Dekorasyonun vazgeçilmezi deri

Geçtiğimiz günlerde arabamın bir hayli kirlenen kumaş koltuk kılıflarını temizletmek amacı ile döşemeciye söktürdüm, yıkanıp temizlendikten sonra tekrar takılacak ve bu işlem için oto döşemecesine 40 TL ödeyeceğim. İşin komik tarafı bu işlemi geçtiğimiz yılda yaptırdım ve aynı parayı ödedim. Anlayacağınız her sene 40 TL ağlaya ağlaya döşemeciye gidiyor 🙂 Ancak bu sefer daha kalıcı ve fakat daha pahalı bir yöntem olan deri döşeme yaptırmaya karar verdim. Tabi eski döşemeleri söktürüp tamamen deri kaplatmayacağım zira bu işlem 1500 TL gibi yüksek bir rakama mal oluyor. Hazır satılan ithal deri kılıfları arabamın koltuklarına oturtacağım. Eee ne de olsa deri kolay temizlenebilen bir malzeme ve hiçbir zaman eskimeyen bir moda… Ev dekorasyonunda da durum böyle hem sıcak, hem modern hemde kolay temizlenebiliyor deri ve genellikle ofislerin dekorasyonunda kullanılan deri, son dönemlerde ev dekorasyonda da trend haline geldi.

Görünümü ile kaliteli ve sıcak bir atmosfer yaratan deriyi birçok alanda kullanabilmek mümkün. Kullanışlı olduğu kadar dayanıklı da olan deri, artık çocuklu ebeveynlerin de tercihleri arasında yer alıyor. Deri malzemelerden üretilen, mobilya ve aksesuarlar özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerinden. Fakat kullanırken bazı önerileri dikkate almakta yarar var.

Özellikle köşe takımlarında ve diğer oturma gruplarında, kumaştan deriye doğru bir geçiş söz konusu. Yastıktan, gazeteliğe hatta perdeye kadar her yerde deri kullanıldığını görmek mümkün… Deri kumaşın doğal bir malzeme oluşu, organik ürünleri hasretle arayanlar için bir kaçış kapısı olmasını sağlıyor. Ayrıca normal kumaşa göre daha hijyenik ve kolay silinebilme özelliğine sahip olan deri bu yönden oldukça avantajlı ve uzun süre dayanabilen bir ürün.

Derinin tek dezavantajı elastik bir yapıya sahip olmasıdır, dolayısı ile dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Kullanılma sıklığına orantılı olarak deride hafif bir bollaşma olabilir. Bunun için kullanım esnasında hassasiyet göstermek gerekebilir. Ayrıca deri ürünler seçecekler için gerçek deride, damar ve kırışıklık olabilir. Bu, derinin natürelliğinin bir göstergesidir. Genellikle mobilyalarda, koyun, keçi, geyik, timsah, sığır ya da at derileri tercih edilir. Yapacağınız tercihi kendi zevkiniz ve bütçenize göre gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir