Dekoratif Yatak Başlığını Kendin Yap !..

Kendin Yap Karyola Başlığı

Kendin Yap Dekorasyon Fikirleri Evde Dekorasyon DIY Kendin Yap Önerileri Yatak Başlığı Yenileme Yatak Başlığı Kaplama Yatak Başlığı Modelleri Selim Yuhay Dekorasyon Tavsiyeleri – Merhaba Kendin Yap Dekorasyon Hastaları, bu işe gönül veren, becerikli, yaratıcı binbirdekor.com okurları. Kendin Yap Kategorimiz altında sizlere ilginç ve işinize çok yarayacağını fikirler vermeye devam ediyoruz.

Hem Ucuz Hem Dekoratif Yatak Başlıkları

Bu sayfamızda yatak başlığının eskidiğini düşünen, standart karyola başlıklarından sıkılan takipçilerimiz için, evinizde son derece basit malzemelerle rahatlıkla yapabileceğiniz karyola başlığı fikirlerini beğeni ve bilgilerinize sunuyoruz. Burada ki tasarımları hiç bir yerde göremeyeceğinizi garanti ediyor, yatak odanızı özelleştirmek ve farklılaştırmak adına birbirinden güzel bu karyola başlığı tasarımlarını sizlerle paylaşmaya başlıyoruz.

Ahşap Bloklardan Şahane Yatak Başlığı Yapımı

Bu şık yatak başlığı için ilk olarak 4X4 cm ebatında 3 adet ahşap direk gerekiyor. İnşaatlarda kullanılan ve 5X10 olarak adlandırılan direklere benzer bu direkleri Koçtaş ve Bauhaus gibi yapı marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bulunduğunuz il veya ilçede böyle bir yapı market yoksa marangozlardan da temin edebilirsiniz. Yarım tabaka MDF plaka, ağaç tutkalı ve vernik  de bu karyola başlığını yapmanız için gerekli diğer yapı malzemeleri olacak…

Ahşap bloklarımızı oluşturmak adına işe 4X4 ebatında ki direklerimizi 2,5 santimlik dilimler halinde doğrayarak işe başlayacağız. Elbette bu kolay olmayacaktır ve dekupaj testere gibi profesyonel aletler gerebilir. Eğer bu tür bir testere kullanabiliyorsanız kendinizi yormadan eşit şekilde ağacı dilimleyebilir siniz. Dilimleme işi bitip de ahşap bloklarımız hazır hale geldiğinde sıra bu ahşap dilimleri verniklemeye geliyor. Blokları güzelce vernikleyip kurumasına da izin verdikten sonra ağaç tutkalı ile bu blokları yarım boy MDF plaka üzerine teker teker yapıştırıp işi bitirebilirsiniz 🙂

Hiç Bir Yerde Görmeyeceğiniz Yatak Başlıkları

Tabi farklı kendin yap tasarımları yukarıda gördüğünüz ahşap blok tasarımlar ile sınırlı değil, mesela desenli kumaş kaplama yatak başlıkları da oldukça ilginç görüntüler veriyor. Örneğin hemen alt tarafta gördüğünüz tarzda çiçek desenli kumaşla kaplanmış bir karyola başlığı da yapabilir yatak odanızda bahar havası estirebilirsiniz.

Bunun için yine yarım tabaka kontrplak (4mm MDF arkalık), çerçeve için 2 cm kalınlığında çam tahtalar, dilediğiniz veya yatak odası takımınıza uygun renk ve desenlere sahip döşemelik kumaş ve döşemelik kumaş satan hemen her yerde bulabileceğiniz 5 cm kalınlığında sünger ve beyaz renkli bir çarşaf…

Yatak Başlığı Kumaş Kaplama

İlk olarak çam çerçeve tahtalarından yatak başlığımızın ölçülerine göre bir bir çerçeve yaparak işe başlayacağız arkadaşlar. Çerçevemizi hazırladıktan sonra kontrplağımızı bu çerçeveye oluşturarak karyola başlığı platformumuzu hazır hale getireceğiz. Ardından döşeme süngerimizi sprey yapıştırıcı ile kontrplağımızın üzerine düzgün bir şekilde yapıştıracağız arkadaşlar. Sünger kaplama işi bittikten sonra süngerin üzerini bildiğiniz beyaz renkli bir çarşafla el zımbası vasıtası ile zımbalayarak sıkı bir şekilde kaplayın.

Sıra geldi çiçekli döşemelik kumaşı kaplamaya… Öncelikle kumaşımızı ütüleyerek işe başlayacağız. ardından tıpkı beyaz çarşafı kapladığımız gibi sıkı bir şekilde yine kumaşı çerçeveye zımbalayarak kaplayın. Eğer yatak başlığınızda kapitone bir görüntü isterseniz kumaş renk ve desenlerine uygun düğmeler satın alıp, başlığından arka tarafından eşit aralıklı delikler açarak bu düğmeleri çiçek teli kontrplağa monte edebilirsiniz.

Fırfırlı Karyola Başlığı

Kadınsı hatları ile dikkat çeken ve en basit yatak başlık tasarımlarından biri olan fırfırlı karyola başlığı için ise yine karyolamızın ebatına uygun bir kontrplak tabakası gerekiyor arkadaşlar. Tıpkı yukarıda ki gibi bir çerçeveye oturtacağımız için çam tahtalara da ihtiyacımız olacak tabi ki. Ama asıl malzememiz şık parça kumaşlar olacak ki 6 m² ebatında ana bir kumaş ve isteğe bağlı olarak bu ana kumaşa uygun renk ve desenlere sahip biraz parça kumaş ve yine döşeme süngeri yeterli olacaktır.

Öncelikle yukarıda kumaş kapladığımız çerçeve gibi kontrplak ve çerçeve tahtalarından karyolamızın ölçülerine uygun bir platform hazırlayacağız. Yine bu platformu da zımba vasıtasıyla döşemelik süngerle kaplayacağız. Sünger kaplama işi bittikten sonra ana kumaşımız ile tüm bu platformu kaplayıp başlığı fırfırlar ile süslemeye hazır hale getireceğiz.

İşin can alıcı noktasına, fırfırları hazırlamaya geldi sıra arkadaşlar. Ana kumaşımızdan başlığımızın eni uzunluğunda ve 6 cm genişliğinde kestiğimiz şeritlerle fırfırlarımızın iskeletini oluşturacağız. Bu şeritleri 3 er santimlik parçalar halinde birbirinin üzerine katlayarak fırfırlarımızı elde edeceğiz. Fırfırlarınızı dikerek sabit bir hale getirebilirsiniz. Ardından bu fırfırları kapladığımız platform üzerine sıcak silikon ile yapıştırarak hem değişik, hemde oldukça ucuz bir karyola başlığı daha elde edebilirsiniz.

Ucuz ve Çok Farklı “Kendin Yap” Karyola Başlığı Fikirleri

Tabi 3 tane kendin yap fikri ile yetinmeyen binbirdekor.com okurları da olacaktır mutlaka. Hem onlar için, hem de daha değişik yatak başlığı tasarımları isteyen takipçilerimiz için daha farklı fikirlerimizde yok değil hani. İşte bu daha farklı kendin yap karyola başı fikirleri, yapımı ve birbirinden güzel görsellerini alt tarafta yer alan foto galerimiz içerisinde bulabilir, bu ilginç fikirler ile yatak odanızda, karyolanızda harikalar yaratabilirsiniz. Şimdiden sizlere kolay gelsin arkadaşlar…

DEĞİŞİK KENDİN YAP YATAK BAŞI FİKİRLERİ FOTO GALERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir