Dekorasyonda TURKUAZ

Turkuaz doğru kullanıldığında harika sonuçlar elde edilen bir renk olmasına rağmen, yanlış kombinasyonlarda dekorasyonunuzu mahvedebilir. Dolayısı ile dekore edeceğiniz mekanınızda renk olarak Turkuazı kullanmayı düşünüyorsanız, oldukça ince eleyip sık dokumalısınız. Olası böyle bir tehlike nedeni ile dekorasyonunda turkuaz renkten yana olan değerli binbirdekor.com okurları için bu renk hakkında bir araştırma yaptık….

Turkuaz Rengin Dekorasyondaki Etkileri
Görüntü olarak sakinliği ifade etmesine rağmen mavi, geniş alanlarda kullanıldığında kasvetli bir görüntü verir. Bu nedenle özellikle açık mavi, ofis ortamlarında ciddiyeti göstermek amacıyla sıkça tercih edilir. Diğer yandan açık mavi renk, mekansal ferahlık sağlarken, koyu mavi ise serinlik veren bir etki yaratır. Ancak kırmızının aksine mavi, yeme iç güdüsünü engelleyen bir renk olduğu için yemek odalarında pek kullanılmaz. Diğer taraftan çocuk odalarında, turuncu veya sarı gibi uyarıcı renkler yerine mavi kullanıldığında çocukların daha sakinleştikleri gözlenmiştir, bu yüzden özellikle erkek çocuk odaları için mavi, en doğru seçimlerden biri olacaktır.

Turkuaz Rengin İnsan Sağlığı Üzerindeki Fiziksel Etkileri
Mavi renk gökyüzünün ve denizin simgesidir. Arap ülkeleri, mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu bu yüzden mavidir. Batıda ise intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Mavinin taşımış olduğu özellikler, kırmızıya tamamen zıttır. Örneğin mavinin bitkilerde büyümeyi yavaşlattığı, insanlarda ise hormonsal aktiviteleri azalttığı gözlemlenmiştir. İnsan organizması üzerindeki etkileri gözlendiğinde kan basıncını ve nabız oranını yavaşlattığı saptanmıştır. Fakat bu etki tersine çevrilebilir. Antiseptik özelliğiyle de yaralar üzerinde de iyileştirici etkisi vardır. Terlemeyi arttırır , ateşi düşürür,ağrıyı azaltır.

Turkuaz Rengin Psikolojik Etkileri
Mavi, sezgi gücünün ve karmaşık zihinsel becerilerin de simgesidir. Mavi renk, sinirleri yatıştırması ile bir çeşit meditasyon ve duygusal arınma yolu sayılabilecek kadar etkilidir. Beyni rahatlatırken içe dönüklüğü kabuğundan çıkartır ve manik depresif durumu sakinleştirir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir