğer yüksek miktarda gaz ve kimyasal madde bulunan bir ortamdaysanız hemen oradan uzaklaşın.
Pilli radyonuzu açın ve acil durum talimatlarını dinleyin.
Telefonları acil durumlarda kullanın. Telefon hatlarını meşgul etmeyin.
Çevreyi yere dökülmüş dağılmış ilaçlardan ve tanıdığınız kimyasal maddelerden temizleyin.
Kırık camlardan uzak durun.
Kendinizin ve yakınınızdaki insanların yaralanma durumlarını kontrol edin. Yaralı ve hareket edemez insanlara yardım edin. Gereken ilkyardımı verin. Çok tehlikede değilseler kötü yaralanmış insanları hareket ettirmeyin. Çevrenizdeki insanlardan ve özellikle uzman kişilerden yardım isteyin.
Çevrenizdeki yetim, yaşlı, özürlü, yardıma muhtaç insanları hatırlayın ve onlara ulaşıp yardım edin.
Bulunduğunuz yerden ayrılıyorsanız yerinizi bildirin, acil durum çantanızı yanınıza alın.
Hırsızlık ve yağmalama olaylarına karşı evinizi güvenlikte tutun.
Zarar görmüş binalardan uzak durun. Evinize otoriteler “Artık Emniyettesiniz” derse geri dönün.
İlk deprem dalgasından sonra yeni sarsıntılar olabilir dikkatli olun. Ana deprem dalgasından sonra giderek daha hafif deprem dalgaları gelecektir. Muhtemelen ana deprem dalgasında zayıflayan yıkılmayan nesneleri zarara uğratacaktır. Deprem sonrası ek deprem dalgaları ilk saatlerde ve ilk günlerde, ilk haftalarda belkide deprem sonrası bir ay içinde olabilir.

 

1 Yorum “Deprem Tedbirleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir