Deprem Tedbirleri Nelerdir ? 2021

Depreme Karşı Alınacak Önlemler

Belirli ve kısa sayılabilecek aralıklarla yaşadığımız depremler ülkemizde tıpkı Japonlar gibi depremle yaşamamız gerektiği gerçeğini gösteriyor bizlere. Korkumuz tabi ki ölü ve yaralı sayısının artması ve korkulan gerçek oluyor, her geçen dakika bu sayı artarken, yetkili ağızlardan ve uzmanlardan bu sayısının çok çok daha artacağını da öğreniyoruz maalesef. Ne acı bir anekdottur ki en son 1999 yılında yaşadığımız 7.4 büyüklüklüğündeki Marmara depreminde 17127 can kaybı yaşanmış, ve Van depreminde olduğu gibi 7.2 büyüklüğündeki Bolu- Düzce depreminde de 845 insanımızı kaybetmiştik. Dolayısı ile bu sayfamızı, sosyal bir sorumluk görevini yerine getirmek, depremlerde can kaybı yaşanmaması yada en az kayıpla atlatmak adına deprem öncesi, deprem sırasında ve deprem sonrası alınacak tedbirler hakkında madde madde sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz…

Deprem Öncesi Alınacak Tedbirler

İlk olarak deprem ve sonrasında nasıl hareket edileceğini ve davranılacağı konusunda tüm aile bireylerinizin bilgi sahibi olduğundan emin olun. Ardından acil iletişim planları oluşturun. Bulunduğunuz çevrede emniyetli yerleri belirleyin. Deprem sonrası evdeki, işteki dışarıda ki aile bireylerinin bir araya gelebilmesi için planlar oluşturun. Acil durumda aranacak telefon numaralarını ve ne zaman aranacağını çocuklarınıza öğretin. Bunun yanında afetlerde İhtiyaç duyulan malzemelerin bulunduğu bir çanta hazırlayın.

Deprem Tedbirleri Ev Eşyaları

Raf ve dolapları emniyetli bir şekilde duvarlara sabitleyip monte edin. Büyük ve ağır eşyaları alt raflara yerleştirin. Cam gibi kırılacak eşyaları alçakta kapalı ve kilitlenebilir dolaplarda saklayın. Ayna, resim gibi ağır eşyaları kişilerin kafalarına düşmeyecek şekilde asın. Elektrikli aletleri, elektrik kablolarını ve gaz boru ve vanaları tamir edin ve emniyete alın. Zira bunlar potansiyel yangın riski içerir. Ayrıca su ısıtıcıları ve şofbenleri tavan, taban veya duvarlara güvenli bir şekilde tutturun. Eğer binanızda çatlaklar görüyorsanız bu çatlakları teknik kişilere danışarak tamir ettirin. Böcek ve haşere zehirlerini, her türlü uçucu ve yanıcı parlayıcı maddeleri duvara sabitlediğiniz dolapların alt raflarında ve kapaklı kilitlenen dolaplarda saklayın.

Deprem Sırasında Alınacak Önlemler

Deprem başladığında bulunduğunuz noktada hemen kendinizi korumaya alın ve deprem bitene kadar orada kalın. Sarsıntı kesilene kadar saklandığınız yerde kalın ve sizi koruyan şeyden ayrılmayın. Depremde, sallanma sırasında en tehlikeli şey binayı terk etmeye çalışmaktır, bu sırada üstünüze bir şeyler düşebilir. Bina içinde duvar yanında sağlam bir mobilyanın altına girin, sıkı tutunun ve orada kalın. Açık havadaysanız, ağaçlardan, tabelalardan, binalardan, elektrik tellerinden ve direklerden uzak durun. Eğer deprem esnasında araçtaysanız, aracınızı güvenli bir yere yanaştırın, yolu kapatmamaya özen gösterin, üst geçitlerden, enerji hatlarından ve diğer tehlikeli yerlerden olabildiğince uzağa park edin ve sarsıntı kesilene kadar aracın içinde bekleyin. Asansördeyseniz, kat çıkış düğmesine basarak asansörü katta durdurun ve en seri biçimde asansörü terk ederek korunabileceğiniz bir yere geçin.

Tekerlekli sandalye deyseniz, sandalyenizden ayrılmayın. Eğer mümkünse sizi koruyacak bir yere gidin, tekerlekleri kilitleyin ve kollarınızla başınızı koruyun. Kalabalık bir topluluktaysanız, ezilmeyeceğiniz bir noktaya sığınmaya çalışın, yüksek yapıların bulunduğu yaya yollarından uzak durun, kapalı alandaysanız devrilen kolonlar vb. çarpabileceği için dışarıya koşmayın. Binaların yakınındaysanız, düşen tuğlalar, cam, sıva ve diğer enkazdan korunmak için derhal bir kapı girişine sığının.

Deprem Sonrası Yapılması Gerekenler

Deprem sonrası nereye saklanacağınızı belirleyin. Yanıcı ve yakıcı maddeleri emniyetlice temizleyin evde iseniz binanızın ana doğalgaz vanasını hemen kapatın. Gaz, su ve elektrik tesisatlarını kontrol edin. Gaz sızıntısı varsa kibrit, el feneri, elektrik düğmelerini ve elektrikli cihazları kullanmayın. Elektriği ana sigortadan, gazı bina dışındaki ana valften ve suyu vanadan kapatın. Pencereleri açın, binayı terk edin ve gaz firmasına haber verin. Eğer yüksek miktarda gaz ve kimyasal madde bulunan bir ortamdaysanız hemen oradan uzaklaşın. Pilli radyonuzu açın ve acil durum talimatlarını dinleyin. Telefonları acil durumlarda kullanın. Telefon hatlarını meşgul etmeyin. Çevreyi yere dökülmüş dağılmış ilaçlardan ve tanıdığınız kimyasal maddelerden temizleyin. Kırık camlardan uzak durun.

Deprem Sonrası Alınacak Önlemler

Kendinizin ve yakınınızdaki insanların yaralanma durumlarını kontrol edin. Yaralı ve hareket edemez insanlara yardım edin. Gereken ilk yardımı verin. Çok tehlikede değilseler kötü yaralanmış insanları hareket ettirmeyin. Çevrenizdeki insanlardan ve özellikle uzman kişilerden yardım isteyin. Çevrenizdeki yetim, yaşlı, özürlü, yardıma muhtaç insanları hatırlayın ve onlara ulaşıp yardım edin. Bulunduğunuz yerden ayrılıyorsanız yerinizi bildirin, acil durum çantanızı yanınıza alın.
Hırsızlık ve yağmalama olaylarına karşı evinizi güvenlikte tutun.

Zarar görmüş binalardan uzak durun. Evinize otoriteler “Artık Emniyettesiniz” derse geri dönün. İlk deprem dalgasından sonra yeni sarsıntılar olabilir dikkatli olun. Ana deprem dalgasından sonra giderek daha hafif deprem dalgaları gelecektir. Muhtemelen ana deprem dalgasında zayıflayan yıkılmayan nesneleri zarara uğratacaktır. Deprem sonrası ek deprem dalgaları ilk saatlerde ve ilk günlerde, ilk haftalarda belkide deprem sonrası bir ay içinde olabilir.

Deprem ve Evcil Hayvanlar

Bu arada deprem sonrasında evcil hayvanların davranışları dramatikleşebilir, normalde sessiz ve dostça davrananlar sinirli ve düşmanca davranabilir. Dikkatlice yaklaşıp çit ile çevrili bir yere alın ve ani hareketlerden kaçının. Deprem sonrası evcil hayvanlar sağlık ve yer sorunları nedeniyle barınaklara alınmazlar, onlar için yeterli yiyecek ve su bulunan acil barınaklar tesis edebilirsiniz. Bu konu da daha fazla ve daha detaylı bilgi için Afad resmi sayfasını da linke tıklayarak ziyaret edebilirsiniz…

2 Yorum “Deprem Tedbirleri Nelerdir ? 2021”

  1. Azrail deprem. Bir çok hayatı mahvetti. 1999 yılında ki büyük deprem den bu yana hala kendini maddi veya manevi olarak toplayamamış bir çok insan var. Bende bir depremzedeyim. Marmara depreminde evimi ve bir çok yakınımı kaybettim. Burada şunu söylemek isterim ki televizyonlarınızda haberleri seyrederken bizim başımıza gelmez gibi bir rehavete kapılıyorsunuz. Ama başınıza geldiğinde felaketin boyutunu anlayabiliyorsunuz. Bunun için binbirdekor.com’un burada verdiği bilgileri kulak arkası etmeyin arkadaşlar.

    1. Öncelikle aradan yıllar geçmiş olsa da sizlere geç kalmış bir geçmiş olsun temennisi sunmak isteriz. Ayrıca bu etkileyici yorumunuz için de teşekkür ederiz. Ancak maalesef biz Türk insanında balık hafızası var. Yakında yaşanan depremleri bir kaç ay içerisinde unutuyor ve hayatımıza hiç bir şey olmayacak yada deprem bizim şehrimize uğramayacakmış gibi hareket etmeye hiç bir önlem almadan devam ediyoruz. Bu sayfada ki olan okurlarımızı sizin vasıtanızla bir kez daha uyarıyoruz. Lütfen bu önlemleri hafife almayın ve en yakın zamanda hayata geçirin, sevdiklerinizin ve sizin hayatta kalmanız için bu çok önemli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir